کشف میکروب در اقیانوس های انسلادوس

0

کشف میکروب در اقیانوس های انسلادوس

اقیانوس انسلادوس : در صورتی که چیزی در مورد اقیانوس های پنهان انسلادوس نمی دانید باید بگوییم که اقیانوس های پنهان انسلادوس در واقع همان قمر بزرگ در سیاره ی زحل هستند که یکی از مکان های اصلی برای جستجو و تحقیق حیات فرازمینی است.

به تازگی براساس گزارشات و نظرات اخترشناسان متوجه شده ایم که این قمر یخی دارای میکروب های جان سختی می باشد.

به همین دلیل است که به تازگی کشت برخی از این میکروارگانیسم ها توسط دانشمندان در اقیانوس های پنهان انسلادوس آغاز شده است.

جالب است بدانید اقیانوس های انسلادوس جزء نقاطی هستند که ضروری ترین عناصر برای تشکیل حیات و زندگی را دارند البته ویژگی و عنصر باور نکردنی که در اقیانوس های انسلادوس وجود دارد و یکی از مهم ترین عناصر و یا بهتر است بگوییم ضروری ترین عناصر برای ادامه ی زندگی بشر را در بر دارد آب است.

به همین دلیل است که اختر شناسان اقیانوس های انسلادوس را یکی از مهم ترین و جالب ترین منظومه ی شمسی می دانند.

همانطور که می دانید مدتی است که شرکت فضانوردی ناسا به دنبال راهی برای فراهم کردن سیاره ای دیگر برای زندگی انسان ها است از همین رو تحقیقات فراوانی در این زمینه کرده است که یکی از آنها فرستادن فضاپیمای کاسینی در بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۷ برای ارزیابی زحل و اقمار آن به شمار می رود.

به گونه ای که ناسا با فرستادن فضاپیمای کاسینی خود به زحل برای ارزیابی اقمار آن توانست فوران گاز و البته ذرات منجمدی را در قطب شمال اقیانوس های انسلادوس کشف کند و متوجه شد که این فوران گاز و ذرات منجمدی از پوسته اقیانوس انسلادوس نشات گرفته اند.

ترکیبات مختلف در اقیانوس انسلادوس

دانشمندان شرکت فضانوردی ناسا پی بردند که وجود بستر های صخره ای داغ در سطوح زیرین اقیانوس های انسلادوس باعث شده اند تا مایعات و ترکیبات شیمیایی به وجود آید.

مطالب مرتبط
قیمت و تاریخ عرضه نوکیا 4

آنها توانستند ترکیبات موجود در یخ فشان های اقیانوس های انسلادوس را شناسایی کنند که این ترکیبات در یخ فشان های اقیانوس های انسلادوس شامل متان، دی اکسید کربن، هیدروژن و … هستند که به طبقه ی خاصی از میکروب ها که حتی این میکروب ها بدون اکسیژن هم می توانند بر روی زمین زندگی کنند مرتبط می شوند.

به گونه ای که از متابولیسم این میکروارگانیسم ها متان آزاد می شود چون این میکروارگانیسم ها از اکسید کربن و هیدروژن تغذیه می کنند و همین اکسید کربن و هیدروژن باعث می شود تا این میکروارگانیسم ها از خود متان آزاد کنند.

از همین رو دانشمندان ناسا سعی کردند سه گونه از گونه های میکروارگانیسم ها را از نظر دما، فشار و محیط شیمیایی در شرایطی متناسب با شرایط فیزیکی اقیانوس های انسلادوس پرورش دهند.

نتیجه ی این آزمایش دانشمندان برای پرورش سه گونه از گونه های میکروارگانیسم بسیار جالب شد چرا که یکی از گونه های این سه گونه از میکروارگانیسم ها به راحتی رشد پیدا کرد.

به دلیل اینکه این تحقیق دانشمندان در زمینه ی اقیانوس های انسلادوس اولین تحقیقی بود که به موفقیت رسید بنابراین این تحقیق اولین تحقیق شبیه سازی شرایط اقیانوس های انسلادوس بر روی زمین به شمار می رود.

دانشمندان با انجام چنین تحقیقی و موفقیت در آن پی بردند حتی در سخت ترین شرایط نیز می توانند حیات و زندگی را کشف کنند.

حتی در پی این تحقیقات دانشمندان میکروبیولوژیستی از دانشگاه وین که محقق ارشد پروژه اقیانوس های انسلادوس نیز می باشد اعلام کرد که پیشرفت چشم گیری در انتظار تحقیقات دانشمندان در زمینه ی اقیانوس های انسلادوس می باشد.

میکروارگانیسم متانوژن

همانطور که قبلا هم به این مسئله اشاره کردیم، دانشمندان سه گونه از میکروارگانیسم ها را مورد بررسی و تحقیق قرار دادند که یکی از این سه گونه میکروارگانیسم رشد کرد و پرورش یافت که البته به این میکروارگانیسم ها متانوژن گفته می شود که البته برخی از این متانوژن ها در شکاف های عمیق اقیانوس های انسلادوس قرار دارند که یکی از این شکاف های عمیق اقیانوس های انسلادوس Iheya Ridge در ژاپن می باشد.

مطالب مرتبط
تنها توسط یک مولکول کوچک می توان روند پیری را معکوس ساخت

البته دانشمندان احتمال داده اند که چاه های گرمایی زمین هم می توانند محیط اقیانوس های انسلادوس را شبیه سازی کنند و دلیل آن هم این است که این چاه های گرمایی زمین شباهت بسیار زیادی به شکافت های زیر سطحی اقیانوس های انسلادوس دارند.

لازم به ذکر است که ایده ی تحقیقاتی اقیانوس های انسلادوس تنهای یکی از شرایط حیات و زندگی فرازمینی در اقیانوس های انسلادوس می باشد و امیدواریم بتوان احتمالات و شرایط بیشتری برای اثبات حیات فرازمینی در اقیانوس های انسلادوس کشف کرد با اینکه هنوز هم دانشمندان ناسا و سایر دانشمندان به همراه اختر شناسان هنوز هم به چنین یقینی نرسیده اند که آیا واقعا چنین ارگانیسم هایی در اقیانوس های انسلادوس و یا همان قمر زحل وجود دارند یا خیر؟

حتی دانشمندان مطمئن نیستند که متان کشف شده در یخ فشان های اقیانوس های انسلادوس ریشه ی غیر بیولوژیکی دارند یا خیر؟

آیا این متان های کشف شده در یخ فشان های اقیانوس های انسلادوس از خود چاه های گرمایی ساطع می کنند یا خیر؟

بنابراین می توان گفت که دانشمندان در انجام چنین تحقیقاتی هنوز هم شک و شبه های زیادی دارند و حتی از نتایج بدست آمده از این تحقیقات در اقیانوس های انسلادوس نیز اطمینان کافی ندارند تا به طور قطعی اعلام کنند که چنین چیزی را کشف کرده اند یا خیر؟

آینده ای روشن برای ادامه تحقیقات

اما براساس پیش بینی میکروبیولوژیست دانشگاه وین که محقق ارشد پروژه اقیانوس انسلادوس می باشد، آینده ی روشن و درخشانی پیش روی تحقیقات اقیانوس های انسلادوس می باشد.

بنابراین ارزش آن را دارد تا بشر دوباره به زحل برگردد چرا که فضاپیمای کاسینی فوق العاده پیشرفته ی شرکت فضانوردی ناسا تا آخرین لحظات عمرش اطلاعات فوق العاده مفید و ارزش مندی را در اختیار دانشمندان بر روی کره ی زمین قرار می دهد.

مطالب مرتبط
قیمت خودروهای روز در کشور 1 آبان

البته می توان گفت که تنها این فضاپیمای کاسینی شرکت فضانوردی ناسا برای چنین تحقیقی در زمینه ی اقیانوس های انسلادوس با چنین شک و ابهاماتی که در آن وجود دارد به تنهایی کافی نمی باشد و برای شناخت دقیق تر یخ فشان های اقیانوس انسلادوس به تجهیزات بیشتری نیاز می باشد که مطمئنا ناسا برای این مسئله نیز فکری کرده است.

البته کمپانی های خصوصی فضایی نیز می توانند در این زمینه به کمک بیایند و پیش قدم باشند چرا که دارای تجهیزات بیشتری در زمینه ی فضانوردی می باشند.

منبع : newscientist

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.