تاثیرات چشمگیر زردچوبه بر روی سلامتی

0

تاثیرات چشمگیر زردچوبه بر روی سلامتی

 

زردچوبه ای که معمولا در ادویه  کاری یافته می شود، یک ادویه  خیلی معروف است که نه تنها لذیذ بوده بلکه در حفظ سلامتی و وزن مناسب هم موثر است. بهتر از همه این که رشد و پرورشش آسان بوده و باعث می شود بهتر از مواد دارویی دردسترس باشد. دراینجا ۱۰ شیوه ای را که بدن از نصف قاشق چایخوری  زردچوبه در غذای  روزانه هره می برد برای تان می گوییم.

 

مبارزه با التهاب

التهاب، واکنش طبیعی بدن نسبت به باکتری ها، سموم و ضربه است. سلول های اسیب  دیده توسط این عوامل، هیستامین، برادی کینین و پروستاگلاندین ترشح می کنند. این مواد شیمیایی موجب تورم و التهاب می شوند.

مقاله ای در نشریه Alternative and Complementary Medicine می گوید:”کورکومین که از اجزای فعال زردچوبه است، در شش آزمایش انسانی قابل اطمینان تشخیص داده شده و معلوم شده فعالیت ضدالتهابی دارد”. پژوهش ها نشان می دهند قابلیت های ضدالتهابی زردچوبه، بواسطه مولکول های بازدارنده از التهاب، عمل می کنند.

 

نیروی آنتی اکسیدان را تقویت می کند
کورکومین، یک آنتی اکسیدان قوی هم در ترکیب و هم به تنهایی است، این ماده با ازکارانداختن رادیکال های آزاد، به جنگ علیه استرس اکسیداتیو کمک می کند که برای  سم زدایی  بدن و کمک به ترمیم خودش مهم و ضروری است. همچنین کورکومین آنزیم های آنتی اکسیدانی خود بدن را نیز افزایش می دهد.

 

بهبود عملکرد مغز
بدن شما هورمونی به نامBDNF یا فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز تولید می نماید که نقشی مهم در تقسیم و تکثیر نورون ها دارد. تولید BDNF، با استرس و بالا رفتن سن کاهش پیدا می کند. زردچوبه می تواند با افزایش تولید و عملکرد هورمون، تاثیرات کاهش ادراک که مربوط به سن هستند را معکوس کند و در نتیجه حافظه  را تقویت کرده و قابلیت مغز را افزایش دهد.

 

مطالب مرتبط
استرس و سلامتی روده

مبارزه با بیماری های مغزی

بیماری های مغزی مانند تباهی مغز واعصاب، آلزایمز و پارکینسون با کاهش BDNF در ارتباطند. همان طور که گفته شد، زردچوبه می تواند به تقویت BDNF کمک کند و از شما دربرابر بیماری های مغزی به طور موثر محافظت  نماید.

 

کاهش ریسک بیماری های قلبی
بیماری های قلبی به سلامت  دیواره رگ های خونریزی  به نام توپوش یا آندوتلیوم مربوط است. استرس اکسیداتیو و کلسترول می تواند خاصیت ارتجاعی این لایه را کاهش داده و منجر به مشکلات جدی برای سلامتی شود. زردچوبه در پیشگیری از بیماری قلبی، نتایج خوبی دارد. در حقیقت، قابل مقایسه با داروی آتورواستاتین می باشد. همچنین در حفظ سلامت  بهینه آندوتلیوم درست به اندازه ورزش مفید است.

 

پیشگیری از الزایمر 

الزایمراز تشکیل پلاک های آمیلوئید و راه یافتنش به مغز ناشی می شود. مطالعه ای در دانشگاه تگزاس می گوید، این پلاک ها نتیجه ازدست رفتن نورون های استیل کولین در بخش بنیادی قدامی مغز بیماران مبتلا به الزایمر هستند. زردچوبه با پاک کردن پلاک های آمیلوئید، به درمان الزایمر کمک می کنند. این کار با جذب و بلعیدن پلاک ها توسط ماکروفاژها صورت می گیرد.

 

مبارزه با بیماری های مزمن
التهاب کوتاه مدت برای مباره و پیشگیری از بیماری مهم و ضروری است، اما التهاب طولانی مدت می تواند موجب بیماری و در نتیجه مرگ زودرس شود. زردچوبه با کاهش التهاب، از علائم بیماری های مزمن پیشگیری کرده و درمان شان می کند.

 

کمک به درمان آرتریت
آرتریت، التهاب مفاصل است. زردچوبه با مبارزه علیه التهاب می تواند درد را کاهش داده و به بیماران امکان حرکت دوباره را می دهد. بهترازهمه، عوارض جانبی منفی داروها را نداشته و برای همین راه حلی ایمن و طولانی مدت برای این بیماری دردناک است.

 

مطالب مرتبط
مشروبات الکلی ابتلا به سرطان در زنان را افزایش می دهد

پیشگیری از سرطان
زردچوبه، درپیشگیری از سرطان  های سیستم گوارشی مفید و موثر است. این ادویه  خوب، بوسیله سرکوب مسیرهای NF-κB و ، STAT3 از گسترش سلول های تومور پیشگیری می کند. زردچوبه کامل نسبت به ترکیب فعالش، کورکومین- که اغلب درمکمل  هایش جداسازی شده ، خواص پیشگیرانه بیشتری در برابر سرطان دارد.

 

درمان افسردگی
بیشتر داروهایی که برای درمان افسردگی  تجویز می شوند اثرات جانبی خطرناکی دارند، مانند اندیشه پردازی خودکشی یا سایر ناهنجاری های روان پریشی. اما زردچوبه درواقع فقط اثرات مثبت روی سلامت روان دارد و معمولا به اندازه پروزاک که به عنوان داروی ضد افسردگی تجویز می شود موثر است. زردچوبه، افزودنی فوق العاده ای به ترکیبات ا ادویه ای می باشد، اما یک چای گیاهی عالی نیز است. این چای خوش طعم و سالم را به عنوان شیرطلایی بنوشید!

 

منبع :healthmag.ir

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.