دلایل عقب افتادن قاعدگی چیست؟ بررسی کامل

دلایل عقب افتادن قاعدگی

0

قاعدگی – دختران معمولا زمانی که ۱۲ یا ۱۳ سال سن دارند، اولین دوره قاعدگی خود را تجربه می کنند. این نشانه ای است که بدن آن ها به بلوغ رسیده است، به طوری که اگر می خواهند، می توانند نوزاد داشته باشند. در سن ۱۵ سالگی ۹۸ درصد نوجوانان دوره های خود را آغاز کرده اند. اگر فردی در این سن هنور دوره ای را تجربه نکرده باشد باید با پزشک خود مشورت کند.

در حالی که بارداری دلیل احتمالی یک دوره از دست رفته است، ممکن است عوامل مرتبط با سلامت یا شیوه زندگی شما باعث تأخیر در دوره شوند. در این مطلب به چند مورد اشاره می کنیم.

 شیر دادن

دوره شما ممکن است پس از تولد نوزاد شما ایجاد نشود، اما نگران نباشید. اگر فزرندتان را با شیر خود تغذیه می کنید، کمبود دوره کاملا طبیعی است. این امر به عنوان آمنوره لاکتاسیله شناخته می شود، این فازی است که ریتم چرخه قاعدگی شما را مختل می کند. پس از چند ماه، دوره ماهیانه شما باید به روال عادی خود برگردد.

کاهش وزن یا افزایش وزن

این که آیا شما دارای اضافه وزن یا کمبود وزن هستید، هر تغییری در وزنتان ممکن است روی چرخه ماهیانه شما تأثیر بگذارد. مشکلات بهداشت عمومی مرتبط با وزن و قاعدگی نامنظم شامل اختلالات خوردن، مانند بی اشتهایی و بولیمیایی و دیابت کنترل نشده است. اگر فکر می کنید این ممکن است برای شما مشکل ایجاد کند، بلافاصله به ارائه دهنده خدمات درمانی خود مراجعه کنید.

افزایش تمرینات

تمرینات ورزشی به طور روزانه برای شما عالی است، اما ورزش بیش از حد می تواند منجر به کاهش سطح استروژن شود، هورمونی که پروسه تولید مثل را در زنان تنظیم می کند. بسیاری از ورزشکاران آمنوره ثانویه را تجربه می کنند، به این معنی که آنها برای شش ماه یا بیشتر از زمان آموزش دقیق دوره ای ندارند.

مطالب مرتبط
در مورد زگیل های صاف چه می دانید؟

فشار و استرس

استرس کم در زندگی شما خوب است، اما استرس مزمن می تواند بدن شما را از تعادل خارج کند. استرس کورتیزول هورمون را فعال می کند و بدن شما را به حالت بقا تبدیل می کند. اگر دچار استرس طولانی مدت هستید، بدن شما می تواند آمنوره را ایجاد کند و از قاعدگی جلوگیری کند.

تغییر برنامه خواب

تغییر در خواب شبانه یا سفر به منطقه زمانی دیگر ممکن است از شروع قاعدگی شما جلوگیری کند. بر اساس یک مطالعه منتشر شده در محدوده غدد درون ریز، هرگونه اختلال در ریتم روزانه بدن شما – ساعت داخلی که پروسه های مهم سلولی را تنظیم می کند – می تواند باعث بروز دوره های نامنظم شود.

مصرف دارو

اگر شما یک داروی جدید مصرف می کنید، یکی از عوارض جانبی آن ممکن است دوره های نامنظم باشد. یک مطالعه بر روی اثرات ضد روانپزشکی در قاعدگی نشان داد که آمنوره به علت عدم توازن پرولاکتین ایجاد شده است. علاوه بر این، بعضی از داروهای کنترل زایمان، مانند IUD، ایمپلنت یا شات، ممکن است دوره های فرد را، متوقف کنند.

اختلال در عملکرد تیروئید

مسائل مربوط به تیروئید شما، مانند کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید، می تواند چرخه قاعدگی شما را مختل کند. تیروئید هورمون هایی تولید می کند که به تنظیم فرایندهای بدن کمک می کند و اگر تعادل را از بین ببرد، می تواند موجب خستگی شما شود. خوشبختانه، درمان های موثر برای اختلالات تیروئید وجود دارد، به همین دلیل باید به یک متخصص غدد درمانی برای آزمایش خون مراجعه کنید، اگر فکر می کنید این ممکن است برای شما مشکل ساز باشد.

 سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)

احتمال کمی دارد عقب افتادن دوره به علت این بیماری باشد، اما حدود پنج میلیون زن در ایالات متحده ممکن است تحت تأثیر PCOS قرار گرفته اند. مانند اختلال عملکرد تیروئید،PCOS  می تواند موجب عدم تعادل هورمونی در بدن شما شود و باعث عقب افتادن دوره های شما می شود.

مطالب مرتبط
آیا اندازه آلت تناسلی مردان در رضایت جنسی زن ها نقش دارد؟

مشکلات فیزیکی

به ندرت، ممکن است به دلیل شکل یا مسائل دیگر مربوط به واژن، تخمدانها، لوله های رحم یا رحم، فرد دوره ای نداشته باشد. فرد ممکن است بافت اضافی داشته باشد که دچار مشکلات باز کردن، مسدود کردن یا مسائل فیزیکی شده باشد. پزشکتان می تواند کشف کند این مشکلات ممکن است دلیل رخ ندادن دوره باشد.

مریض شدن

چیزهای شگفت انگیز بدن شما در تمام سطوح قابل تاثیر و مشاهده هستند. هنگامی که یک قسمت از سیستم کار نمی کند، دیگر قسمت ها هم تحت تاثیر قرار می گیرند. اگر سرماخوردگی دارید، آنفولانزا یا نوعی بیماری دیگر، چرخه قاعدگی شما احتمالا برای استراحت کردن سایر قسمت های بدن به سرعت تعطیل می شود.

روش های کنترل تولد

همانطور که در بالا هم اشاره شد، روش های کنترل تولد در شما می تواند چرخه قاعدگی تان  را تغییر دهد. تغییرات هورمونی ناشی از کنترل زایمان، گاهی اوقات دوره شما را از بین می برند و یا کاهش می دهند. آیا از IUD استفاده می کنید یا قرص مصرف می کنید. در حالی که این گاهی اوقات می تواند یک اثر جانبی خوشایند باشد، خوب است بدانید که این در واقع می تواند یک علت در مورد تاخیر دوره باشد.

از بین رفتن دوره های قاعدگی (پریمونوپوز)

اگر در حال وارد شدن به perimenopause هستید – مرحله اول یائسگی – ممکن است متوجه شوید دوره هایتان کمتر اتفاق میافتد. کاهش دوره ها ناشی از کاهش هورمون استروژن است.
اگر دوره های نامنظم را تجربه می کنید، این اتفاق تنها برای شما رخ نمی دهد. حدود ۹ تا ۱۴ درصد زنان در ایالات متحده تحت تأثیر بی نظمی قاعدگی قرار دارند. به استثنای از دست دادن دوره، در حالی که برخی از داروهای ضد بارداری را مصرف می کنید، طبیعی است که اتفاق نیفتادن دوره برای چند ماه می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. اگر دوره های از دست رفته شما همچنان ادامه داشته باشد، پزشک خود را ببینید.

مطالب مرتبط
یک دختر نوجوان پس از 3 هفته استفاده از سیگار الکترونیکی دچار نارسایی تنفسی شد

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.