دانستنی های مهم در مورد ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

0

ایمپلنت دندان نوعی پایه تیتانیومی سازگار با سلول های بدن است. از ایمپلنت های دندانی به عنوان جایگزینی مناسب و دائمی به جای یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می شود. پس از قراردادن ایمپلنت توسط دندانپزشک در داخل استخوان فک، با استخوان سازی سلول های استخوان ساز در سطح ایمپلنت، استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد. فرآیند جوش خوردن معمولا ۳ تا ۴ ماه طول کشیده، سپس قسمت تاج و روکش دندان ساخته شده و بر روی پایه قرار می گیرد.

ایمپلنت دندان چیست

از دست دادن یک یا چند دندان تاثیر به سزایی در چهره و مهم تر از آن در روحیه و اعتماد به نفس افراد دارد. با استفاده از ایمپلنت های دندانی میتوان علاوه بر بازیابی توانایی جویدن طبیعی، چهره طبیعی و زیبایی لبخند را نیز به فرد بازمی گرداند. کاشت ایمپلنت در خانم ها از سن ۱۵ سالگی و در آقایان از سن ۱۸ سالگی امکان پذیر است.

انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت معمولی

یکی از انواع ایمپلنت دندان ایمپلنت معمولی است که می توان در موارد زیر استفاده کرد: برای جایگزینی یک دندان با یک روکش زیبای دندان یا چندین دندان با بریج دندانی و دندان مصنوعی هایی که با ایمپلنت پشتیبانی می شوند. این ایمپلنت های دندانی حداکثر پشتیبانی را ارائه داده و روشی بسیار رایج برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند.

با این حال، بسیار مهم است که بیمار بافت استخوانی کافی برای پشتیبانی از ایمپلنت دندانی را داشته باشد. گاهی اوقات که بافت استخوان فرد برای انجام ایمپلنت کافی نیست، می توان از پیوند استخوان استفاده کرد تا استخوان بافت کافی برای پشتیبانی از ایمپلنت های معمولی را پیدا کند.

مینی ایمپلنت

برای بیمارانی که بافت استخوانی مورد نیاز برای پشتیبانی از ایمپلنت های معمولی را ندارند و یا افرادی که فواصل بسیار کوچکی دارند از مینی ایمپلنت ها استفاده می شود. مینی ایمپلنت ها روش رایج دیگری به جای ایمپلنت های معمولی هستند، به این دلیل که معمولا می توان آنها را در یک جلسه جایگذاری کرده و همچنین خیلی کمتر تهاجمی هستند.

مطالب مرتبط
جایگزین های ایمپلنت دندان

یک مینی ایمپلنت متشکل از یک میله بسیار کوچک فلزی، حدود نصف پهنای یک ایمپلنت معمولی، است که جایی که ریشه دندان از دست رفته است جایگذاری می شود و سپس یک روکش دندان یا دندان مصنوعی روی آن قرار می گیرد. مینی ایمپلنت ها را در اغلب اوقات می توان در یک جلسه جایگذاری کرد، زیرا جایگذاری آنها آسان تر بوده و نسبت به ایمپلنت های معمولی کمتر تهاجمی هستند. مینی ایمپلنت ها به دلیل اینکه باریک هستند، برای جایگزینی دندان های کوچک در فضاهای محدود دهان بسیار ایده آل هستند. بسیاری از افرادی که به دلیل نداشتن پشتیبانی کافی استخوان و لثه نمی توان برای آنها از ایمپلنت های معمولی استفاده کرد، گزینه مناسبی برای مینی ایمپلنت ها هستند.

معمولا از مینی ایمپلنت ها بیشتر به عنوان ثابت کننده دندان مصنوعی در فک پایین استفاده می شود. مینی ایمپلنت ها اتصالاتی دارند که از طریق آنها به دندان مصنوعی که روی آنها قرار دارد متصل می شوند. در حالیکه دندان

مصنوعی های مرسوم ممکن است در دهان حرکت کرده و موجب آزردگی لثه شوند، اما با افزودن پشتیبانی از طرف مینی ایمپلنت ها می توان آنها را ثابت نمود. در بعضی موارد، استفاده از مینی ایمپلنت ها توصیه نمی شود، زیرا این ایمپلنت ها مانند ایمپلنت های معمولی به استخوان فک جوش نمی خورند.

مراحل انجام ایمپلنت دندان

۱- مشاوره

در این مشاوره مشخص می شود که :

  • آیا ایمپلنت برای شما مناسب است یا نه ؟
  • مراحل انجام ایمپلنت روی فک شما جواب می دهد یا نه ؟

در صورت نیاز در این مرحله رادیو گرافی و سیتی اسکن نیز تجویز می شود و هزینه ی درمانی مخصوص فرد نیز اعلام می شود.

۲- معاینه قبل از شروع

زمانی که شما تا حدودی با مراحل انجام ایمپلنت آشنا و مطمئن شدید که می خواهید از ایمپلنت دندانی استفاده کنید ، سی تی اسکن و عکس رادیو گرافی خود را جهت تعیین طرح درمانی و بر آورد قیمت دقیق به دندان پزشک تحویل می دهید. در این زمان وقت انجام جراحی برای شما تعیین می شود.

مطالب مرتبط
داروی Ausfam چیست؟ بررسی کاربرد و عوارض

در این زمان داروهایی را که باید قبل از جراحی مصرف کنید تجویز می شود و اگر از داروی رقیق کننده ی خون استفاده می کنید باید سه روز قبل از جراحی مصرف این دارو را قطع کنید. انجام دقیق این نکات باعث از بین رفتن عوارض ایمپلنت دندانی می شود .

۳- جراحی ایمپلنت

از بین مراحل انجام ایمپلنت این مرحله برای شما بسیار مهم و حیاطی است . در این روز بزرگ برای شما ، ایمپلنت دندان برای شما قرار داده می شود.

۴- زمان انتظار از جراحی تا ساخت پروتز

احتمالا با توضیحات قبلی یا اطلاعاتی که کم و بیش از ایمپلنت دندانی دارید می دانید که انجام مراحل ایمپلنت یک روزه نمی باشد و در دو مرحله انجام می شود.

شما بعد از گذاشتن ایمپلنت به یک دوره ی ترمیم نیاز دارید که ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد بهتر است در این زمان از غذاهای نرم استفاده کنید.

۵ تحویل پروتز نهایی

مرحله ی پنجم از مراحل انجام ایمپلنت به تحویل پروتز منجر می شود و همچنین این مرحله آخرین مرحله از مراحل انجام ایمپلنت نیز می باشد .

loading...

زمانی که مرحله ی ترمیم در دهان تمام شد و ایمپلنت دندان محکم شد ، قسمت پروتز بر روی آن قرار می گیرد.

مزایای کاشت ایمپلنت دندان

شانس موفقیت این روش بیش از ۹۵% است.

دندان کاشته شده به طور دائمی ماندگار است.

نسبت به روش‌های دیگر، به نگهداری کمتری نیاز دارد. تمیز کردن آن راحت‌تر بوده و برای بهداشت و سلامت دهان مناسب‌تر است. در حقیقت نگهداری از ایمپلنت دندان همانند دندان‌های طبیعی است.

فرد احساس راحتی و طبیعی بودن دارد و از نظر ظاهری نیز زیباتر است.

تنها روش کاشت دندان است که از تحلیل و فرسایش استخوان فک پیشگیری می‌کند.

دندان کاشته شده نیاز به هیچ روش دیگری جهت ماندن در محل کاشت ندارد.

به دلیل ماندگاری، در بلند مدت از نظر اقتصادی به صرفه‌تر خواهد بود.

مطالب مرتبط
ایمپلنت دندان و هر آنچه لازم است در مورد آن بدانید

معایب کاشت ایمپلنت دندان

کاشت دندان به این روش، نیاز به جراحی دارد.

دوره درمان طولانی‌تر است.

هزینه این روش به نسبت بالاتر است.

با گذشت زمان ممکن است تاج دندان نیاز به جایگزینی پیدا کند.

سوالات متداول ایمپلنت دندان

آیا روش درمانی دردناک است؟

با بی‌حسی، موضع عمل بی‌حس می‌شود و چون در اغلب موارد لثه باز نمی‌شود و بدون جراحی ایمپلنت دندان در استخوان قرار می‌گیرد، بیمار احساس درد نمی‌کند. بعد از عمل اغلب بیماران ما اظهار می‌کنند که درد عمل خیلی کمتر از چیزی بوده که تصور می‌کردند.

چه مدت دوره ترمیم طول می کشد؟

همان‌طور که می‌توان تصور کرد، بین افراد مختلف این زمان متفاوت است. اغلب بیماران دوره تورم و ناراحتی زیادی را تجربه نمی‌کنند و حتی خیلی از آن‌ها مسکن هم مصرف نمی‌کنند. بعد از جراحی شما باید برای چند هفته غذای نرم میل کنید و اجازه دهید ایمپلنت‌ها جوش بخورند بعدازآن هر نوع غذایی را می‌توانید میل نمایید.

پروسه ایمپلنت چه مدت طول می کشد؟

حدوداً سه ماه

آیا ایمپلنت مانند دندان واقعی است؟

دندان‌های جدید شما نه‌تنها ظاهراً شبیه دندان است و طبیعی به نظر می‌رسد بلکه ازنظر عملکرد هم مانند دندان طبیعی قوی است. پس شما قادرید که گاز بگیرید هر نوع غذایی را که دوست دارید !

بهترین مارک برای ایمپلنت دندان کدام است ؟

بهتر است قبل از توجه به مارک ، حاذق بودن پزشک مورد اعتماد در اولویت قرار گیرد.ظرافت در کار جراحی ایمپلنت خیلی مهم است.

روکش ایمپلنت باید طوری طراحی گردد که در کنار آن غذا گیر نکند و چند سال بعد شاهد پوسیدگی دندان مجاور ایمپلنت نباشیم.

اگر جراحی ایمپلنت و قالب‌گیری روکش آن توسط فقط یک پزشک انجام گیرد و تجربه این پزشک بخصوص در بخش جراحی بالا باشد ،کافی است که به او اعتماد کنیم. حال برند ایمپلنت اولویت دوم می‌باشد که از دیدگاه مردم برمبنای کشور سازنده طبقه‌بندی می‌شوند ولی از دیدگاه پزشکان بر مبنای تکنولوژی ساخت سطح ایمپلنت و شکل ایمپلنت و اورجینال بودن آن تقسیم‌بندی می‌شوند.

گرداوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.