۵ نوع ترشح در بارداری و معانی آن ها

0

ما با کارشناسان راجع به رایج ترین حالت های ترشح و اینکه چه وقت باید به پزشک مراجعه نمود، مشورت کردیم.با اینکه بارداری سرشار از بسیاری از لحظات هیجان انگیز و بزرگ شدن جالب شکم است ولی همچنین می تواند با بعضی تاثیرات جانبی ناخواسته مثل حساسیت سینه ها، تغییرات هورمونی و ترشحات همراه باشد. ما به بررسی موارد طبیعی و غیر طبیعی در مورد ترشح در بارداری می پردازیم:

ترشح مخاطی در بارداری

دکتر دیانا دوپلسیس مربی زایمان و مشاور مرکز مادر و کودک بیمارستان فیلیپس می گوید: در طول حاملگی، خون زیادی در رحم جریان می یابد که می تواند باعث ترشحات بیشتر از رحم شود که به گردنه زهدان نیز معروف است ولی نباید باعث نگرانی شود زیرا این وضع معمولا برای زنان باردار عادی و بی خطر است.

چون این نوع ترشح در سه ماهه اول و سوم رایجتر است، بهتر است در این دوران شکم بند بپوشید، لباسهای زیر را مرتبا عوض نمایید و در هنگام شستشو از صابونهای بدون عطر و ضد سوزش استفاده کنید.

این ترشح شبیه چیست؟

مایعی شبیه شیر رقیق با بوی مشک می باشد چون باید مهبل را تمیز نگهدارد. با اینکه این ترشح معمولی است ولی گاهی می تواند سوزش آور و ناراحت کننده باشد.

چه وقت باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر دارای ترشح زیاد با بوی ناخوشایند هستید که رنگ آن سفید، خاکستری مایل به زرد یا سبز است و حالت آبکی یا کف مانند دارد، نزد پزشک یا قابله بروید.

قارچ

قارچ واژینال به قاچ بلغمی نیز معروف است و وظیفه اش بسته نگهداشتن رحم برای جلوگیری از عفونت می باشد. دکتر دوپلسیس توضیح می دهد که این حالت در حدود هفته هفتم بارداری بوجود می آید. وقتی نشانه شروع به ترشح می کند، علامت این است که رحم در حال باز شدن است و وضع حمل میتواند انجام شود. برای زنی که برای اولین بار حامله شده است، زایمان پس از یک هفته یا بیشتر از زمانی رخ می دهد که قاچ بلغمی از بین رفته، در حالی که اگر زنی قبلا وضع حمل کرده، به این معنی است که زایمان چند ساعت دیگر انجام می شود.

مطالب مرتبط
فولات و دوران بارداری

این ترشح شبیه چیست

قاچ بلغمی معمولا به رنگ صورتی روشن یا خون کمرنگ است و همچنین می تواند حالت چسبناک مداوم داشته باشد.

چه وقت به پزشک مراجعه شود

اگر دچاراین نوع ترشح در بارداری هستید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا بررسی نماید چه مدت به زایمان شما مانده و رحم شما تا چه اندازه گشاد شده است و اگر هرگونه خونریزی را مشاهده کردید، حتما لازم است توسط پزشک معاینه شوید.

لکه بینی

دکتردوپلسیس می گوید: با اینکه ممکن است نگران شوید که ترشح خونی در لباس زیر خود ببینید، در بعضی موارد بخصوص در سه ماهه اول، لکه بینی تقریبا عادی است.

لکه بینی شبیه چیست؟

loading...

یک ترشح در بارداری به صورت خونی است که یا به رنگ صورتی کمرنگ یا قهوه ای است ولی اگر به رنگ قرمز است، علامت آنست که باید به پزشک مراجعه نمایید.

چه وقت به پزشک مراجعه شود

دکتر دوپلسیس می گوید: لکه بینی و ترشح در بارداری می تواند به دلائل متعددی مثل رابطه جنسی، پارگی دیواره رحم یا عفونت باشد. بعضی مادران همچنین ممکن است یک دوره قاعدگی را در سه ماهه اول حاملگی تجربه کنند که البته بندرت اتفاق می افتد.

اما خونریزی در دوره بارداری نباید نادیده گرفته شود، این عقیده ناتالی پیترز قابله درمانگاه فلورا در ژوهانسبورگ است که در ادامه میگوید: این وضع در بعضی موارد به دلیل این است که لکه بینی می تواند علامت سقط جنین، آبستنی خارج رحمی یا مشکلات مربوط به جنین باشد.

عفونت های تخمیری و ترشح در بارداری

ناتالی می گوید: هورمون های بارداری بر پی.اچ. مهبل اثر می گذارند و باعث می شوند که حالت مستعدی برای موجودات بیماری زا فراهم شود که می تواند باعث عفونت هایی مثل عفونت های تخمیری شود. لذا زنان باردار اغلب شاهد عفونتهای تخمیری و ترشح در بارداری بویژه در سه ماهه سوم حاملگی هستند.

مطالب مرتبط
نکاتی که باید راجع به تکان های جنین خود بدانید + پاسخ به سوالات رایج در این مورد

دکتر دوپلسیس توضیح می دهد که درمان عفونت های تخمیری در طول بارداری سخت تر است و شاید دو هفته طول بکشد تا مداوا شوند. برای جلوگیری از عفونت های بیشتر، زیرپوش های پنبه ای بپوشید و همیشه از جلو تا عقب آلت تناسلی را با حوله پاک و خشک کنید.

عفونت تخمیری شبیه چیست؟

یک ترشح رقیق و سفید رنگ با بوی تند است که می تواند دارای بافت شبیه پنیر باشد.

چه وقت به پزشک مراجعه شود

اگر فکر میکنید که عفونت تخمیری دارید، نزد پزشک یا قابله بروید تا به پاکسازی مهبل پرداخته و تشخیص لازم رابدهد. دکتر دوپلسیس می گوید: پزشکان ممکن است کرمهای مهبلی موجود در دارو خانه ها را نیز در این رابطه توصیه نمایند.

مایع آمنیوتیک

این مایع که به لیکور هم معروف است، می تواند در هر زمانی در طول حاملگی تراوش نماید ولی این وضع معمولا در سه ماهه دوم یا سوم بارداری اتفاق می افتد. این مایع حالت گرمی دارد و شما سریعا احساس خیس شدن میکنید ولی ناتالی میگوید این احساس با ادرار کردن فرق می کند.

مایع آمنیوتیک شبیه چیست؟

ناتالی میگوید: این مایع می تواند شفاف، تیره یا به رنگ صورتی روشن باشد اگر با مقداری خون ترکیب شود. همچنین می تواند به رنگ زرد یا سبز باشد اگر ماده سبز رنگی که حاوی نخستین مدفوع جنین است نیز در آن موجود باشد. یک باور نادرست وجود دارد که مایع آمنیوتیک بوی ادرار میدهد، درحالیکه این مایع هیچ بویی ندارد و دارای رایحه شیرین ضعیفی میباشد.

چه وقت باید به پزشک مراجعه شود

اگر تردید دارید که تراوش شما مایع آمنیوتیک است یا خیر، سریعا به زایشگاهی که قرار است در آنجا وضع حمل کنید، مراجعه نمایید.

هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

مطالب مرتبط
ابتلای مادر به سرخجه در بارداری ، چه تاثیری بر روی جنین دارد؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.