مواد شیمیایی مورد استفاده برای تولید محصولات با ایجاد اختلالات مغزی در کودکان مرتبط هستند

0

مواد شیمیایی مورد استفاده در تولید محصولات و ایجاد اختلالات مغزی در کودکان

اختلالات مغزی : بررسی های پزشکی نشان می دهد که قرار گرفتن مداوم در معرض مواد شیمیایی که در محصولات های روزمره مورد استفاده ما مانند لوازم آرایشی، مبلمان و مواد پلاستیکی به کار گرفته شده اند می تواند با اختلالات مغزی و رشد مغز در کودکان مرتبط باشند.

گزارش های منتشر شده در ارتباط با فعل و انفعالات غدد درون ریز نشان می دهد که برخی مواد شیمیایی رایج می توانند در زنان باردار تداخلاتی را در فعالیت های هورمون تیروئید که برای رشد طبیعی مغز کودکان ضروری است ایجاد نمایند.

افزایش به کار گیری مواد شیمیایی در تولید محصولات منجر به “آلودگی شیمیایی گسترده زیست محیطی” شده است لذا مطالعه ای که به تازگی انجام شده نشان می دهد که مواد شیمیایی مختل کننده عملکرد غده تیروئید “خطرات واقعی” را برای رشد و سلامت کودکان ایجاد می نمایند.

اخلالات مغزی در کودکان

این مطالعه که توسط مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه در دانشگاه پاریس-سوربن انجام شده، مدارکی را منتشر نموده که نشان می دهد مواد شیمیایی مختلف مانند سموم دفع آفات و یا حتی آن هایی که برای تولید مواد دارویی، لوازم آرایشی، مبلمان و پلاستیک استفاده می شوند، می توانند مخل عملکرد هورمون های تیروئید شوند.

علاوه بر این، مشکل دیگری که وجود دارد این است که سیاست فعلی بهداشت عمومی به طور جدی، این خطرات را به جمعیت آسیب پذیر گوشزد نمی کند.

پروفسور باربارا دمنیکس، از دانشگاه سوربن، گفت:

“ما زنان باردار و کودکان زیادی را از لحاظ قرار گرفتن در معرض ترکیبی از مواد شیمیایی مخل عملکرد هورمون تیروئید مورد بررسی قرار دادیم و مجموعه داده های به دست آمده توسط تیم تحقیقاتی ما، پیوند ناگسستنی را با افزایش بروز بیماری های عصبی، از جمله اختلالات طیف اوتیسم و اختلالات بیش فعالی کمبود توجه نشان می دهد.”

بسیاری از کارشناسان در این زمینه معتقدند که دستورالعمل های تست شده فعلی به اندازه کافی، مانع از به کار گیری مواد شیمیایی مختل کننده عملکرد تیروئید در محصولات تولیدی نمی شوند.

مطالب مرتبط
کاهش فشار سینوسی با داروهای خانگی

همچنین معمولا دست اندرکاران صنعت به یافته های دانشمندان بی توجهند و به اندازه کافی به جمعیت های آسیب پذیر مخصوصا زنان باردار در مورد این مواد شیمیایی هشدار نمی دهد.

هورمون های تیروئیدی مادرانه برای رشد طبیعی مغز کودکان ضروری هستند.

مطالعات قبلی نشان داده اند که حتی بروز اختلالات مغزی اندک نیز می تواند بر پیشرفت شناختی آنها تاثیر بگذارد و خطر ابتلا به اختلالات رشد مغز را افزایش دهد.

اختصاصی وردنگار؛ هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.