در مورد آب درمانی چه می دانید؟

آب درمانی

0

آب درمانی طرفداران زیادی دارد و اکثر افراد دوست دارند که بدانند چگونه می توانند بیماری های خود را با این روش درمان کنند. آب درمانی نیاز به هزینه و امکانات زیادی ندارد و براحتی میتوان آن را اجرا و عملی کرد. با وردنگار همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

آب درمانی ، یک روش عامه پسند است و به خلاف اکثر روشهای دیگر، رفع خستگی عضلانی با رضایت و خوشنودی ورزشکاران توام می شود. با تمام مزایا در مورد آب درمانی، باید گفت: “با شناخت و آگاهی از تاثیرات فیزیولوژیکی و درمانی آب، به آسانی و راحتی می توان از آن استفاده کرد.” “هیدروتراپی” به معنای آب درمانی در گذشته توسط ایرانی ها، مصری ها، یونانی ها و ژاپنی ها، با توجه به خواص درمانی آب، به فراوانی مورد استفاده قرار می گرفت.

هیدروتراپی یا آب درمانی به شکل امروزی آن را شاید بتوان مدیون دکتر “جان فلویر” انگلیسی دانست. شاید استفاده از آب در موارد درمانی و رفع خستگی در ورزشکاران وبه دست آوردن آرامش جسمی و روحی، قدمتی معادل قدمت زندگی بشر داشته باشد. مزایا و خصوصیات استفاده از آب درمانی برای تسکین دردها وآفرینش آرامش، یعنی در موارد درمانی و رفع خستگی در ورزشکاران وبه دست آوردن آرامش جسمانی – روحی، متعدد است. در دسترس بودن آن برای همه، ارزان بودن نسبت به روش های دیگر، اندازه گیری درجه حرارت آب به آسانی، سبک شدن وزن بدن در آب و عامه پسند بودن آن برای همه، از جمله مزایای آب درمانی است.

فواید آب درمانی

آب درمانی یا هیدروتراپی توسط ایرانی‌ها، ژاپنی‌ها، مصری‌ها و یونانی‌ها در قدیم مورد توجه بسیاری قرار گرفته lست. هیدروتراپی به معنی استفاده از آب گرم برای درمان بیماری‌های روانی، کاهش درد و افزایش دامنه حرکت مفاصل، تورم مفاصل، تقویت عضلات و اسپاسم عضلانی است.

مطالب مرتبط
میمون های برفی از چشمه های آب گرم برای کاهش استرس خود استفاده می کنند

شاید آسان ترین، راحت ترین و ارزان ترین وسیله ای که ورزشکاران و مردم برای رفع خستگی، کسالت و به دست آوردن آرامش و راحتی از آن استفاده می کنند، آب باشد. گرفتن دوش آب گرم پس از ورزش و مسابقه، یا پس از انجام کارهای سنگین روزانه، تقریبا یک امر طبیعی و عادی است که تمام بازیکنان و افراد، آگاهانه یا بدون آگاهی از آن استفاده می کنند.

آب درمانی، یک روش عامه پسند است و به خلاف اکثر روشهای دیگر، رفع خستگی عضلانی با رضایت و خوشنودی ورزشکاران توام می شود. با تمام مزایا در مورد آب درمانی، باید گفت: “با شناخت و آگاهی از تاثیرات فیزیولوژیکی و درمانی آب، به آسانی و راحتی می توان از آن استفاده کرد.

فواید آب درمانی در استخر

با وجود درگیری‌ها و خستگی‌های روزانه یکی از ارزان‌ترین و در دسترس‌ترین کار‌هایی که حال شما را جا خواهد آورد، خستگی را از تن‌تان بیرون آورده و آرامش روحی را نصیبتان خواهد کرد، هیدروتراپی است. برای آب درمانی اصلا لازم نیست که شما شنا کردن بلد باشید حتی راه رفتن و نشستن در آب بسته به نوع بیماری می‌تواند فوایدی برای شما داشته باشد. در ابتدا به طور مختصر درباره فواید آب درمانی توضیحاتی ارائه دادیم، در ادامه می‌خواهیم به طور مفصل به این مبحث بپردازیم.

رفع خستگی در آب درمانی

هنگام هیدروتراپی درجه حرارت بدن بالا رفته، این افزایش درجه حرارت بدن موجب افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن نیز می‌شود در نتیجه مویرگ‌ها و عروق عریض شده و جریان خون بالا می‌رود. با افزایش جریان خون مواد زاید بدن و سموم دفع شده و اسپاسم و گرفتگی عضلات رفع خواهد شد.

بی‌ضرر بودن آب درمانی

هیدروتراپی کاملا بی‌ضرر بوده و اثر منفی‌ای روی بدن نخواهد گذاشت. این روش درمانی جایگزین خوبی برای دارو‌های شیمیایی و سمی است.

مطالب مرتبط
آجیل خطر بیماری قلبی عروقی را کاهش می دهد

کاهش درد

آب گرم موجب افزایش جریان خون در پوست و عضلات شده و موجب کاهش تنش عضلانی و درد می‌شود.

تقویت عضلات

با غوطه ور شدن بدن در آب، وزن انسان کاهش پیدا کرده در نتیجه فشار کمتری به مفاصل و عضلات وارد می‌شود. وقتی مفاصل وزن کمتری را تحمل کنند، حرکات تقویتی و نرمشی را بهتر و راحت‌تر می‌توان انجام داد. انجام این حرکات تقویتی با وجود مقامت آب به تقویت عضلات کمک می‌کند.

بهبود حرکات کششی

برای بهبود دامنه حرکتی و کاهش خشکی مفاصل در فیزیوتراپی، حرکات کششی‌ای انجام می‌شود. تحمل این حرکات در آب راحت‌تر و حرکت مفاصل بهتر است؛ بنابراین انجام این حرکات در آب به افزایش سریع‌تر و بهتر دامنه حرکتی مفاصل کمک بسزایی می‌کند.

از جمله فواید دیگر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

loading...
 • جلوگیری از پوکی استخوان
 • تقویت عضلات و بازآموزی عضلات فلج
 • ایجاد شادابی
 • کاهش اسپاسم و درد‍‌های عضلانی
 • جلوگیری از انحراف ستون فقرات
 • افزایش گردش خون در کلیه و مثانه و جلوگیری از رسوب مواد معدنی به شکل سنگ
 • درمان آرتروز
 • تقویت مغز و بدن و خواب راحت
 • فشار هیدرواستاتیک
 • افزایش میزان فعالیت قلب
 • افزایش حرکات روده و یبوست
 • بهبود کمر درد
 • ارتقا بهداشت پوست و مو
 • بالا رفتن حجم تنفسی ریه

درمان با خوردن آب

هر صبح قبل از این‌که دندان‌هایتان را مسواک بزنید، ۴ مرتبه و هر بار ۱۶۰ میلی‌لیتر آب بنوشید.

دندان‌هایتان را بشویید، اما تا ۲ ساعت چیزی نخورید و ننوشید. بعد از آن صبحانه بخورید و باز ۲ ساعت صبر کنید و بعد چیزی بنوشید.

اگر نمی‌توانید این نوع درمان را با ۴ لیوان آب شروع کنید، با ۲ لیوان امتحان کنید و بعد دوز را افزایش دهید.

این روش کمک می‌کند بسیاری از بیماری‌ها را درمان کنید و دستگاه ایمنی‌تان را تقویت می‌کند. تعلل نکنید، فورا امتحان کنید!

مطالب مرتبط
رژیم LCHF چیست؟ بررسی مزایا و معایب + برنامه هفتگی

برای درمان چند روز آب درمانی نیاز است؟

۱. درمان فشار خون

برای فشار خون بالا ۳۰ روز

۲. درمان ورم معده

برای ورم معده ۱۰ روز

۳. درمان دیابت

برای دیابت ۳۰ روز

۴. درمان یبوست

برای یبوست ۱۰ روز

۵. درمان سل

برای بیماری سل ۹۰ روز

۶. درمان آرتروز

اگر از آرتروز رنج می‌برید این روش را ۳ روز امتحان کنید و یک هفته متوقف کنید و سپس دوباره آغاز کنید.

عوارض آب درمانی

این روش عوارض منفی ندارد، و همه‌ی ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم. این یکی از بهترین درمان‌های سلامتی است و برای هر نوع بیماری و ناخوشی توصیه می‌شود.

تاثیرات درمانی آب به خاطر تاثیراتی است که آب بر پوست بدن دارد. بر اثر برخورد آب، گیرنده‌های عصبی پوست تحریک شده و روی سیستم عصبی مرکزی تاثیر می‌گذارد و باعث به وجود آمدن اثرات درمانی آب می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.