چای دم کرده با کاکتوس کره ای درمان خانگی و طبیعی یبوست

یبوست

0

یبوست خود را بطور طبیعی با گلابی تیغ دار شرقی بنام اوپنیتیاهومیفوسا درمان کنید که یک کاکتوس معمولی کره ای است. در یک تحقیق انتشار یافته در نشریه داروهای مکمل و جایگزین، محققین در کره میخواستند مشخص کنند که آیا عصاره این کاکتوس میتواند به کاهش یبوست ناشی از مشکلات دستگاه گوارش موشها کمک کند یا خیر.

چگونه یبوست را درمان کنیم؟

بعضی افراد در کره، عصاره گلابی تیغ دار شرقی را با اضافه نمودن آب مینوشند که بدلیل خواص موثر و تاثیرات آنتی اکسیدانی آن محبوبیت دارد ولی اثر آن بر روی یبوست، به اندازه کافی مورد تحقیق قرار نگرفته است.

این پژوهش از ۴ گروه از موشها استفاده کرد: یک گروه کنترلی، یک گروه کنترل یبوست، یک گروه دارای یبوست دریافت کننده ۳% از عصاره گلابی تیغ دارشرقی در آب آشامیدنی برای ۲۵ روز، و یک گروه دارای یبوست دریافت کننده ۶% از عصاره گلابی تیغ دار شرقی در آب آشامیدنی برای ۲۵ روز. یبوست، بوسیله تزریق داروی لوپرامید در موشها ایجاد شد. محققین از مقادیری مدفوع  مثل قرص مدفوع و مدفوع حاوی آب، بعنوان شاخص های تاثیر عوامل ضد یبوست بر یبوست استفاده کردند.

بر اساس نتایج بدست آمده، درمان با عصاره گلابی تیغ دار شرقی بطور قابل توجهی باعث افزایش خروج مدفوع در موشها شد که نشان میدهد که مداوا با کاکتوس کره ای موجب کاهش یبوست، در موشهای معالجه شده با لوپرامید گردید. بنا بر نظر پژوهشگران، این نتایج ممکن است مربوط به محتوای فیبری برنامه غذایی کاکتوس کره ای باشد. برنامه غذایی حاوی فیبر نشان داده است که برای شرایط مختلف ضد سلامت مفید است مثل مشکلات معده و روده و فشار خون و مرض قند و چاقی و اضافه وزن و مقاومت در برابر بیماریها.

همچنین موشهای درمان شده با عصاره گلابی تیغ دار شرقی، نشان دادند که عبور مدفوع از روده آنها بهبود یافته که این وضع بخاطر وجود اسیدهای کم چرب  در روده آنها بوده است. پژوهشگران توضیح دادند که عصاره گلابی تیغ دار شرقی توسط باکتری کولونیک به شکل تخمیری در میآید و  باعث افزایش مقدار باکتری مفید روده میگردد. همچنین این روش درمانی باعث کاهش یبوست، و بهبود عملکرد روده و شکم میشود. بدلیل این شرایط، این تصور وجود دارد که ازعصاره گلابی تیغ دار شرقی میتوان بعنوان یک عامل درمانی استفاده نمود. همچنین عصاره کاکتوس باعث افزایش حجم بلغم در سلولهای مخاطی موش های درمان شده با لوپرامید شد و این به معنی آن است که درمان با عصاره کاکتوس باعث بهبود یبوست بوسیله تغییر دادن محیط روده می شود و تکمیل بافت پوششی روده مانع از مختل شدن شرایط بلغمی روده میگردد.

مطالب مرتبط
جلوگیری و درمان یبوست با قرص سی لاکس (C-Lax) + اطلاعات دارویی

بر اساس یافته های این تحقیق، پژوهشگران نتیجه گرفتند که خوردن عصاره گلابی تیغ دار شرقی میتواند بعنوان یک درمان طبیعی برای یبوست استفاده شود.

loading...

یبوست و درمانهای دیگر آن

در یبوست، فرد دارای مشکلاتی در خروج مدفوع است که ممکن است بدلیل نخوردن فیبر کافی و ننوشیدن آب لازم و مصرف داروهای خاص و یا مشکل پزشکی اساسی باشد. خوشبختانه درمانهای طبیعی دیگری برای مداوای یبوست وجود دارند که بعضی از آنها عبارتند از:

روغن کرچک – این محلول زرد رنگ میتواند برای درمان یبوست استفاده شود که دلیل آن خاصیت ملین این روغن است. فرد استفاده کننده میتواند از روغن کرچک همراه با آبمیوه های خوشمزه ای مثل آب پرتقال استفاده کند تا مزه بد آنرا کاهش دهد.

غذاهای سرشار از فیبر – فیبر میتواند در میوه ها و حبوبات و سبزیجات یافت شود.  روزانه حدود ۲۰ تا ۳۵ گرم ازغذاها یا میوه ها و سبریجات حاوی فیبر بخورید تا از شر یبوست خلاص شوید ولی حتمآ در هنگام خوردن مواد حاوی فیبر، مقدار زیادی آب بنوشید تا به حرکت آنها در دستگاه گوارش کمک نماید.

روغن ماهی – روغن ماهی سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ است که میتواند عوارض یبوست را مداوا کند. روغن ماهی در ماهی های آب سرد مثل قزل آلا و خال مخالی وماهی پهن بزرگ و ماهی ریز ساردین و ماهی تن و شاه ماهی یافت میشود.

گیاهان – بسیاری از گیاهان وجود دارند که ثابت شده بطور طبیعی ضد یبوست و ملین هستند مثل جو و بذر کتان و شنبلیله و آلوئه ورا و خولان و سنا.

پروبیوتیک ها – پروبیوتیک ها همان باکتریهای موجود در روده هستند و بصورت مکمل ها و در بعضی مواد غذایی مثل ماست در دسترس میباشند.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

مطالب مرتبط
کم کاری تیروئید چیست؟ بررسی علل، علائم و تشخیص آن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.