روش های تربیت کودکان چیست؟

تربیت کودکان

0

تربیت کودک یکی از اصلی ترین و مهمترین وظایف والدین است و در زندگی فزرندان تاثیر به سزایی دارد. تبلیغات نامناسب، تأثیرات منفی بسیاری برای کودکان به همراه آورده است. ما می توانیم در مورد تلویزیون و بعضی از برنامه های غیر اخلاقی آن، موارد پورنوگرافی مانند مجلات و فیلم ها، استفاده از الکل و مواد مخدر غیر قانونی و اثرات منفی آن ها در بین دیگران فکر کنیم. چه آموزشهایی باید به فرزندانمان بدهیم تا بتوانیم آنها را در چنین سیستم فاسدی و شریرانه سالم تربیت کنیم؟

 تربیت کودکان

کودکان هدیه ای از جانب خداوند هستند هنگامی که ما می خواهیم به آنها احترام بگذاریم، باید با بالا بردن توانایی شان در داشتن زندگی سالم، از آن ها قدردانی کنیم. پرورش کودکان باید در خانه آغاز شود. در خانه است که پایه های زندگی موفق می تواند بنا شود.

هنگامی که بنیاد شخصی کودک قوی است، قادر خواهد بود که به طور مناسب زندگی کند و سهم خود را برای توسعه جامعه و ملت و به طور کلی ارتقاء جایگاه بشر ایفا کند. اگر پایه های شخصیتیش  ضعیف باشد، نمی تواند مسئولیت خود، خانواده، جامعه و ملت را به طور کامل انجام دهد.

عشق بی قید و شرط

کودکان حق داشتن عشق بی قید و شرط والدین خود را دارند. کودک نباید به این دلیل که او به طور طبیعی زشت متولد شده و عادت های بد یا هر چیز دیگری دارد از عشق والدین محروم شود. درهای عشق ممکن است در خارج از منزل به او نزدیک شوند، اما وقتی که او به خانه برمی گردد، باید عشق، صلح و شادی را پیدا کند.

یک کودک ممکن است خود را در شرایط غیرقابل قبول قرار دهد، اما نباید از این شرایط علیه او استفاده شود. هیچکدام از والدین نباید عشق خود را بر اساس رفتار فرزندانشان از آن ها  دریغ کنند.

مطالب مرتبط
6 مفهموم سواد در قرن 21،آیا ما سواد داریم؟

آموزش به کودکان برای شناخت خدا

ما باید فرزندانمان را برای شناخت خدا، وفادار بودن و اطاعت از او، آموزش دهیم. خداوند می خواهد ما به گونه ای زندگی کنیم که او را خوشحال کنیم. در واقع ما باید به فرزندانمان اجازه دهیم این واقعیت را بدانند که جایگزینی برای حفظ قانون خداوند وجود ندارد. ما همه موظفیم فرمان خداوند را اطاعت کنیم. فرزند باید بداند اگر وفادار به اطاعت از دستورات خداوند باقی بماند، از نعمت های الهی بسیاری بهره مند می شود.

انضباط

انضباط یک ابزار ضروری برای موفقیت است. برای رعایت انضباط، بهتر است که با استانداردهای خدا و استانداردهای جامعه زندگی کنیم. همه ما اشتباه می کنیم. وقتی جوانان اشتباه می کنند، ما باید آنها را با عشق اصلاح کنیم. آنها باید بدانند که وقتی که آنها از استانداردهای خدا پیروی می کنند، زندگی هماهنگ را افزایش می دهند. از آسیب هایی مانند آسیب های جسمی و روحی کودکان اجتناب  شود. بد رفتاری با کودک در تمام شکل آن محکوم است.

loading...

احترام

والدین باید فرزندان خود را احترام کنند. آنها به همان اندازه والدینشان منحصر به فرد هستند. ما نباید آن ها را محدود کنیم، بلکه کودکانمان را هدایت کنیم تا انتخاب های مناسب را در زندگی انجام دهند. والدین باید اهمیت زندگی مقدس را توضیح دهند و کودکانشان را تشویق کنند تا فرزندان با خدا ارتباط برقرار کنند. ما نباید آنها را بی عاطفه کنیم. از سوی دیگر، ما باید به آنها کمک کنیم تا به لحاظ احساسی پایدار بمانند.

نماز خواندن

والدین وظیفه دارند نماز خواندن، قرآن خواندن و دعا کردن را به کودکان بیاموزند. در جهان امروز گناهان زیادی وجود دارد. سوء استفاده از کودکان، نافرمانی، تجاوز جنسی، سوء مصرف مواد، الکل، قتل، خشونت، دروغ گفتن، سرقت و غیره معمول هستند. کودکان باید با فضیلت های مناسب تامین شوند تا از جنون این دنیا جدا شوند.

مطالب مرتبط
اختلالات رفتاری : تحقیقات دانشمندان در مورد مغز جوانان مبتلا به اختلالات رفتاری

تامین نیازهای خانواده

والدین یک وظیفه مقدس برای فراهم آوردن نیازهای اساسی و حمایت از خانواده هایشان دارند. آنها باید اطمینان حاصل کنند که بچه ها همه چیز را برای رشد و توسعه فیزیکی و عاطفی مناسب خود دریافت می کنند. کودکان باید تشویق شوند که یک زندگی اخلاقی داشته باشند. آنها باید فضایل را به عنوان کار سخت، صداقت، احترام، تحمل، صبر، فروتنی، بخشش، عشق و نیاز به زندگی صلح آمیز با دیگران را در خود تحریک کنند. توجه داشته باشید که هیچ موفقیتی نمی تواند شکست در خانه را جبران کند.

جلوگیری از هرج و مرج

بچه های کوچک رشد می کنند وقتی که توسط سازمان، ساختار و روال احاطه شده اند. هدف از تنظیم برنامه غذایی برای تغذیه، خوابیدن، حمام کردن و سایر فعالیت های روزمره و تلاش برای نزدیک شدن به آن ها است.

حفاظت، در داخل و خارج

متخصص اطفال و کتاب های کودکان تأکید بسیار زیادی بر اهمیت حفظ ایمنی کودک در خانه دارند. این ایده را کنار نگذارید. کودکان نمی توانند تفاوت بین آنچه که ایمن هست و چیزی که امن نیست را تشخیص دهند؛ آنها فقط کنجکاوی خود را دنبال می کنند. این حفاظت با آگاهی از چیزهایی از قبیل راهپیمایی، دروازه های ایمنی و ذخیره سازی دارو، تمیز کردن مواد و سایر مواد شیمیایی خارج از دسترس، شروع می شود. سپس تهدیدات خاص در خانه خود را مشخص کنید: محافظ برای پرده ها و وسایل الکترونیکی، قفل کشویی و کابینت در مکان های قابل دسترس و لوازم ایمنی حمام. در خارج از منزل، والدین همواره باید سعی کنند از محیط اطراف برای پیش بینی مسائل ایمنی آگاه شوند. نزدیکی به خیابان ها و شکاف های باز در تجهیزات زمین بازی، چیزهایی است که باید در ذهن داشته باشید. هرگز اجازه ندهید فرزندتان از دید شما خارج شود.

مطالب مرتبط
19 جمله برای بالا بردن اعتماد به نفس کودکان

نتیجه

والدین باید فرزندان خود را آموزش دهند تا اعضای بالقوه مسئول که قادر به انجام کار معنی داری در توسعه جامعه و ملت خود هستند، باشند. تربیت آنها باید به آنها کمک کند تا به درستی زندگی کنند. آموزش باید آنها را با مهارت، دانش و حکمت برای زندگی موفق سازد. هیچ نهاد یا سازمان خارجی نمی تواند این کار را بهتر از خانه انجام دهد. والدین به عنوان عاملان تغییر مؤثر هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.