آیا بدن شما یک پیشگوی دقیق جنسیت فرزند است؟

0

درحالی که بعضی مادرها مطمئن هستند که بدن آنها واکنش متفاوتی در هنگام حامله بودن پسر در برابر دختر دارد ولی مادران دیگر می گویند که این حرف ها در مورد جنسیت فرزند فقط داستان پیرزن هاست.

اما علم در مورد تعیین جنسیت فرزند چه می گوید؟

نیکولا جونز که مادر دو فرزند است می گوید: وقتی پسرم را باردار بودم، شکم من گردتر بود و به نظر پایین تر می آمد و در طول دوره حاملگی، سوزش معده بدی داشتم ولی وقتی دخترم را باردار بودم، بیماری شدید صبحگاهی داشتم و دوست داشتم غذاهای لذیذ و شیرین بخورم.

زنانی مثل نیکولا سالهاست که ادعا می کنند بدن های آنها، پیش بینی کننده دقیق جنسیت فرزند است و علائم واضحی از بارداری پسر در مقابل دختر را نشان می دهند. ولی آیا این ادعاها واقعا حقیقت دارند؟ دکتر مارک وان در گرین، پزشک متخصص زنان و شاغل در بیمارستان پارکلین معتقد است که دلیل کافی برای اثبات این ادعاها وجود ندارد و می گوید: در طول سال هایی که مراقب زنان باردار بوده ام، هرگز علامتی ندیده ام که نشان دهد که بدن زنان حامل جنین پسر یا دختر با هم فرق می کند و به نظر من این وهم و خیال است . حتی اغلب مادرانی را می بینم که می گویند وقتی حامل جنین پسر بودند، وزن شان بیشتر از زمانی بود که حامل جنین دختر بودند.

واکنش سامانه ایمنی بدن

با اینکه ممکن است تحقیقات زیادی راجع به این موضوع انجام نشده باشد ولی یک پژوهش مختصر انتشاریافته در نشریه مغز، رفتار و ایمنی، مدعی است که جنسیت یک بچه مربوط به سامانه ایمنی زن حامله می باشد. در این بررسی، محققین دانشگاه اوهایو به مطالعه وضعیت ۸۰ زن حامله  در دوران بارداری پرداختند که بفهمند آیا آنها دارای سطوح مختلفی از شاخص های ایمنی به نام سیتوکینز بر مبنای جنسیت کودک هستند یا خیر؟

مطالب مرتبط
هیپومنیزیمی چیست؟ بررسی علل و علائم

نتایج نشان دادند که سلول های ایمنی بدن زنی که حامل جنین دختر است، به تولید سیتوکینزهای متمایل به ایجاد ورم یا آماس بیشتر در هنگامی منجر می شوند که به میکروب آلوده می گردند. یعنی زنان حامل جنین دختر دارای واکنش تورمی بیشتر در مقایسه با زنان حامل جنین پسر هستند. مقدار زیاد تورم و آماس می تواند دارای تاثیر منفی بر بدن زن باردار باشد و به او احساس خستگی و درد مفصلی و عضلانی بدهد و همچنین بیماری هایی مثل تنگی نفس را در او تشدید نماید.

بنابراین یک زن حامله چگونه می تواند مقدار ورم و آماس خود را سطح مناسب نگهدارد و از سامانه ایمنی بدن خود حمایت نماید؟ تحقیق نشان می دهد که یک رژیم غذایی سالم به همراه ورزش متعادل، اضطراب کمتر و خواب بیشتر می توانند تاثیر بسیار مثبتی بر فکر و بدن وی بگذارند و سطوح اضطراب و تورم در بدن  او را بهبود بخشند. ورزش نیز باعث متعادل شدن سطوح هورمونی بدن می شود که برای یک زن حامله شاد و سالم جنبه حیاتی دارد.

بیماری صبحگاهی

علاوه بر سطح تورم بدن، فقط یک روش دیگر با پشتوانه علمی وجود دارد که ممکن است مشخص کند که یک زن حامل جنین پسر است یا دختر، و آن بیماری صبحگاهی است.

بر اساس یک تحقیق چاپ شده در نشریه لانست، مدارکی وجود دارند که نشان می دهند که زنان حامل جنین دختر دچار بیماری صبحگاهی بیشتری می شوند که مربوط به سطوح هورمونی بالاتر هستند.

نشانه های مشترک

بااینکه این موضوع وسوسه انگیز است که راجع به این علائم و نشانه ها مطالعه نمایید ولی آشکارشدن جنسیت فرزند شما از طریق تصورات زیر نادرست هستند:

  • ویارهای غذایی
  • بیماری های پوستی
  • وضع بار برداشتن کم یا زیاد شما
  • افزایش وزن مداوم
  • تغییرات رفتاری
مطالب مرتبط
آسیب آنسفالوپاتی مغزی در ورزشکاران و تغییر رفتار آنان

روش های دیگر برای پیش بینی دقیق جنسیت فرزند شما ( علاوه بر آزمایش امواج فراصوت در بین هفته های ۱۶ تا ۲۰ بارداری)، از طریق آزمایش آمنیوسنتز( وارد کردن سوزن به رحم توسط پزشک برای نمونه برداری از مایع آمنیوتیک جهت تعیین جنسیت جنین) و یا از طریق نمونه برداری از پرزها یا بافت های روده انجام می شود، وجود دارند. این آزمایشی است که در طول دوران بارداری انجام می شود تا مشخص شود که آیا جنین در معرض خطر عفونت های مادرزادی قرار دارد یا خیر؟ حسن این آزمایش این است که می تواند در ۸ هفتگی جنسیت جنین را مشخص کند.

برای اجتناب از ناامیدی، بهتر است تا حدود ۲۰ هفتگی بارداری صبر کنید تا یک نتیجه دقیق از طریق آزمایش امواج فراصوت به دست آورید و یا صبر کنید و ازهیجان ندانستن جنسیت فرزند تا زمان وضع حمل لذت ببرید.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.