اسهال :راه های درمان اسهال عفونی کودکان

0

اسهال – مدفوع مکرر و آبکی اغلب ناشی از یک ویروس در نوزادان و کودکان نوپا معمولا ظرف ۱۰ روز از بین می رود. مهم است که کودک خود را برای جلوگیری از بروز نشانه های کم آبی ناشی از اسهال مراقبت کنید و مطمئن شوید که به اندازه کافی مایعات دریافت می کند.

اسهال هنگامی که به عنوان یک مشکل سیستم ایمنی بدن کودک باشد در عرض چند روز یا پس از چندین بار برطرف می شود که معمولا می تواند یک عفونت سبک باشد. کودکان معمولا در خانه درمان می شوند. گاهی اوقات اگر علائم شدید باشد و یا اگر عوارض جانبی ایجاد شود مراجعه به بیمارستان ضروری است. در ادامه چندین روش برای درمان این مشکل بیان می کنیم.

مصرف مایعات برای جلوگیری از کم آبی بدن ناشی از اسهال

شما باید فرزند خود را تشویق کنید که مقدار زیادی مایعات مصرف کند . هدف این است که از کمبود آب جلوگیری شود. مایع بدن از بین می رود، اگر کودکتان بیمار بوده و یا اسهال داشته باشد که باید جایگزین شود. کودک شما باید رژیم معمولی و نوشیدنی های معمول خود را ادامه دهد. علاوه بر این، آنها نیز باید تشویق شوند که مایعات اضافی مصرف کنند. با این حال، از مصرف آب میوه ها یا نوشیدنی های غیر طبیعی اجتناب شود زیرا این ها می توانند اسهال را بدتر کنند.

نوزادان زیر ۶ ماه در معرض خطر کم آبی هستند. اگر اسهال ناگهانی (حاد) ایجاد شود، باید از مشاوره پزشکی کمک بخواهید. تغذیه با شیر به وسیله مادر یا در بطری باید به طور عادی بیشتر شود. ممکن است متوجه شوید که تقاضای نوزاد برای تغذیه بیشتر می شود. همچنین ممکن است به شما توصیه شود که مایعات اضافی (یا آب نوشیدنی یا آبرسانی مجدد) را در بین غذاها قرار دهید.

بسته های آب مخصوص هیدراته کردن بدن ممکن است توسط یک پزشک برای کودکان در معرض خطر کم آبی بدن توصیه شود. آنها را می توان از داروخانه ها تهیه کرد. شما باید دستورالعمل هایی را در مورد چگونگی استفاده بپرسید. مصرف این مایعات تعادل کامل آب، نمک و شکر را فراهم می کنند . مقدار کمی شکر و نمک کمک می کند که بدن آب را بهتر از روده به داخل بدن جذب کند. اگر این نوشیدنی ها در دسترس نیستند، در کشورهای در حال توسعه با استفاده از نمک / قند آن ها را در خانه بسازید، اما باید با دقت ساخته شوند زیرا نمک بیش از حد می تواند برای یک کودک خطرناک باشد. این مایعات در انگلستان ارزان و قابل دسترس هستند و بهترین درمان برای فرزند شما می باشند.

مطالب مرتبط
دستبند بازویی یا مچی، کدام برای اندازه گیری فشار خون دقیق تر است؟

اگر کودک شما دچار استفراغ شود، ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید و سپس شروع به مصرف  این نوشیدنی ها کنید، اما به آرامی (به عنوان مثال یک قاشق غذاخوری هر ۲-۳ دقیقه) . استفاده از یک سرنگ می تواند در کودکانی که ممکن است قادر نباشند با قاشق آن را مصرف کنند، کمک کند.

توجه: اگر مشکوک هستید که بدن فرزند شما خشک شده یا دچار کم آبی شده است، باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

مصرف مایعات برای درمان کمبود آب بدن

اگر بدن فرزند شما کمی دچار کم آبی شده باشد، این مشکل ممکن است با دادن نوشیدنی های احیا کننده به آن ها درمان شود. دستورالعمل ها را به دقت بخوانید و در مورد چگونگی تهیه نوشیدنی ها و چگونگی ارائه آن از مشاور سوال بپرسید. مقدار مصرف به سن و وزن کودک شما بستگی دارد. اگر نوشیدنی های مخصوص هیدراته کردن بدن به هر دلیلی در دسترس نباشند، اطمینان حاصل کنید که به کودک خود آب میوه و یا یک مایع مناسب دیگر بدهید. در صورت تغذیه با شیر مادر، باید در این مدت این کار را هم ادامه دهید. مهم است قبل از اینکه کودک شما غذای جامد مصرف کند، این نوشیدنی را مصرف کند.

گاهی اوقات ممکن است یک کودک برای درمان در بیمارستان بستری شود، در صورتی که بدنش دچار کم آبی شود. درمان در بیمارستان معمولا شامل قرار دادن محلول آب مجدد از طریق یک لوله مخصوص به نام لوله بینی است. این لوله از طریق بینی کودک شما وارد گلو شده و به طور مستقیم به معده می رسد. این یک درمان جایگزین با مایعات به صورت مستقیم در رگ (مایعات وریدی) است.
برطرف کردن هرگونه کمبود آب اولویت اول است. با این حال، اگر حتی بدن فرزند شما اغلب موارد دچار کمبود آب نمی شود فرزندتان را تشویق کنید که رژیم معمولی خود را داشته باشد. یک کودک مبتلا به اسهال را گرسنه نگذارید. بنابراین:

loading...
 • نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند باید به روال تغذیه خود ادامه دهند. این معمولا علاوه بر نوشیدنی های آب اضافی است که در بالا شرح داده شد.
 • نوزادانی که از بطری تغذیه می کنند باید با غذای کامل و طبیعی خود تغذیه شوند. این معمولا علاوه بر نوشیدنی های احیا کننده اضافی است که در بالا شرح داده شد.
مطالب مرتبط
بزرگترین موانع استقلال مالی و چگونگی غلبه بر آنها

چه موقع با پزشک خود ملاقات داشته باشید؟

گاهی موارد، اسهال را میتوان در خانه و با داروهای بدون نسخه، استراحت و رژیم غذایی موقت، محدود کرد ولی گاهی آنقدر طولانی میشود که ناگزیر باید به پزشک مراجعه کنید. در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • اسهال بیش از ۲ روز طول کشیده و بهبودی حاصل نشده.
 • از دست دادن آب بدن
 • اگر دچار خشکی یا کم آبی هستید، و یا دارای علائم دیگری هستید سریعا به درمانگاه مراجعه کنید.
 • سایر علائمی که ممکن است بروزکنند عبارتند از:
 • مدفوع سیاه یا خونی
 • درد شکمی شدید
 • تب ۱۲۰ درجه فارنهایت یا بیشتر
 • دراین حالت با پزشک خود تماس بگیرید و از او بخواهید تا شما را راهنمائی کرده تا چه اقداماتی انجام دهید.
 • اگر کودک شما مبتلا به اسهال است، با پزشک متخصص اطفال تماس بگیرید و در صورت بروز علائم زیر، فورا او را نزد پزشک ببرید:
 • پس از ۲۴ ساعت علائم بهبود ظاهر نشده است
 • در طول ۳ ساعت یا بیشتر، پوشک خود را خیس نکرده باشد
 • تب بالای ۱۲۰ درجه فارنهایت یا بیشتر
 • دهان یا زبان خشک
 • گریه بدون اشک
 • پوست چروکیده
 • شکم، گونه ها و چشمهای فرورفته
 • مدفوع سیاه یا خونی

هنگامی که شما شروع به احساس بهتر شدن می کنید چه باید بکنید

رژیم غذایی سالم به اندازه کافی مواد تغذیه ای را برای سلامتی در طولانی مدت ارائه نمی دهد. هنگامی که شما شروع به احساس بهتر کردید از انواع مختلف سبزیجات، میوه و دانه های کامل بهره ببرید. سیستم گوارش شما ممکن است نیاز به زمان برای بازیابی داشته باشد. همچنان سوپ ها، سبزیجات پخته شده و گوشت سفید مانند مرغ را امتحان کنید.

تحمل گاه به گاه اسهال  خوشایند نیست. با استفاده از این پیشنهادات غذایی، می توانید انتخاب هایی را انجام دهید که سیستم گوارش شما را ناراحت نمی کند.

مطالب مرتبط
سندرم تاکی کاردی عضلانی : علائم، علل و درمان

اگر اسهال شما بیش از دو روز طول بکشد، اگر تب دارید یا آب بدن تان را از دست داده اید، خون در مدفوع شما وجود دارد یا درد شدید دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. اگر متوجه شدید که با ابتلا به اسهال تکراری مواجه هستید، ممکن است نشانه یک وضعیت اساسی باشد که باید با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید.

منابع:

https://www.webmd.com

https://patient.info

http://www.healthcommunities.com

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.