قرص آمی تریپتیلین + کلردیازپوکساید چیست؟

آمی تریپتیلین + کلردیازپوکساید – در مورد قرص آمی تریپتیلین + کلردیازپوکساید چقدر اطلاعات دارید؟ به این نوع قرص ها، قرص های ترکیبی می گویند یعنی به جای اینکه فرد، یک قرصآمی تریپتیلین و یک قرص کلردیازپوکساید بخورد، یک عدد قرص می خورد که ترکیبی از هر دو می باشد.

نکاتی جالب درباره قرص آمی تریپتیلین + کلردیازپوکساید

قرص آمی تریپتیلین + کلردیازپوکساید، به عنوان یک داروی کلی در دسترس می باشد و این دارو فاقد برند تجاری است.

این دارو فقط به صورت خوراکی، مورد مصرف قرار می گیرد.

آمریتیپتیلین + کلردیازپوکساید، ترکیب دو نوع دارو است که دارای یک شکل می باشد و برای افرادی که دچار افسردگی و اضطراب هستند، تجویز می شود.

هشدارهای مهم درباره قرص آمی تریپتیلین+ کلردیازپوکساید

هشدارهای سازمان غذا و دارو ( FDA)

این دارو شامل هشدارهای جعبه سیاه است که از جدی ترین هشدارهای سازمان غذا و دارو (FDA) می باشد. این جعبه سیاه به پزشکان و بیماران در مورد اثرات  این دارو که ممکن است خطرناک باشد، هشدار می دهد.

هشدار درباره فکر و هدایت کردن به سمت خودکشی

مصرف این دارو می تواند خطر داشتن افکار خودکشی و هدایت این افکار به سمت عملی شدن را در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان افزایش می دهد و  بیشتر در طی چند ماه اول درمان با این دارو، این افکار به سراغ فرد می آیند. زمانی که شما یا فرزندتان برای اولین بار  این دارو را مصرف می کنید، پزشک و خانواده، باید از نزدیک مراقب شما باشند تا بتوانند شاهد وجود تغییراتی در رفتار یا بدتر شدن علائم افسردگی در شما شوند.

اثرات خطرناک مصرف این دارو به همراه مواد مخدر

استفاده همزمان از این دارو به همراه مواد مخدر مانند هیدروکودون یا کدئین می تواند اثرات خطرناکی داشته باشد. چنانچه مقادیر زیادی از هرکدام از این مواد را به مدت طولانی مصرف کرده باشید، خطر بیشتری شما را تهدید می کند. در صورت مشاهده حالت های زیر ، حتما با پزشک خود تماس بگیرید:

مطالب مرتبط
داروی فشار خون هیدروکلروتیازید و افزایش هفت برابری سرطان پوست
  • سرگیجه های غیر عادی یا گیجی
  • خواب آلودگی شدید
  • به سختی یا آهستگی نفس کشیدن
  • عدم واکنش به اطراف

این علائم می تواند به کما و حتی مرگ منجر شود.

اخطار درمورد بدتر شدن علائم افسردگی

زمانی که برای اولین بار از این نوع داروها استفاده می کنید، ممکن است علائم افسردگی، افکار مربوط به خودکشی و تغییرات رفتاری،  در شما بدتر شود. این علائم  احتمالا تا وقتی که دارو بر روی شما تاثیر بگذارد، ادامه دارد و ممکن است تا چندین هفته به طول بیانجامد.

اخطار د رمورد علائم قابل برگشت

مصرف این دارو را بدون مشورت با پزشک، قطع نکنید. در صورت قطع ناگهانی این دارو، ممکن است با برگشت علائم مواجه شوید. این علائم شامل لرز و رعشه (حرکات غیر قابل کنترل ریتمیک در یک قسمت از بدن)، درد معده، عرق کردن و سردرد می باشد. در صورت مصرف طولانی مدت از این دارو، خطر بیشتری شما را تهدید میکند.چنانچه قصد دارید مصرف دارو را قطع کنید، از پزشک خود بخواهید تا مقدار مصرفی شما را به تدریج کم کند.

اخطار در مورد بروز دیوانگی و زوال عقل

تحقیقات نشان می دهند که اثرات این دارو همانند داروی آنتی کولینرژیک می باشد که می تواند خطر ابتلا به دیوانگی و زوال عقل را افزایش دهد.

loading...

مقدار مصرف در کودک و نوجوان (۱۷-۰ سال)

مطالعاتی  درباره این دارو، بر روی کودکان انجام نگرفته است.

مقدار مصرف در سالمندان (۶۵ سال به بالا)

کلیه های افراد سالخورده  ممکن است به خوبی کار نکنند و  باعث شود که عمل فرآیند پردازش دارو، به کندی انجام گیرد، در نتیجه، مقدار زیادی دارو به مدت طولانی در بدن باقی میماند و باعث میشود تا خطر عوارض جانبی افزایش یابد.

پزشک شما احتمال دارد مصرف دارو را از مقدار کم شروع کند تا بتواند سطح تاثیر این دارو را در بدن شما افزایش دهد.

مطالب مرتبط
کلوپیکسول ( Clopixol ) چگونه باعث درمان اسکیزوفرنی می شود؟

هدف ما ارائه اطلاعات مفید به شماست. هرچند، تاثیر داروها از فردی به فرد دیگر متفاوت است بنابراین ما تضمین نمی کنیم که این اطلاعات شامل تمام مقادیر مصرفی میشود. این اطلاعات به هیچ عنوان جایگزین مشاوره های پزشکی نمیشوند. همیشه با یک پزشک یا داروساز،درباره مقدار مصرفی دارویی که برای شما مناسب است، مشورت کنید.

در صورت فراموش کردن مقدار مصرفی،چه کاری را باید انجام دهید؟

به محض یادآوری مقدار فراموش شده، آن را مصرف کنید. اما اگر زمان مصرف نوبت بعدی نزدیک بود، آن را مصرف نکرده و مقدار بعدی را نیز دو برابر نکنید زیرا عوارض جانبی خطرناکی به همراه دارد.

چطور میتوان ادعا کرد که دارو به خوبی عمل کرده یا خیر

علائم افسردگی و اضطراب شما، در طول زمان باید بهبود پیدا کنند.

نکاتی مهم در رابطه با مصرف قرص آمی تریپتیلین + کلردیازپوکساید

در صورتی که پزشک قرص خوراکی آمی تریپتیلین + کلردیازپوکساید را برایتان تجویز کرد، این نکات را به خاطر بسپارید:

نکات کلی

می توانید قرص آمیتر یپتیلین+ کلردیازپوکساید را همراه با وعده غذایی یا بدون خوردن غذا ،مصرف کنید.

این دارو را در زمان های توصیه شده توسط پزشک مصرف کنید.

می توانید قرص را به دو نیم کرده یا خرد کنید.

تشخیص بالینی

شما و پزشکتان، باید مشکلات و موضوعات  مربوط به سلامت خود را  مورد بررسی قرار دهید. این باعث میشود تا در طول مصرف دارو، از سلامت خودتان  و اینکه خطری شما را تهدید نمیکند،مطمئن شوید. این مسائل عبارتند از:

سلامت روحی و مشکلات رفتاری: شما و پزشکتان باید مراقب تغییرات غیرعادی در رفتار و حالت روحی خودتان باشید. این دارو میتواند سلامت روحی و مشکلات رفتاری جدیدی را بوجود بیاورد و ممکن است مشکلات شما را  بدتر کند.

بدتر شدن علائم افسردگی و فکر کردن به خودکشی

هدف ما ارائه اطلاعات مفید به شماست. هرچند، تاثیر داروها از فردی به فرد دیگر متفاوت است بنابراین ما تضمین نمی کنیم که این اطلاعات شامل تمام عوارض جانبی می شود. این اطلاعات به هیچ عنوان جایگزین مشاوره های پزشکی نمی شوند. عوارض جانبی که احتمال بروز آنها می باشد را با یک مددکار بهداشتی که از سابقه پزشکی شما، آگاهی دارد، در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
عوارض جانبی بنسدین یا دیازپام ( Bensedin ) چیست؟

این مقاله نباید جایگزینی برای دانش و مهارت یک پزشک متخصص شود. با پزشک یا دیگر متخصصان بهداشت، قبل از مصرف هر گونه دارو،  مشورت کنید. اطلاعات مربوط به داروهای موجود در این مبحث، تغییر میکنند و تمام موارد مصرف، دستورالعملها، اقدامات احتیاطی، هشدارها، تداخلات دارویی، واکنش های آلرژیک و یا عوارض خطرناک را تحت پوشش قرار نمیدهد..عدم موارد هشداردهنده یا سایر اطلاعات یک داروی خاص، مشخص نمیکند که دارو یا داروهای ترکیبی، آیا برای تمام  بیماران یا بیماران خاص، مناسب و موثر هستند یا خیر.

نظرات بسته شده است.