۵ نکته مهم که باید راجع به رابطه جنسی در بارداری و پس از زایمان بدانید

رابطه جنسی در بارداری

0

بسیاری از مادران آینده راجع به این موضوع نگرانند که آیا رابطه جنسی در بارداری برای بچه خطرناک است یا خیر؟ این سئوالی است که احتمالا دیر یا زود در طول دوره حاملگی مطرح می شود. ما به بعضی پرسش ها پاسخ می دهیم تا به مطمئن شدن و کاهش نگرانی شما کمک کند.

رابطه جنسی بخش حیاتی ازدواج و زندگی مشترک است ولی آیا وقتی حامله هستید، همه چیز تغییر می کند؟ ما توسط کاترین مک کورمک به سئوالاتی که از پرسیدن آنها خجالت می کشید، جواب می دهیم.

پس داشتن رابطه جنسی در بارداری خطری ندارد؟

دکتر النا مک اینتاش روانشناس درمانگاهی در ژوهانسبورگ می گوید: بله از سه ماه اول تا پایان دوران حاملگی، رابطه جنسی و بارداری یک ترکیب سالم هستند و هیچگونه عوارضی بدنبال ندارند.

دکتر پیتر کول متخصص بیماریهای زنان و زایمان با این عقیده موافق است و می گوید: جنین به حالت امنی در یک کیسه نرم و آبکی قرار دارد که مثل یک جذب کننده تکان ها عمل می کند. دهانه رحم بوسیله یک ماده لزج  در طول دوره بارداری بسته شده و لذا اگر مشکل خاصی نباشد، جای هیچگونه نگرانی نیست.

آیا منی می تواند فرزند مرا آلوده کند یا به او صدمه بزند؟

دکتر کول می گوید منی زوج شما هیچ خطری برای بچه ندارد ولی باید مطمئن باشید که او حامل بیماری منتقل شونده از طریق رابطه جنسی یا ایدز نیست.

آیا رابطه جنسی میتواند باعث زایمان راحت شود؟

در این مورد پاسخ قطعی نمیتوان داد ولی بسیاری از پزشکان و ماماها معتقدند که همین طور است چون منی حاوی اسیدهای چربی است که به نرم شدن بافتها کمک می کنند و انزال و رسیدن به لذت جنسی باعث آزاد شدن هورمون اوکسی توسین می شود که به مادر احساس آرامش می دهد و زایمان را آسان میکند. اگر زایمان شما به تاخیر افتاده، رابطه جنسی می تواند آنرا تسریع کند و قطعا ضرری ندارد. دکتر کول می گوید: ولی اگر کیسه آب شما پاره شده، از نزدیکی و رابطه جنسی اجتناب کنید.

مطالب مرتبط
تئوری باکره بودن یک زن چیست؟ + داستان ها و باورهایی درباره پرده بکارت

ضربان قلبم هنگام رابطه جنسی شدید میشود. آیا این وضع میتواند به فرزندم صدمه بزند؟

دکتر کول می گوید: به هیچ وجه، چون اکسیژن اضافی که در بدن شما جریان پیدا می کند باعث افزایش ضربان قلب می شود و لذا مشکلی برای جنین بوجود نمی آورد.

نکات مهمی که باید هنگام رابطه جنسی در نظر گرفت

بعضی بیماریها هستند که مانع از رابطه جنسی در بارداری می شوند مثل:

چسبندگی جنین که وضعیتی است که در آن جنین به دیواره رحم می چسبد یا اگر خطر زایمان پیش از موعد وجود دارد. در این موارد، پزشک مراقب شما راجع به کارهایی که باید در طول دوره حاملگی از آنها اجتناب کنید، توصیه های لازم را می کند.

دکتر کول می گوید: با اینکه رابطه جنسی دخولی به جنین در حال رشد شما صدمه نمیزند ولی اگر می خواهید دوران حاملگی سالمی داشته باشید، برای جلوگیری از عفونتهای منتقل شونده از طریق نزدیکی و رابطه جنسی، توصیه می کنم مرد از کاندوم استفاده کند، بویژه در حالتی که مرد بطور همزمان با زنهای دیگر هم رابطه جنسی دارد.

دکتر کول همچنین مخالف داشتن رابطه مقعدی در دوران بارداری است چون خطرآلودگی و عفونت را افزایش می دهد و همچنین به زوجها توصیه می کند که هنگام داشتن رابطه دهانی، مراقبتهای بهداشتی لازم را رعایت نمایند.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.