آشنایی با داروی ضد تهوع موثر و رایج دیمن هیدرینات

0

حالت تهوع یکی از علائم شایع بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری حرکت، دوره بارداری و عادت ماهیانه خانم ها، انفولانزا، مسمومیت و… می باشد. در این مطلب از سایت وردنگار به معرفی داروی ضد تهوع موثر و رایج دیمن هیدرینات می پردازیم.

شاید این وضعیت برای شما هم پیش آمده باشد که ساعت‌ها درون خودرو یا یک وسیله نقلیه عمومی نشسته و دچار حالت تهوع یا سردرد شده باشید. این حالت که به آن اختلال حرکت هم می‌گویند به دلیل این است که بدن در وضعیت ثابتی قرار گرفته اما یک عامل دیگر آن را به حرکت وامی‌دارد.

در واقع مغز نمی‌داند کدام مسیر اطلاعاتی را باور کند و نتیجه آن بروز حالت تهوع، سرگیجه و سردرد می‌باشد.

قرص دیمن هیدرینات می‌تواند بخشی از مغز که تهوع را کنترل می‌کند مسدود کند. باید توجه داشته باشید که مصرف این داروها به دلیل اینکه احساس خواب‌آلود در فرد ایجاد می‌کند برای راننده مناسب نیست. در ادامه با یکی از این داروها با نام قرص دیمن هیدرینات آشنا می‌شویم.

داروی ضد تهوع دیمن هیدرانات

دیمن هیدرینات (dimenhydrinate) از داروهای آنتی‌هیستامین است که به منظور درمان سرگیجه، تهوع و بیماری مسافرت یا حرکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. دیمن هیدرینات دارویی قدیمی بوده و به قرص ماشین نیز معروف است. این دارو همچنین برای درمان بیماری منییر (بیماری که بر اثر افزایش مایع گوش میانی ایجاد می‌شود) هم تجویز می‌شود. اثر این دارو بعد از مصرف تا ۶ ساعت باقی می‌ماند.

loading...

 مصرف قرص دیمن هیدرینات

دیمن هیدرینات در درمان سرگیجه، تهوع، بیماری مسافرت و همچنین سرگیجه ناشی از بیماری های که بر روی بخش دهلیزی گوش اثر می‌گذارند، مانند التهاب پیچال(لابیرنت) به‌کار برده می‌شود.

در صورتی که این دارو را برای درمان بیماری حرکت و ماشین گرفتگی مصرف می کنید ، باید ۳۰ الی ۶۰ دقیقه قبل از حرکت ، قرص دیمن هیدرینات را مصرف کنید .تاثیر گذاری این دارو ، یک ساعت پس از مصرف به بالاترین میزان خود می رسد. این دارو با تاثیر بر مغز ، سرگیجه و حالت تهوع را از بین می برد .

مطالب مرتبط
داروی فلوموسیل (  استیل سیستئین ) - ( Fluimucil  ( Acetylcysteine

نحوه اثر قرص دیمن هیدرینات در بدن

دیمن هیدرینات یک داروی آنتی هیستامین است و احتمالاً با اثر ضدموسکارینی مرکزی باعث کاهش فعالیت پیچال(لابیرنت) و مرکز CTZ در بصل‌النخاع می‌شود و باعث مهار سرگیجه و تهوع‌ است.

این دارو بخوبی از راه‌خوراکی جذب می‌گردد متابولیسم آن‌ کبدی است و از کلیه طی ۲۴ ساعت به‌صورت متابولیت دفع می‌گردد.

 قرص دیمن هیدرینات چه عوارض جانبی دارد؟

خواب‌آلودگی بسیار شدید، غلیظ شدن‌ ترشحات‌ نایژه، تاری‌ دید، دفع‌ مشکل‌ یا دردناک‌ ادرار، هیجان‌ و عصبانیت، سردرد، سرگیجه، شنیدن صدای زنگ در گوش، یبوست، شکم درد، مشکل در ادرار، مشکل در نگهداشتن ادرار، تکرر ادرار، تنفس سریع ، کاهش عمق تنفس، کم آوردن نفس در بالا رفتن از پله، خشکی دهان بینی یا گلو، تهوع و … می تواند از عوارض مصرف این دارو باشد که به مرور برطرف می شود.

مصرف دیمن هیدرینات می تواند باعث افزایش فشار چشم شود. در صورتی که به بیماری گلوکوم دچار هستید قبل از مصرف این دارو با پزشک مشورت کنید. همچنین دیمن هیدرینات می تواند علائم بیماری پروستات بزرگ شده را بدتر کند. بی ضرر بودن مصرف این دارو در کودکان زیر یک سال هنوز تایید نشده است.

در صورت مصرف بیش از حد دارو، با مرکز درمانی یا کنترل مسمومیت تماس بگیرید.

علائم مسمومیت با این دارو عبارتند از:

اتساع مردمک چشم، برافروختگی صورت،خواب آلودگی شدید، توهم و گیجی شدید و افت هوشیاری، عدم توانایی در تکلم و بلع، تشنج و بیهوشی می باشد.

دوز مصرف دیمن هیدرینات

بزرگسالان و کودکان بزرگتر از ۱۲ سال می‌توانند این قرص را در صورت نیاز هر ۴ تا ۶ ساعت مصرف نمایند. همچنین در کودکان زیر ۱۲ سال می‌توان هر ۶ تا ۸ ساعت ۱ قرص در صورت نیاز مصرف نمود.

مصرف قرص دیمن هیدرینات در دوره بارداری و شیردهی مجاز است؟

 • این دارو در گروه B قرار دارد و مصرف آن فقط زمانی مجاز است که پزشک برای شما تجویز کرده باشد. این دارو از جفت عبور کرده و به بدن جنین وارد می شود. اثرات مصرف دیمن هیدرینات در دوران بارداری بر روی جنین به صورت کامل مشخص نیست. تاثیرات این دارو در زایمان هنوز مشخص نیست .
 • این دارو از طریق شیرمادر به بدن نوزاد منتقل می شود. در دوران شیردهی نباید از دیمن هیدرینات استفاده کنید و اگر مجبور به مصرف کردن این دارو هستید نباید به نوزاد شیر بدهید. در هر صورت باید طبق نظر پزشک رفتار کنید.
مطالب مرتبط
نحوه مصرف آمینوفیلین ( Aminofilin ) - داروی بیماری تنفسی

توجه: مصرف الکل در زمان مصرف دیمن هیدرینات می تواند عوارض جانبی ناخواسته ایجاد کند. در دوره مصرف این دارو ، الکل مصرف نکنید.

دانستنی های مهم در مورد مصرف قرص دیمن هیدرینات

 • این دارو برای کودکان زیر دو سال با نظر پزشک باید مصرف شود.
 • در صورتیکه در دوران بارداری به سر می‌برید قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.
 • توصیه می‌شود از این دارو در دوران شیردهی استفاده نشود.
 • فهرست تمام داروهایی که مصرف می‌کنید (چه گیاهی و چه شیمیایی) در اختیار پزشک قرار دهید.
 • در صورتیکه سابقه ابتلا به مشکلات تنفسی، آسم، اختلالات پروستات، مشکلات چشمی یا تشنج هستید موارد را به اطلاع پزشک خود برسانید.
 • این دارو ممکن است شما را خواب‌آلود کند بنابراین توصیه می‌شود طی مصرف آن از رانندگی کردن پرهیز کنید.
 • در صورت فراموشی یک نوبت دارو بلافاصله آن را مصرف نمایید اما از دو برابر کردن مقدار دارو در یک نوبت جداً خودداری نمایید.
 • بهتر است برای کاهش تحریکات گوارشی دارو را با غذا مصرف کنید.
 • در صورت داشتن هرگونه حساسیت دارویی با پزشک مشورت کنید.
 • در دوره مصرف این دارو، الکل مصرف نکنید.
 • در صورت ابتلا به آب سیاه چشم قبل از مصرف دارو با پزشک مشورت کنید.

گردآوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.