۶ راز راجع به خواب نوزاد که نمی دانید

خواب نوزاد

0

پزشک کودکان و نویسنده کتاب احساس خواب، آن ریچاردسون همراه با توبکا فانیکو به رایج ترین پرسش ها راجع به خواب نوزاد پاسخ می دهند.

چرا نوزاد من در طول شب نمی خوابد؟

نوزاد شما بیدار می شود و برای اینکه بخواب برود به کمک شما نیاز دارد تا اینکه خودش یاد بگیرد که بخوابد چون نوزادان نمی توانند بدون آنکه چیزی بخورند، بمدت طولانی بخوابند. اکثر نوزادان سالم و بخوبی تغذیه شده در طول شب به مدت ۱۰ تا ۱۲ ساعت در ۴ تا ۶ ماهگی می خوابند، یعنی تا رسیدن نوزاد شما به این سن، اوممکن است هرشب تا ۱۶ بار از خواب بیدار شود.

آیا شب و روز برای نوزاد من یکسان هستند؟

در روزهای اول، نوزاد شما دارای یک چرخه خواب و بیداری است که این حالت تا زمانیکه احساسات و نیازهای جسمی و غذایی او تامین شوند، تغییر نمیکند. از حدود ۶ هفتگی به بعد، نوعی نظم در خواب نوزاد شما بوجود میآید که شروع به خوابیدن در شب بمدتهای طولانی تر میکند، بی آنکه از خواب بلند شود. این حالت بدلیل آزاد شدن یک هورمون خواب بنام ملاتونین از غده صنوبری شکل مغز در زمانی است که هوا تاریک میشود.

آیا نوزاد حتی با مقدار کم نور از خواب می پرد؟

حساسیت به نور در بین نوزادان رایج است چون آنها هرگز با نور زیاد در رحم مواجه نشده اند. برای همین است که نور یکی از محرک هایی است که باعث می شود یک نوزاد خفته تکان بخورد و یا مانع از این می شود که او بتواند به خواب عمیق فرو رود. درحالیکه بعضی نوزادان حساسیت های بیشتری به محرکها در مقایسه با نوزادان دیگر دارند، همانطور که نوزاد شما بزرگ می شود، یاد خواهد گرفت که خودش را بطور موثرتری با شرایط تطبیق دهد.

loading...

آیا نوزادانی که غذاهای آماده می خورند، مدت بیشتری می خوابند؟

برخلاف باور عمومی، نوزادانی که غذاهای آماده می خورند، بیشتر از نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند نمی خوابند مگر آنکه مشکلی دراستفاده از شیر مادر برای نوزادی پیش آید که فقط از سینه مادر تغذیه میکند که در اینصورت نوزاد به دفعات بیشتری از خواب بلند می شود. درواقع براساس یک تحقیق راجع به کودکان ۶ تا ۱۲ ماهه که در سال ۲۰۱۵ از سوی انجمن تغذیه با شیر مادر انتشار یافت، بیدار شدن در شب یا غذا خوردن در شب دربین نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شدند و نوزادانی که غذاهای آماده مصرف میکردند، فرقی نداشت.

مطالب مرتبط
هپاتیت آ: راه های انتقال و درمان

چرا خواب نوزاد من سبک است؟

مغز و بدن نوزاد در هنگام خواب رشد می کنند، در نتیجه حرکات سریع پلک او در خواب از بزرگسالان تندتر است. چرخه خواب او از حالت چرت زدن به خواب سبک و سپس به خواب عمیق و مجددا به خواب سبک تبدیل شده و آنگاه از خواب بلند می شود. این چرخه فقط ۴۵ تا ۵۰ دقیق طول می کشد، در حالیکه چرخه خواب یک فرد بزرگسال، یکساعت و نیم بطول می انجامد.

وقتی نوزاد شما در مرحله خواب سبک است، حساسیت بیشتری به صداهای ناگهانی و تغییرات دیگر در محیط زندگیش دارد.

چرا وقتی نوزادم را در تخت می گذارم گریه می کند؟

از بغل جدا کردن و پایین گذاشتن نوزاد ممکن است باعث اختلال در وضع خواب او شود یا ممکن است وقتی از آغوش شما جدا می شود، احساس سرما کند و این کار باعث شود که از خواب بپرد. اگر نوزاد در قنداق نباشد، می ترسد و دستانش به طرفین می افتند و ممکن است احساس کند که تنها مانده است. همچنین نوزادی که از برگشت غذا از معده رنج می برد نیز ممکن است بیدار شود، به خصوص هنگامی که دراز کشیده و محتویات معده اش تا مری بالا می آید که این وضع می تواند خیلی دردناک باشد.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.