نکاتی که باید راجع به تکان های جنین خود بدانید + پاسخ به سوالات رایج در این مورد

تکان های جنین

0

احساس اولین تکان های جنین شما، یکی از بهترین خاطرات دوران بارداری است و وقتی شما منتظر لگد بعدی او هستید، تغییر کوچکی در حرکات فرزندتان می تواند نوعی هشدار باشد. با استفاده از نظرات توبکا فانیکو شرایطی را توضیح می دهیم که طبیعی هستند و اینکه چه وقت باید نگران شد.

به عنوان زنی که برای بار اول می خواهد مادر شود، مشتاقانه منتظر حس کردن لگدها و تکان هایی هستید که خیلی راجع به آنها شنیده اید ولی باز با سئوالاتی از این قبیل مواجه خواهید شد که چه زمان و هر چند وقت یک بار کودک شما تکان خواهد خورد؟

کارشناسان ما به این پرسش ها پاسخ می دهند.

درچه مرحله ای از بارداری، تکان های کودکم را حس خواهم کرد؟

دکتر دیانا دوپلیس مشاور مامایی و پژوهشگر توضیح می دهد که معمولا انتظار می رود که این حرکات بتوانند از اواسط دوره حاملگی احساس شوند ولی شرایط دیگری نیز وجود دارند. به عنوان زنی که برای بار اول می خواهد مادر شود، شما تکان های جنین را به تدریج در طول دوران بارداری احساس می کنید که در هفته بیست و دوم تقریبا آشکار می شوند. دکتر دیانا می گوید که این حرکات ممکن است مثل بخار حس شوند ولی معمولا به شکل حرکات پروانه ای که اکثر کتاب ها راجع به آنها صحبت می کنند، نیستند. وقوع این تکانها بستگی به وزن بدن مادر نیز دارد چون یک مادر چاق ممکن است حرکات کودک را دیرتر احساس کند.

آیا باید نگران باشم اگر متوجه شدم که تکان های جنین کمتر شده است؟

حرکات جنین در طول هفته های آخر حاملگی کاهش می یابد و معمولا گفته می شود که کودک شما باید حداقل هر یکساعت یکبار یا ۱۰ بار در حال بیداری تکان بخورد، این عقیده دکتردوپلسیس است و در ادامه میگوید که اگر اضافه وزن دارید، مایع زیادی اطراف  جنین را فرا میگیرد و یا شما بیش از حد سرتان شلوغ است که بتوانید به این موضوع توجه کنید که تعداد حرکات جنین به چه میزان بوده است. برطبق نظر دکتر هاوارد مانیونگا رئیس تیم زایمان، وقتی شما حرکت کودک خود را احساس می کنید، بزودی بارفتارهای او آشنا خواهید شد. او می گوید: برای ثبت تعداد و شدت تکان ها، می توانید از یک نمودار لگد زدن استفاده کنید تا هر چیز مهم و یا وجود هر مشکلی را مشخص نمایید.

مطالب مرتبط
آشنایی با مورینگا و بارداری

آیا ممکن است که نوزاد من مدت زیادی درخواب باشد؟

دکتر مونیونگا می گوید که این موضوع مهم است چون نوزادان دارای چرخه خواب و بیداری کوتاه مدتی هستند و این موضوع نشان می دهد که شما بزودی یاد خواهید گرفت که اخلاق خواب فرزندتان چگونه است. دکتر دوپلسیس معتقد است که حتی اگر نوزاد شما خوابیده است، شما هنوز باید حرکات او را احساس کنید چون همه انسان ها در خواب حرکت می کنند.

آیا باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنم وقتی راجع به تکان های جنین نگران میشوم؟

loading...

اگرجنین شما برای یکساعت تکان نخورده، یک نوشیدنی شیرین بنوشید یا چیزی بخورید و اگر بازهم حرکتی نکرد، به بیمارستانی که قرار است در آنجا زایمان کنید، مراجعه نمایید. دکتر دوپلسیس همچنین می گوید که شما باید به بخش زایمان بروید نه قسمت پذیرش، و به آنها بگویید که تکان های فرزند خود را احساس نمی کنید. آنها شما را بر روی دستگاه مخصوص شنیدن صدای قلب جنین می خوابانند و اگر نگران شوند، با پزشک یا قابله شما تماس خواهند گرفت.

دکتر مانیوگنا توصیه می کند که از یک نمودار لگد زدن جنین استفاده کنید تا بتوانید بر حرکات فرزند خود نظارت داشته باشید. اگر به یک ماما دسترسی دارید، او می تواند به شما یاد دهد که چگونه این نمودار را بکار بگیرید. اگر هنوز نگران هستید یا اگر تکان های جنین کاملا متوقف شده اند، در اینصورت باید به پزشک مراجعه نمایید.

اگر پزشک من نتواند نگرانی ام را رفع کند، آیا باید به پزشک دیگری مراجعه کنم؟

کارشناسان معتقدند که یک معاینه توسط پزشک متخصص زنان هرگز نباید سطحی و شتابزده بوده، بلکه لازم است شامل بررسی ضربان قلب جنین یا امواج فراصوت باشند. آنها به شما اطمینان می دهند که ممکن نیست که پزشک متخصص زنان یا ماما به نگرانی های شما بی توجهی کرده و سلامت و رفاه فرزند شما را نادیده بگیرند. دکتر مانیونگا می گوید: ولی اگراحساس می کنید بدرستی معاینه نشده اید ویا راجع به وضع کودک خود اطمینان خاطر ندارید، بهتر است برای آرامش خیال به پزشک دیگری مراجعه کنید.

مطالب مرتبط
حاملگی و مراقبت های دندانی

چکار باید بکنم اگربدلیل اینکه قبلا فرزندم را از دست داده ام، مضطرب هستم؟

دکتر دی پلسیس تایید می کند که کاملا طبیعی است که بخاطر تجربه قبلی تان نگران باشید ولی سعی کنید به زمان حال فکر کنید چون تمرکز بر حاملگی فعلی تان باعث کاهش اضطراب شما می شود. بطور مرتب درمعاینات قبل از زایمان شرکت کنید و روحیه مثبت خود را حفظ نمایید. ترس های مربوط به مشکلات و سقط جنین، طبیعی هستند و بدلیل تجربه بد قبلی، شاید نگرانی بیشتری راجع به نتیجه حاملگی فعلی خود داشته باشید، لذا لازم است از ابتدای بارداری تحت معاینات مداوم و منظم قرار گیرید تا مشکلات احتمالی کاملا تحت کنترل باشند.

آیا طبیعی است که در سه ماه سوم، جنین بدلیل کمبود جا کمتر تکان بخورد؟

دکترمانیونگا می گوید که کارشناسان ما معتقدند که این حالت طبیعی است چون جنین رشد کرده  و فضای کمتری برای حرکت او در داخل رحم وجود دارد، بنابراین تکان ها در سه ماه سوم ممکن است به شدت اواسط بارداری نباشند.

چه زمانی باید نگران شوم؟

اگر متوجه تغییر مهمی در تعداد تکان های جنین خود شدید و یا اصلا حرکتی احساس نکردید، به پزشک مراجعه نمایید.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.