درد گردن چیست؟ علائم و علل و درمان

درد گردن

0

درد گردن – گردن شما دارای یک ساختار پیچیده متشکل از استخوان ها، مفاصل، اعصاب، ماهیچه ها، تاندون ها و رباط ها است. مهمترین کار این است که وزن سر خود را حفظ کنید که در حدود ۵ کیلوگرم است. به این نیاز دارید که سر بتواند از یک طرف به سمت بالا و پایین حرکت کند و (این کار هم همزمان انجام شود) به علاوه این که گردن باید یک کانال برای نخاع ایجاد کند، رگهای خونی را به و از سر منتقل کند و شامل راهی برای عبور هوا و غذا باشد و کاملا مهندسی پیچیده ای دارد.

جای تعجب نیست که گردن، نه فقط در موارد خاص بلکه برای بعضی از افراد به طور مداوم باعث درد و ناراحتی می شود.

ساختارهای اصلی فیزیکی گردن، هفت مهره متصل هستند. آنها مهره های گردنی هستند که از C1 تا C7 نامگذاری شده اند.  C1، همچنین به نام atlas شناخته شده است، که نزدیک ترین مهره به سر شما است، به دنبال آن C2، که همچنین به عنوان محور شناخته شده است. هر مهره به صورت مفاصل به بعدی متصل می شود و بین مهره های دیسک ها – کوسن های لاستیکی ساخته شده از غضروف است که به عنوان کمک های جذب کننده عمل می کنند.

چه زمانی باید به دنبال درمان پزشکی فوری برای درد گردن باشیم؟

درد شدید گردن که پس از آسیب گردن اتفاق می افتد می تواند یک مشکل جدی باشد و شما باید بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید. همچنین اگر دچار درد گردن و علائمی مانند بیماری مثانه یا کنترل روده، تیرگی، بی حسی، سوزن شدن یا ضعف در دست ها یا پاها هستید، به ویژه اگر این علائم ناگهان یا به سرعت در حال افزایش است، باید دکتر خود را بلافاصله ببینید.

درد گردن و سفتی که با سردرد و تب همراه است ممکن است نشانه ای از مننژیت (عفونت غشاهای اطراف مغز و نخاع شما) باشد. مننژیت یک بیماری جدی است و اگر شما یا فرزندتان این علائم را تجربه کنید، باید از درمان پزشکی فوری بهره مند شوید.

علائم درد گردن

علائم درد گردن و احساساتی که تجربه می کنید می تواند به پزشک شما کمک کند تا علت را تشخیص دهد. در اینجا چند نشانه وجود دارد.

مطالب مرتبط
چرا تب در دوران بیماری می تواند دوست شما باشد

گرفتگی عضله

اسپاسم یک انقباض عضلانی ناگهانی، قدرتمند و غیرمستقیم است. عضلات احساس درد، سفتی و سختی دارند. اگر اسپاسم عضله گردن دارید، ممکن است قادر نباشید گردن خود را حرکت دهید – گاهی اوقات مردم آن را گردن کریکت می نامند. پزشک یا فیزیوتراپ ممکن است آن را به علت تورتیکولیس حاد یا تورتیکولیس گردن تلقی کند.

درد عضلانی

عضلات گردن درد دارند و ممکن است گره های سخت (نقاط ماشه ای) داشته باشند که لمس اند. درد اغلب در وسط پشت گردن احساس می شود یا فقط در یک طرف ممکن است آسیب ببیند.

سفتی و سختی

عضلات گردن تنگ هستند و اگر در یک موقعیت طولانی مدت بی حرکت باقی بمانند، احساس راحتی می کنند. سفتی گردن می تواند گردن شما را دردناک کند.

درد عصبی

درد از گردن می تواند بازو ها و بعضی اوقات پاها را تحت تاثیر قرار دهد. شما ممکن است احساس سوزن یا سوزن شدن یا سوزش را در پشت خود احساس کنید که می تواند با بی حسی، سوزش یا ضعف همراه باشد. این درد معمولا در شب بدتر است.

سردرد

سردرد در ارتباط با مشکلات گردن امری معمولی است. آنها به جای درد شدید معمولا یک نوع سردرد خسته کننده هستند. در حالی که سردردها اغلب در پشت سر احساس می شوند، درد ممکن است به اطراف و حتی جلوی سر نیز برسد.

دامنه حرکتی کاهش یافته

اگر شما نمی توانید سرتان را به یک سمت با درجه یکسان نسبت به هر شانه بچرخانید، یا اینکه احساس می کنید هنگامی که سرتان را به جلو می برید و سرتان را به سینه خود می سپارید یا سرتان را به عقب می چرخانید، ممکن است کاهش دامنه حرکت داشته باشید. دکتر شما قادر به آزمایش این مشکل خواهد بود.

loading...

علل شایع درد گردن

سوزش گردن

این معمولا در اثر یک تصادف ماشین رخ می دهد سر اولین قسمتی از بدن است که به عقب برگردانده می شود و هنگامی که بدن آنها متوقف می شود، سر به جلو حرکت می کند. این نوع آسیب می تواند عضلات گردن شما را تحت فشار قرار دهد و باعث کشیدگی رباط ها در گردن بشود.
درد سوزش، که معمولا با جنبش بدتر می شود بلافاصله شروع نمی شود – ممکن است چند روز طول بکشد. درد گردن و سختی ممکن است با اسپاسم عضلانی، سرگیجه، سردرد، درد عصبی و درد شانه همراه باشد.

مطالب مرتبط
کاهش وزن با کنترل لپتین | بررسی تکنیک های موثر

فشار عضلانی

استفاده بیش از حد از عضلات گردن (که می تواند ناشی از موقعیت ضعیف گردن در طول فعالیت های روزمره، به خصوص کار با کامپیوتر است) می تواند فشار عضلات گردن را ایجاد کند، باعث درد و سفتی مزمن گردن می شود. درد اغلب با حرکات بدتر می شود و ممکن است با سردرد، اسپاسم عضلانی و محدودیت حرکات گردن همراه باشد.

دیسک دژنراتیو بیماری

همانطور که ما بزرگتر می شویم، مرکز نرمی دیسکهای جذب شوک در ستونهای ما خشک می شود. این باعث می شود که دیسک ها تنگ شوند و فاصله بین مهره ها کاهش یابد.

آسیب دیدن دیسک

اگر ترکی در لایه خارجی سخت یکی از دیسک های گردنی پدید می آید، مرکز ژلاتینی نرم ممکن است به بیرون نفوذ کند. دیسک ها می توانند فشار بر ریشه های عصبی را به صورت ترک نخاع، درد در گردن و همچنین درد، بی حسی و ضعف در دست ها نشان دهند.

اسپوندیلوز گردنی

این وضعیت دژنراتیوی ستون فقرات گردن به علت پیری طبیعی، سایش و بریدن روی دیسک های گردنی و مهره ها است و همچنین به عنوان استئوآرتریت گردن شناخته شده است و در بین افراد مسن بیشتر است.

توسعه اسپور استخوان اغلب با این دژنراسیون ستون فقرات همراه است. اسپورهای استخوانی، همچنین به عنوان استئوفیت شناخته می شود، رشد کوچک بافت استخوانی وقتی که استخوان با غضروف پوشانده می شود، شروع به از بین بردن استخوان مجاور می کند. بدن در تلاش برای محافظت از سطح استخوان است. متأسفانه استخوان ممکن است گاهی اوقات به ریشه های عصبی فشار وارد کنند.

علائم مرتبط با اسپوندیلوز گردنی شامل درد گردن و سفتی است که اغلب با استراحت بهبود می یابد. درد ممکن است به شانه برسد. اگر فشرده سازی ریشه عصب وجود دارد، ممکن است سوزش، درد یا ضعف در بازو وجود داشته باشد.

مطالب مرتبط
با 7 خاصیت جینسینگ آشنا شوید

کشیدگی کانال نخاعی گردن

تغییرات دژنراتیو در مهره ها می تواند منجر به تنگ شدن  وکشیدگی کانال که در آن نخاع شما قرار دارد می شود. همانطور که کانال باریکتر می شود، می تواند بر نخاع فشار وارد کند. درد گردن مرتبط با فعالیت معمولا بدتر است و ممکن است به پاها برسد و موجب ضعف دست و پا نیز شود. گاهی اوقات افراد مبتلا به تنگی کانال نخاعی علائمی ندارند. گاهی ممکن است هنگامی که گردن به سمت جلو حرکت می کند، احساس شوک الکتریکی به بدن وارد شود.

راه های درمان

اگر درد گردن دارید، می توانید چندین چیز را برای کمک به کنترل وضعیت انجام دهید:

  • شما باید سعی کنید فعالیت های معمول خود را ادامه دهید تا عضلات گردن را در حال حرکت و انعطاف پذیری نگه دارید.
  • یک بسته یخ یا یک کیسه از نخود فرنگی بر گردن خود سه بار یا بیشتر در روز به مدت ۱۵- ۲۰ دقیقه نگه دارید.
  • حمام داغ یا حمام گرم داشته باشید.

عضلات گردن خود را به آرامی ورزش کنید، همانطور که در زیر پیشنهاد می شود.

  • ماساژ بدهید
  • در مورد بهترین داروهای تسکین دهنده درد برای درمان درد خود اطلاعات کسب کنید.
  • شما ممکن است برخی از درمان های فیزیکی مانند فیزیوتراپی، کایروپراکتیک، استئوپات، طب سوزنی و ماساژ استفاده کنید.
  • از اینکه محیط کاری شما با توجه به نیازهای شما تنظیم شده است اطمینان حاصل کنید. شما ممکن است به یک footstool احتیاج داشته باشید تا بتوانید بافت ها و زانوهای خود را بالا ببرید. شما همچنین ممکن است نیاز به تنظیم ارتفاع صفحه نمایش کامپیوتر خود برای جلوگیری از کشش گردن داشته باشید.
  • کار بر روی بدن – تمریناتی مانند یوگا برای بهبود وضعیت شما مفید هستند.
  • برای جلوگیری از کشش عضلات گردن از یک بالش مقاوم در زیر سر خود به جای بالش نرمتر، استفاده کنید.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.