چه کسانی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟

تست پاپ اسمیر

0

در مورد تست پاپ اسمیر چه می دانید؟ چه کسانی باید این تست را انجام دهند و چه عوارضی آنها را تهدید می کند؟ در این مطلب به بررسی کامل پاپ اسمیر می پردازیم.

تست پاپ اسمیر چیست؟

پاپ اسمیر یا تست پاپ، فرآیندی است که در طی آن سرطان دهانه رحم در بانوان، بررسی می شود.پاپ اسمیر از طریق جمع آوری سلول های گردن رحم، که قسمت پایین و انتهای باریک رحم و در بالای واژن قرار دارد، انجام می شود.

تشخیص سرطان دهانه رحم از طریق پاپ اسمیر شانس درمان آن را بالاتر می برد و علاوه بر آن، پاپ اسمیر وجود سلول هایی که می توانند در آینده باعث سرطان شوند را نیز تشخیص می دهد. تشخیص این سلول های غیر طبیعی از طریق پاپ اسمیر، اولین قدم در متوقف کردن رشد احتمالی سرطان دهانه رحم است.

آیا تست پاپ اسمیر برای دختران باکره انجام می‌شود؟

خیر. برای دختران باکره امکان انجام تست پاپ اسمیر نیست، زیرا انجام این آزمایش به این شکل است که اسپکولوم باید وارد رحم شده و دهانه رحم را کاملا باز کند تا از دهانه رحم نمونه‌گیری انجام شود. در دختران باکره به دلیل اینکه پرده بکارت در ابتدای دهانه رحم قرار دارد، وارد کردن اسپکولوم می‌تواند به پرده بکارت آسیب زده و آن را از بین ببرد در نتیجه امکان انجام این آزمایش در دختران باکره وجود ندارد.

آزمایش پاپ اسمیر و فعالیت‌های جنسی چگونه است؟

پرسشی متداول در زمینه آزمایش پاپ‌اسمیر این است: فردی که بالای ۲۱ سال و باکره است، در صورت نداشتن روابط جنسی نیاز به این آزمایش دارد یا خیر؟ در بیشتر موارد، علت سرطان دهانه‌ی رحم عفونت ناشی از ویروس HPV است. این ویروس نیز از راه رابطه جنسی منتقل می‌شود. البته تمام سرطان‌های دهانه‌ی رحم نیز نتیجه این عفونت نیستند. در کل، به تمام زنانی که از ۲۱ سال گذر می‌کنند توصیه می‌شود تا هر ۳ سال یک بار، غربالگری پاپ اسمیر را انجام دهند.

مطالب مرتبط
پدوفیلی، کودک آزاری و آموزش مبارزه با میل جنسی به کودکان

در طول پاپ اسمیر چه رخ می‌دهد؟

پاپ‌ اسمیر شاید کمی آزاردهنده باشد، اما به‌سرعت انجام می‌شود. در طول آزمایش باید به پشت بخوابید و پاها را باز کنید و کف پاها را روی رکابی مخصوص قرار بدهید. پزشک وسیله‌ای به نام اسپکولوم یا آینه‌ی طبی را درون واژن قرار می‌دهد. این وسیله، واژن را باز نگه می‌دارد و دسترسی به دهانه‌ی رحم را ممکن می‌سازد. سپس پزشک نمونه‌ای از سلول‌های دهانه‌ی رحم را برمی‌دارد. چند روش برای برداشتن این نمونه موجود است. برخی از پزشکان از کاردکی مخصوص استفاده می‌کنند و برخی دیگر از کاردک و قلم‌موی مخصوص.

تعدادی از پزشکان نیز از ابزاری به نام «سیتوبراش» استفاده می‌کنند که ترکیبی است از کاردک و قلم‌مو. بیشتر زنان هنگام نمونه‌برداری کمی آزرده می‌شوند. نمونه دریافت‌شده نیز به آزمایشگاه منتقل می‌شود تا سلول‌ها از نظر رشد غیرعادی بررسی شوند. احتمال دارد که بعد از نمونه‌برداری کمی آزردگی با انقباض شکمی احساس بشود. ضمنا در بعضی موارد محدود، اندکی خون‌ریزی واژینال نیز پس از نمونه‌برداری ایجاد می‌شود. اگر خون‌ریزی در روز بعد هم ادامه داشته باشد، باید موضوع را با پزشک در میان گذاشت.

چه افرادی و از چه سنی باید تست پاپ اسمیر انجام دهند؟

شما و پزشکتان می توانید تصمیم بگیرید، چه زمانی باید این کار را شروع کنید و هر چند وقت یک بار باید آزمایش دهید.به صورت معمول، پزشکان از سن ۲۱ سالگی پاپ اسمیر را توصیه می کنند.

تست پاپ اسمیر هر چند وقت یک بار باید تکرار شود؟

loading...

پزشکان عموما پیشنهاد می دهند که برای زنان بین ۲۱ تا ۶۵ سال هر ۳ سال یک بار این آزمایش تکرار شود.اگر این مراحل همراه با تست HPV باشد، زنان ۳۰ سال به بالا می توانند هر ۵ سال یک بار پاپ اسمیر بدهند یا می توانند به جای پاپ اسمیر تست HPV انجام دهند.

نحوه انجام تست پاپ اسمیر به چه صورت است؟

هنگامی که شخص برای انجام تست آماده شد، لباس هایی که پایین تر از کمر خود بر تن دارد را در می آورد، به پشت روی میز معاینه دراز می کشد و کمر و ساق پا های خود را با ملحفه ای می پوشاند. علاوه بر آن پاهای خود را بالا می برد و پاشنه های خود را در رکاب واقع در انتهای میز می گذارد تا زانوهایش شل شده و به اطراف متمایل شوند.

مطالب مرتبط
راه های کنار آمدن با ناباروری در مردان از نظر روحی و روانی

سپس شخص حرفه ای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که معاینه را انجام می دهد، ابزاری پلاستیکی یا فلزی را که به آن لوبریکانت (ماده لغزنده ساز) مالیده شده است و آن را اسپکلوم می نامند، به آرامی وارد مهبل می کند. این ابزار به آرامی دیواره های مهبل را از هم باز می کند. شاید این کار باعث شود شخص اندکی احساس ناراحتی کند.

پس از معاینه چشمی گردن رحم (انتهای بیرونی و باریک رحم)، شخص حرفه ای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از یک میله برداشت یا سواب پنبه ای یا قاشقک یا برس گردن رحم برای جمع آوری سلول ها از دو محل واقع در گردن رحم استفاده می کند که یکی از این دو محل در قسمت خارجی دهانه رحم یا Ectocervix (قسمتی که از همه به مهبل نزدیک تر است) و دیگری در قسمت داخلی گردن رحم یا Endocervix (قسمتی که در مجاورت بدنه رحم قرار دارد) واقع می باشد.

این ناحیه را ناحیه انتقال یا گذار (Transition Zone) می نامند و سرطان های گردن رحم در این ناحیه تشکیل می شود. به هنگام جمع آوری سلول ها شاید شخصی که تست می شود کشش یا فشاری در مهبل خود احساس کند.

سپس یک تیغه یا لام (اسلاید شیشه ای میکروسکوپ) را به این سلول ها آغشته کرده یا سلول ها را در داخل ظرفی گذاشته و نمونه برای ارزیابی به آدرس آسیب شناس ارسال می گردد.

پس از خاتمه یافتن تست پاپ اسمیر، شخص حرفه ای ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی، معاینه گردن رحم را کامل می کند؛ به این صورت که دستکش آغشته به ماده لغزنده ساز را به دست می کند و دو انگشتش را در داخل مهبل می گذارد و با دست دیگر بدن شخصی که معاینه می شود را از بیرون لمس می کند تا متوجه حضور توده یا نرم شدگی دیگر اندام های تناسلی مانند لوله های رحم، تخمدان ها و رحم شود.

مطالب مرتبط
چه کسانی در معرض خطر هپاتیت ویروسی هستند؟

چه کسانی بیشتر در معرض خطر سرطان دهانه رحم هستند؟

 • افرادی که در خانواده آنها سابقه ابتلا به این سرطان وجود دارد
 • افرادی که دخانیات مصرف می کنند و معتاد هستند
 • افرادی که در سنین پایین ازدواج کرده اند
 • افراد نازا و یا افرادی که زایمان نداشته اند
 • افرادی که همسرشان دارای چند شریک جنسی است
 • افرادی که همسرشان ختنه نشده است
 • افرادی که خودشان چند شریک جنسی دارند
 • افراد دارای عفونت و زگیل های تناسلی (بیشتر بخوانید: آشنایی با زگیل تناسلی و درمان آن)
 • افراد مبتلا به ایدز

در ۱۰ درصد موارد مشاهده شده هم سرطان دهانه رحم ژنتیکی بوده که با تشخیص و نظر پزشک مشخص می شود.

کسانی که هیسترکتومی دارند آیا هنوز به تست پاپ اسمیر نیاز دارند؟

این مسئله بستگی به نوع هیسترکتومی (جراحی برداشتن رحم) و سلامتی عمومی شما دارد. زنان مبتلا به هیسترکتومی بایستی با پزشک خود درمورد اینکه آیا آنها نیاز به آزمایش معمول پاپ اسمیر دارند صحبت کنند.

 • اگر دهانه رحم ندارید زیرا به علت سرطان هیسترکتومی داشتید، لازم نیست تست پاپ اسمیر انجام دهید.
 • اگر هیسترکتومی (عمل هیستروسکوپی چیست؟) به علت سلول های غیر طبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم دارید، باید یک آزمایش پاپ اسمیر سالانه انجام دهید تا سه آزمون طبیعی داشته باشید.
 • اگر رحمتان را برداشته اید، اما هنوز دهانه رحم دارید (این نوع هیسترکتومی رایج نیست)، باید به طور منظم تا ۶۵ سالگی پاپ اسمیر انجام دهید و سه آزمایش طبیعی پاپ را پشت سر هم انجام دهید.

گردآوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.