به راستی در هنگام اگزمای پوست چه اتفاقی می افتد و چرا این بیماری رخ می دهد

0

به راستی در هنگام اگزمای پوست چه اتفاقی می افتد و چرا این بیماری رخ می دهد

اگزمای پوست : دانشمندان  به تعداد  بسیار زیادی از اختلالاتی که در پوست افراد مبتلا به اگزما (به عنوان درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شوند) رخ می دهد اشاره نموده اند و این امر می تواند به ما کمک کنند تا در نهایت چگونگی مبارزه با این بیماری مزمن را کشف نماییم.

در سال ۲۰۰۶، محققانی که بر روی این موضوع تمرکز نموده بودند ارتباطی قوی را  بین کمبود  یک پروتئین پوستی خاص و خطر ابتلا به اگزما کشف نمودند. سال گذشته، دانشمندان بر این نتایج تکیه کردند تا به نحو دقیقی مشخص نمایند که در هنگام بروز اگزمای پوست چه اتفاقی در پوست رخ می دهد، و نتایج به دست آمده توسط آن ها می تواند ما را به درمان اگزما نزدیک تر کند.

اگزمای پوست یک بیماری شایع پوستی

اگزما یک بیماری شایع پوست است که ۲۰ درصد از جمعیت کودکان و ۳ درصد از جمعیت بزرگسالان سراسر جهان را  گرفتار نموده است. در حالی که کرم ها و لوسیون هایی که به کاهش علائم مزمن اگزما کمک کنند به وفور در بازار به چشم می خورند ، هنوز هیچ درمان قطعی برای از بین بردن کامل این بیماری کشف نشده است.

در دهه گذشته، دانشمندان متوجه شده اند که اگزما با کمبود ژنتیکی پروتئین فیلاگرین  که یک پروتئین تجمع کننده در پوست است همراه می باشد. این پروتئین به تشکیل سلول های پوستی خاص کمک می کند و نقش مهمی را در عملکرد پوست ما ایفا می کند.

افرادی که از جهش ژنتیکی رنج می برند که از عرضه فیلاگرین  مناسب جلوگیری می نماید، می توانند شرایط پوستی مانند اگزما یا ایکتیوز ولگاریس را تجربه نماید. در چنین شرایطی، سلول های پوستی از بین نمی روند اما به جای آن ها یک الگوی شبیه به پولک های فلس ماهی بر روی پوست پدید می آید.

مطالب مرتبط
ارزش غذایی دل و سنگدان مرغ

اگزمای پوست در هنگام کمبود فیلاگرین توسعه می یابد

اما تا همین اواخر، محققان مطمئن نبودند که چگونه اگزما در هنگام کمبود فیلاگرین توسعه می یابد. سال گذشته، دانشمندان دانشگاه نیوکاسل انگلیس  با مشارکت موسسه GSK   یک سری پروتئین و مسیرهای مولکولی را دنبال کردند که منجر به کشف نحوه پیدایش این مشکل پوستی ناخوشایند شد.

نیک رینولدز، پژوهشگر ارشد دانشگاه نیوکاسل در این خصوص توضیح داد: “ما برای اولین بار نشان داده ایم که از دست دادن پروتئین فیلاگرین  به خودی خود برای تغییر پروتئین های کلیدی موجود در پوست و  هموار نمودن راه برای ایجاد اگزما کافی است”.

برای ردیابی این مکانیسم ها، تیم از یک مدل   معادل پوست زنده سه بعدی (LSE) ایجاد شده در آزمایشگاه استفاده نمود. آن ها لایه فوقانی این پوست ساخته شده در آزمایشگاه را به نحوی تغییر دادند تا دچار کمبود فیلاگرین  شود و شرایطی را، درست همانند شرایط پوست افرادی که جهش ژنتیکی دارند پدید آوردند.

این محققان دریافتند که این کمبود تنها می تواند موجب ایجاد تغییرات مولکولی در مکانیزم های مهم تنظیم کننده پوست شود. این کمبود می تواند بر مواردی مانند ساختار سلولی،  محدودیت عملکرد ، و حتی التهاب سلولی و پاسخ به استرس ، تأثیر گذارد.

این اولین بار است که دانشمندان توانسته اند ۱۷ پروتئینی را شناسایی کردیم که به طور قابل ملاحظه ای بعد از حذف [فیلاگرین  ] تغییر شکل می یابند.

محققان سپس یافته های اولیه خود را با تجزیه و تحلیل پروتئین های پوست انسان های واقعی ازمایش نمودند و، نتایج به دست آمده از شرکت کنندگان دارای اگزما و افراد سالم را مقایسه کردند. آنها دریافتند که چندین پروتئین موجود در پوست در هنگام کمبود فیلاگرین  ، در افرادی که مبتلا به اگزما بودند، مشابه مدل آزمایشگاهی تغییر نمودند.

مطالب مرتبط
آنچه باید در مورد آلرژی به موز بدانید

در حالی که این گام تنها گام اولیه برداشته شده در راستای درمان اگزماست اما باز هم گامی امیدوار کننده می باشد و توانسته توجه دانشمندان زیادی را به سوی خود جلب کند.

هنگامی که دانشمندان با اطمینان بدانند که در شرایط جهش پوستی ناشی از کمبود  فیلاگرین  در پوست چه می گذرد می توانند مواد دارویی لازم جهت درمان قطعی اگزما را تجویز نمایند.

نینا گواد از انجمن متخصصین پوست انگلستان در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: “این نوع تحقیقات به دانشمندان اجازه می دهد تا درمان هایی را با توجه به علل واقعی یک بیماری تجویز کنند و لذا از درمان قطعی بیماری و بروز اشتباه در هنگام تجویز مطمئن باشند.

بنابراین ، اگر از التهابات پوستی مداوم رنج می برید بهتر است بدانید که ، این نتایج باعث پیدایش یک چشم انداز واقعا هیجان انگیز و امیدوار کننده خواهند شد. این مطالعه در همین هفته جاری در مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی منتشر شده است.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.