تاثیر اینوزیتول بر اختلالات روانی – از OCD تا افسردگی و اضطراب

اینوزیتول

0

اینوزیتول – یک پرونده پاک از نظر سلامتی داشتن فقط به معنی سلامت فیزیکی شخص نیست. این همچنین شامل بررسی کردن سلامت روحی او می باشد، که معمولا، بیشتر مردم به این مساله فکر نمی کنند و در ایالات متحده، این مساله از هر چهار نفر سه را تحت تاثیر قرار می دهد، براین اساس، اخیرا یک نظرسنجی در انجمن سلامت آمریکا انجام شد.

این محدود به محل کار نیست: بطور میانگین، نزدیک ۴۴ میلیون آمریکایی در هرسال به بیماری های روحی مبتلا می شوند، که باعث افزایش نگرانی همه می شود. در این شرایط،  با توجه به اثرات نامطلوب برخی داروها، که بدتر شدن علائم بیماری و حتی افزایش افکار خودکشی می باشد، نیاز به درمان طبیعی یک مساله بسیار مهم است.

دانشمندان یک مکمل خاص، اینوزیتول را با توجه به اثربخشی آن در درمان این شرایط و در بعضی موارد حتی برتری آن به داروهای تجویزی، مورد بررسی قرار دادند. اینوزیتول یک مکمل طبیعی شناخته شده است که توانایی از بین بردن استرس و اضطراب، پرخوری عصبی و سندروم پیش قاعدگی (PMS) در زنان را دارد. ماده ای که بعدها به عنوان ویتامین B8 شناخته شد و به مقدار زیاد در مغز، جایی که به تنظیم مواد شیمایی مهم و مرتبط با خلق و خو، از جمله سروتونین و دوپامین کمک می کند، یافت می شود.

در تحقیقی که اخیرا انجام شد، محققان دریافتند افرادی که شرایطی مانند اضطراب، اختلالات وسواس فکری و افسردگی دارند، به علت سطوح پایین اینوزیتول در مغز آنها است. در واقع، ارسال پیام توسط انتقال دهنده های عصبی مهم به اینوزیتول بستگی دارد و آنرا به یک مولفه کلیدی در بسیاری از سیستم های شیمیایی مغز فرد، از جمله مدیریت استرس، یادگیری و شناخت، خلق و خو، بهره وری (اثربخشی-کارایی)، خواب و اعتیاد، تبدیل کرده است.

مطالب مرتبط
ژن های مسبب آفتاب سوختگی و یا سوختن پوست کشف شدند

راز مواد مغذی مادر طبیعت: کپسول ارگانیک جوانه کلم بروکلی، اکنون دردسترس است، مصرف ۲۸۰ میلی گرم با غلظت بالا از مواد فوق العاده مغذی “sulforaphane” و “glucosinolate” که فقط در غذاهای شفا دهنده cruciferous یافت می شود. در هر آزمایشگاهی آزمایش شده است.

اثبات شده است که اینوزیتول برای شرایط زیر مفید است:

اضطراب و اختلال پانیک (وحشت زدگی):

loading...

مطالعات نشان داده که اینوزیتول در برابر اختلال پانیک که یک نوع از اضطراب است که در آن یک ترس فلج کننده به شخص و زندگی او اثر می گذارد. همچنین در برابر سایر انواع اضطراب مانند آگورافوبیا و اختلال وسواس فکری (OCD) موثر است.

حتی اینوزیتول بهتر از داروهای ضد افسردگی مثل فلووکسامین که برای درمان OCD، اختلال پانیک، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، اختلال افسردگی عمده(MDD) و اختلال افسردگی اجتماعی استفاده می شود، شناخته شده است. در یک مطالعه دیگر، شرکت کنندگانی که اینوزیتول مصرف می کردند ،اثرات جانبی منفی نداشتند در مقایسه با کسانی که فلووکسامین مصرف کردند و تهوع و خستگی ناشی از مصرف آنرا تجربه کردند.

افسردگی:

افرادی که از افسردگی رنج می برند، بطور متوسط از سطوح پایین اینوزیتول برخوردارند. با این حال دانشمندان می گویند که هنوز مشخص نیست که اینوزیتول در درمان افسردگی موثر است یا خیر: یک مطالعه اولیه نشان داد که اینوزیتول باعث بهبود علائم افراد مبتلا به افسردگی می شود، درحال که در یک مطالعه دیگر نتایج غیرمنتظره ای بدست آمد. همچنین دانشمندان اشاره کردند که اینوزیتول، زمانی که به عنوان مکمل استفاده می شود، می تواند همراه با مصرف دارو به بهبود اختلالات خلقی کمک کند.

اختلال وسواس فکری:

مطالعات نشان دادند که برخلاف افسردگی، اینوزیتول یک مورد (نامزد، کاندید) امیدوار کننده برای درمان اختلال وسواس فکری است، یک وضعیت با افکار و احساسات مکرر و اجبار بر عمل کردن بر آنها، نشان داده شده است. در یک مطالعه دانشمندان دریافتند که اینوزیتول بطور موثر باعث کاهش علائم اختلال وسواس فکری را می شود، بدون اینکه عوارض جانبی داروهای تجویزی را داشته باشد.

مطالب مرتبط
اسکراب و ماسک های لایه بردار خانگی

اختلال دوقطبی:

تحقیقات در مورد اثرات اینوزیتول بر اختلال دوقطبی، امیدوار کننده است. یک مطالعه نشان داده است که کودکان مبتلا به اختلال دوقطبی کاهش قابل توجهی در مانیا و افسردگی، پس از مصرف دو گرم اینوزیتول در هر روز به مدت ۱۲ هفته، داشتند. مطالعات دیگر نشان می دهد که مصرف ۳ تا ۶ گرم اینوزیتول در هر روز می تواند عوارض جانبی لیتیوم، داروی معمول برای اختلال دوقطبی، را کاهش دهد. در واقع، اینوزیتول برای مدیریت و درمان برخی از اختلالات روانی، عالی و بطورکلی امن است. بعضی از اقلام غذایی مانند لوبیا، غلات کامل، آجیل، مرکبات حاوی اینوزیتول هستند، اما حتی به مقدار کافی نزدیک هم نیستند. برای دریافت ۱ گرم اینوزیتول، خوردن یک خربزه کامل و ۵/۱ لیوان لوبیا پخته، لازم است. مکمل هایی وجود دارند که حاوی مایواینوزیتول (myo-inositol) هستند که فراوان ترین نوع آنزیم در طبیعت است.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.