افسردگی چیست و چه عوارضی بر روی سلامت بدن دارد؟

اثرات افسردگی می تواند فراتر از احساسات و سلامت روان فرد باشد. افسردگی همچنین می تواند سلامت جسمی فرد را تحت تأثیر قرار دهد. در این مقاله، در مورد اثرات فیزیکی افسردگی، از جمله درد مزمن، تغییرات وزن و افزایش التهاب صحبت می کنیم.

افسردگی چیست؟

افسردگی یک وضعیت پیچیده سلامت روان است که باعث می شود فردی حال و حوصله نداشته باشد و احساس ناراحتی یا نا امیدی داشته باشد. علائم افسردگی می تواند یک دوره موقت در پاسخ به غم و اندوه یا تروما باشد. اما زمانی که این علائم طولانی تر از دو هفته می شود، می تواند نشانه اختلال افسردگی شدید باشد.

علائم مشابه نیز می توانند نشانه ای از وضعیت سلامت روانی دیگری مانند اختلال استرس دو قطبی یا پس از سانحه (PTSD) باشند.

راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) علائم زیر را برای افسردگی ذکر می کند:

  • داشتن خلق و خوی افسرده در اکثر روزها، از جمله احساس غم و اندوه یا ناراحتی
  • از دست دادن احساس لذت در فعالیت هایی که قبلا با انجام آنها مسرور می شدید
  • فعالیت کم در طی روز
  • خواب زیاد در طی روز
  • کاهش یا افزایش وزن بدون دلیل یا تغییر اشتها
  • تحریک فیزیکی یا احساس کوچکی و خواری
  • انرژی کم یا خستگی
  • احساس بی ارزش بودن یا گنهکار بودن
  • مشکل در تمرکز یا تصمیم گیری
  • فکر رکدن به مرگ یا خودکشی

علائم بین افراد متفاوت است و ممکن است در طول زمان تغییر کند. یک پزشک زمانی برای فردی افسردگی را تشخیص می دهد که وی دارای پنج نشانه یا بیشتر از این علائم  را داشته باشد. البته این علائم باید در طی یک دوره ۲ هفته ای با شخص همراه بوده باشد.

علائم فیزیکی افسردگی

نتایج تحقیقات نشان داده اند که افسردگی می تواند سلامت جسمی را تحت تاثیر قرار دهد. این تاثیرات شامل موارد زیر است:

مطالب مرتبط
15 مکمل مفید برای کاهش و رفع اضطراب

افزایش یا از دست دادن وزن

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است تغییرات اشتها را تجربه کنند که می تواند موجب کاهش یا افزایش وزن ناخواسته شود.

افزایش وزن با بیماری های مرتبط با سلامت، از جمله دیابت و بیماری های قلبی، ارتباط تنگاتنگی دارد. کمبود وزن می تواند به قلب آسیب برساند، بر باروری تاثیر گذاشته و باعث خستگی شود.

درد مزمن

افراد مبتلا به افسردگی، ممکن است دردی مانند درد مفصل یا عضلانی، حساسیت پستان و سردرد را تجربه کنند.

علائم افسردگی، فرد به علت درد مزمن می تواند بدتر شود.

بیماری قلبی

افسردگی، می تواند انگیزه فرد را برای انتخاب شیوه زندگی مثبت کاهش دهد. زمانی که آنها یک رژیم غذایی نامناسب بخورند و شیوه زندگی غیر فعالی داشته باشند، خطر ابتلا به بیماری قلبی در آنها افزایش می یابد.

افسردگی همچنین می تواند یک عامل خطر مستقل برای مشکلات سلامت قلب باشد. بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۵، یک در پنج نفر مبتلا به نارسایی قلبی یا بیماری عروق کرونر دارای افسردگی هستند.

loading...

التهاب

افسردگی، می تواند باعث التهاب بدن گردد

مشکلات جنسی

افراد مبتلا به افسردگی، ممکن است دچار کاهش میل جنسی شوند، در نتیجه در رابطه های جنسی خود دچار کاهش ارگاسم گردند. بعضی افراد همچنین با مشکلات افسردگی روبرو هستند که می تواند بر روی فعالیت جنسی شان، تاثیر بگذارد.

بدتر شدن شرایط سلامتی مزمن

افرادی که  مبتلا به بیماری مزمن هستند ممکن است با وجود افسردگی، شاهد تشدید علائم بیماری خود شوند. بیماری های مزمن می توانند احساس استرس  و اضطراب را در فرد بوجود آورد که با وجود افسردگی، این احساسات منفی تشدید می شود.

فرد مبتلا به افسردگی، نیز ممکن است به دنبال برنامه درمان برای یک بیماری مزمن باشد، که می تواند علائم را بدتر کند.

مطالب مرتبط
شگرد سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با بیماری عفونی ایدز کشف شد

افرادی که افسردگی، را تجربه می کنند و مبتلا به بیماری مزمن هستند باید با پزشک درباره استراتژی های مربوط به هر دو شرایط صحبت کنند. حفظ سلامت روان می تواند سلامت جسمی را بهبود بخشد و کنترل بیماری های مزمن آسان تر کند.

بروز اختلالات در خواب

پژوهش ها نشان می دهد که استرس مزمن و افسردگی، به التهاب مرتبط است و ممکن است سیستم ایمنی بدن را تغییر دهد. تحقیقات دیگری نشان داده اند که افسردگی، می تواند ناشی از التهاب مزمن باشد.

افراد مبتلا به افسردگی، احتمال بیشتری دارند که شرایط التهابی یا اختلالات خودایمنی مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، دیابت نوع ۲ و آرتریت داشته باشند.

با این حال، معلوم نیست که آیا افسردگی، سبب التهاب یا التهاب مزمن می شود یا التهاب باعث افسردگی، فرد می شود. تحقیقات بیشتری برای درک ارتباط بین این دو ضروری است.

افراد مبتلا به افسردگی، ممکن است احساس بیخوابی یا خواب آلودگی داشته باشند. این وضعیت می تواند احساس خستگی مفرط ایجاد کند و سلامت جسمی و روانی فرد را تحت تاثیر قرار دهد.

پزشکان کم خوابی را با مجموعه ای از مشکلات بهداشتی مرتبط می دانند. نتایج تحقیقات، کم خوابی را با فشار خون بالا، دیابت، مسائل مربوط به وزن و برخی از انواع سرطان مرتبط دانسته اند.

مشکلات دستگاه گوارش

افراد مبتلا به افسردگی، اغلب مشکلات معده یا هضم مانند اسهال، استفراغ، حالت تهوع یا یبوست را گزارش کرده اند. بعضی افراد مبتلا به افسردگی، نیز دارای بیماری های مزمن هستند، از جمله  IBS

بر اساس تحقیقات منتشر شده در سال ۲۰۱۶، این ممکن است به این دلیل باشد که افسردگی، پاسخ مغز به استرس را با سرکوب فعالیت در هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و غدد آدرنال تغییر می دهد.

مطالب مرتبط
افسردگی فصلی: زنان بیشتر از مردان آسیب می بینند

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینکدهی مستقیم مجاز است

نظرات بسته شده است.