عوارض تاتو کردن و مراقبت های پس از آن

0

تتو یا تاتو کردن یکی از روش هایی است که امروزه برای افزایش زیبایی، خیلی زیاد استفاده می شود و همه روزه افراد زیادی به سمت آن روی می آورند. آیا با عوارض تاتو کردن آشنایی دارید؟ آیا میتوان این کار را در دوران بارداری نیز انجام داد؟ با وردنگار همراه باشید تا به بررسی این موارد بپردازیم.

تتو یا تاتو یا به همان اصطلاح سنتی خال کوبی ، عبارت است از وارد کردن رنگدانه هایی – طبیعی یا شیمیایی که در مناطق و فرهنگ های مختلف از مواد متفاوتی تهیه می شوند – به زیر سطح پوست ، به گونه ای که اثر آن برای مدتی نسبتا طولانی و شاید تا پایان عمر باقی بماند.

عوارض تاتو:

برای تاتو (خالکوبی) کردن از سوزن های مخصوص استفاده می شود و این کار غیر از درد فراوان ، خونریزی زیادی هم به همراه دارد . پس از تاتو کردن نیز رعایت نکردن بهداشت فردی ، می تواند شخص را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناکی قرار دهد از جمله:

آلودگیهای خونی تاتو:

 اگر تجهیزاتی که برای ایجاد تاتو (تتو) استفاده می شود، به خون فردی بیمار آلوده باشد، شما در معرض تعدادی از بیماری های خطرناک خونی خواهید بود. مانند هپاتیت سی، هپاتیت بی، سل، HIV، و ویروسی که باعث ایدز می شود.

اختلالات پوستی: 

ایجاد برآمدگی ها در اطراف جوهر تاتو (تتو) بخصوص اگر رنگ آن قرمز باشد. همینطور احتمال ایجاد زخم ها و التهابات شدید اگر مستعد آن باشید، زیاد خواهد بود.

عفونت پوستی تاتو :

 تاتو (تتو) می تواند باعث عفونت های باکتریایی موضعی نیز شود. نشانه های معمول عفونت قرمزی، حرارت و تورم و خشکی که مانند چرک باشد.

عدم رعایت نکات بهداشتی در تاتو کردن و استفاده از سوزن‌های مشترک ممکن است سبب انتقال عفونتهای ویروسی مانند ایدز، هپاتیت، بیماریهای میکروبی، عفونی و حتی بیماری سل شود.

رنگ های تاتو، خطرناک است

رنگ های به کار رفته در تاتو ممکن است واکنش های ایمنی بدن را تحریک کند و با انجام این کار، سلول ها ملتهب شده و به رنگ بنفش در می آیند که به صورت دانه های تسبیح، برجسته می شود.

اگر سابقه نقص سیستم ایمنی دارید

اگر قبلا به واسطه نقص سیستم ایمنی در بدن با مشکلاتی روبرو بودید، تا آخر عمر باید دور تاتو را خط بکشید.

مطالب مرتبط
برجسته کردن لب با استفاده از روش های طبیعی و خانگی

رنگ قرمز تاتو، حساسیت زا است

افرادی که در تاتو از رنگ قرمز بسیار استفاده می کنند باید بدانند که رنگ قرمز ایجاد حساسیت می کند و در این صورت پوست قرمز و دچار خارش می شود و این حساسیت های پوستی، سال ها پس از انجام تاتو ممکن است ظاهر شوند.

نحوه تاتو کردن به صورت طبیعی

مرحله اول

هنگام تاتو ابرو فقط جاهای خالی را پر کنید نه بیشتر!
چیزی که مهم است و در طبیعی تر به نظر رسیدن ابروی تاتو شده کمک می کند در هنگام تاتو ابرو و موقع انجام آنست و آن اینکه از تاتوکاراتان که می خواهد این کار را برایتان انجام دهد بخواهید حتی الامکان و تا جایی که می شود تاتو را بر روی فرم خود ابرو و در بین موهای ابرو، جایی که خالی است انجام دهد و خیلی خارج از محدوده ی ابرو، پایین و بالای آن را بی جهت پر نکند تا شما همیشه بتوانید به دلخواه،  ابرویتان را نازک یا پهن تر کنید و تنها به آن  فرم داده و ابرویی پر رنگ تر از قبل داشته باشید.

مرحله دوم

موهای ابرو را مماس و نزدیک به تاتو کوتاه نکنید و یا روی آن را تیغ نزنید!
موهای ابرویتان را به سمت بالا شانه کرده و نوک تاج  آن را خیلی کم قیچی کرده، صاف کنید .بقیه ی قسمتهای ابرو را به سمت پایین شانه زده و کمی از نوک آنها را نیز بزنید

مرحله سوم

رنگ تاتو همرنگ یا نزدیک به رنگ ابرو انتخاب شود!
بهترین رنگی که برای اکثر ابروها ازابروی مشکی تا قهوه ای پیشنهاد می شود رنگ تاتوی قهوه ای سوخته بدون قرمزی است که بر روی هر رنگ ابرویی، خود را نزدیک به آن نشان خواهد داد و نیز با هر رنگی که بر روی ابروها  بعد از تاتو گذاشته می شود هماهنگ خواهد بود.

تاتوی چشم

از تاتوی چشم می توان برای رفع نقص هایی چون افتادگی چشم، افتادگی پلک، آسیب و جراحت و … استفاده کرد اما مشکل این استکه:
به همین دلیل توصیه می شود افراد در هیچ شرایطی به فکر تاتو به ویژه تاتوی چشم و ابرو نباشند و این موضوع چند دلیل عمده دارد. یکی از مهم ترین دلایل این است که شاید امروز خط چشم مد باشد و چند وقت دیگر مدل خط چشم شما قدیمی شود.

مطالب مرتبط
نحوه آرایش کردن مناسب صورت

حتی ممکن است دوست داشته باشید یک روز آرایش نکنید اما داشتن خط چشم دایمی باعث یکنواختی چهره شما می شود. در این شرایط باید کلی هزینه کنید تا تاتوی شما پاک شود (البته اگر به صورت کامل پاک شود).

انجام دادن تاتو در بارداری

ما نمی‌دانیم تاتو و جوهر آن چگونه بر رشد نوزاد اثر می‌گذارد اما همان طور که مقدار کمی از مواد شیمیایی نیز ممکن است برای افراد بالغ مضر باشد؛ میزان آسیب رسانی به جنین کوچک بسیار بیشتر است.

به دلیل تغییرات پوستی در دوران بارداری، تاتو کردن در این دوران اشتباه است زیرا پوست در حاملگی حالت ارتجاعی پیدا می‌کند و پس از زایمان به حالت اولیه خود باز می‌گردد بنابراین طرحی که شما در این دوران تاتو کنید پس از زایمان تغییر خواهد کرد.

متخصصان پیشنهاد می‌کنند برای تاتو بهتر است تا یک سالگی کودک‌تان صبر کنید و زمانی که پوست کاملا به حالت طبیعی بازگشت تاتو را انجام دهید. اگر در حاملگی تاتو انجام دادید و بعد از زایمان، شکل تاتو عوض شد، نگران نباشید می‌توانید دوباره آن را احیا کنید.

مراقب حساسیت به مواد و رنگ های تاتو باشید

بعضی‌ها به مواد و رنگ‌های تاتو حساسیت دارند و واکنش آلرژیک خفیف یا شدید بعد از تاتو کردن در بدن‌شان بروز می‌کند.
ساده‌ترین واکنش‌ها، حساسیت‌های پوستی موضعی است که معمولا خود به خود بعد از چند روز برطرف می‌شوند اما مطالعات دانشمندان نشان داده موادی که برای ایجاد رنگ قرمز در تاتو استفاده می‌شود، بیش از سایر مواد حساسیت‌زا هستند.
همچنین موارد شدیدی از واکنش‌های آلرژیک در تاتوی لب‌ها گزارش شده است.
بعضی‌ها حتی به فلز دستگاه تاتو هم حساسیت نشان می‌دهند!

این افراد اصلا تاتو نکنند!

افراد دچار اگزمای آتوپیک یا حساسیت ژنتیکی (آسم حساسیت زا، حساسیت چشمی و اگزمای پوستی)، بیمارانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند به دلیل بیماری یا استفاده از داروهای کورتونی ضعیف کننده سیستم ایمنی، بیماران در حال شیمی درمانی یا رادیوتراپی، بیماران مبتلا به سارکوئیدوز، بیماری لوپوس،پسوریازیس و … اصلا نباید تاتو کنند.

مطالب مرتبط
تفاوت بین شوره سر و خشکی پوست سر

بیشترین تاتو در زنان و مردان

زنان در ناحیه صورت، چشم و لب و ابرو رغبت بیشتری برای انجام تاتو دارند اما در مردان خالکوبی بیشتر در ناحیه بازوها، سینه و پشت دیده می‌شود.

مراقبت های لازم پس از تاتو کردن

اگر هنوز آمادگی نگهداری و مراقبت از تاتو را بعد از زدن آن ندارید بهتر است اصلا این کار را انجام ندهید. این کار مثل سگ داشتن و این جور کارها نیست و باید در مراقبت های بعد از آن پشتکار داشته باشید مخصوصا در دوهفته اول. از تجربه خودم بگویم، نیاز دارید هر چند ساعت تاتوی خود را با آب گرم و صابون ضدعفونی کننده شستشو دهید و بعد یک لایه نازک آکوافور یا لوسیون غیرمعطر بزنید.

این کار را تا ۵-۷ روز تکرار کنید. مراقب باشید: روی تاتو پوسته پوسته می شود. نگران نباشید! این امر کاملا طبیعی است. بعد از این که زخم تاتو خوب شد مهم است که همچنان آن را مرطوب نگه دارید و با ضدآفتاب از آفتاب محافظت کنید. برای گرفتن توصیه های حرفه ای در رابطه با مراقبت از تاتوی خود با تاتوکار و سالن تاتوی خود در این رابطه صحبت کنید.

به‌طور کلی تاتو یک پروسیجر آسیب زا به پوست و بدن بوده و تحریک کننده است و به‌صورت کلی پزشکان آن را تایید نمی‌کنند حال اگر این امر در شرایط غیر استریل و آلوده هم انجام شود عوارض بیشتری به همراه دارد.

برای تاتو کردن افراد آماتور را کنار بگذارید

کسانی که تاتو را روی پوست شما پیاده می‌کنند، از دو حال خارج نیستند؛ یا برای این کار تعلیم دیده‌اند یا به صورت آماتوری آن را انجام می‌دهند؛ یعنی فردی که هیچ تخصص و مدرک پزشکی ندارد و با جوهر، شارکول یا حتی خاکستر و با استفاده از سوزن یا یک تیغ نوک تیز زیر پوست شما خط و خال می‌کوبد! این تاتوها در شرایط غیربهداشتی و با مواد نامناسب انجام می‌گیرند و احتمال بروز یا انتقال عفونت‌ شان بسیار بالاست.

اختصاصی وردنگار؛ هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.