چگونه می توانیم رشد مو های خود را افزایش دهیم؟

0

آیا به دنبال راهکارهایی هستید که با کمک آنها بتوانید رشد مو هایتان را افزایش دهید؟ ما در این مقاله از وردنگار می خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید و این راه حل های طبیعی را به کار بگیرید.

راهکارهای طبیعی و گیاهی برای رشد مو

چای سبز

نتایج یک پژوهش با عنوان «افرایش رشد موی انسان با چای سبز اپی‌گالوکتشین-۳-گالات (EGCG) درون‌کشتگاهی» نشان داد که اپی‌گالوکتشین-۳-گالات موجود در چای سبز ممکن است در جلوگیری یا درمان طاسی مؤثر باشد که این امر را بصورت انتخابی با جلوگیری از فعالیت ۵آلفا ردوکتاز (alpha-reductase) انجام می‌دهد. با این حال، وجود گزارش‌های بیشتر مبنی بر اثرات اپی‌گالوکتشین-۳-گالات در رشد موی انسان موردنیاز است.

گل ختمی

نتایج یک پژوهش منتشر شده در مجله Ethnopharmacology در سال ۲۰۰۳ به عصاره خام گل‌ها و برگ‌های گیاه ختمی و اثرات آن بر رشد مو اشاره دارد. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که عصاره برگ‌های گیاه ختمی در مقایسه با عصاره گل‌های ختمی، تأثیر بیشتری بر رشد موها دارد.

سیر

طبق پژوهشی با موضوع «ترکیب ژل موضعی سیر و کرم بتامتازون والرات در درمان طاسی منطقه‌ای: یک آزمایش تصادفی کنترل شده» که در مجله Dermatology, Venerology and Leprology هندوستان در سال ۲۰۰۷ چاپ شده است، اضافه کردن سیر درمان طاسی منطقه‌ای (نوعی ریزش مو) را بطور قابل ملاحظه‌ای بهبود می‌بخشد.

پژوهش‌های کنونی نیز نشان می‌دهد که استفاده از ژل سیر بطور قابل توجهی اثربخشی درمانی استفاده از بتامتازون والرات را در درمان طاسی منطقه‌ای بیشتر کرده که این امر یک درمان مؤثر فرعی [کمکی] برای طاسی منطقه‌ای است.

روغن ماهی

در سال ۲۰۱۵ مجله Cosmetic Dermatology، پژوهشی را منتشر ساخت که تأثیر مکمل‌های اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ و آنتی‌اکسیدان‌ها را بر روی ۱۲۰ زن سالم مبتلا به ریزش مو، بررسی می‌کرد. پس از ۶ ماه درمان، بیماران گروه تکمیلی، میزان بهبودی بسیار بالایی در افزایش رشد مو نسبت به گروه کنترل شده داشتند. بصورت دقیق‌تر، ۸۹.۹% بیماران کاهش قابل ملاحظه‌ای را در ریزش موها، ۸۶% بیماران بهبود در ضخامت موها و ۸۷ درصد آنان افزایش تراکم را در موهایشان گزارش کردند.

مطالب مرتبط
علت ایجاد نقاط سفید بر روی پوست ختنه گاه 

روغن ویتامین ای

در پژوهشی که در مجله «پژوهش‌های علوم زیستی گرمسیری» در سال ۲۰۱۰ منتشر شده است، ۲۱ بیمار مبتلا به ریزش مو، بصورت روزانه ماده توکوتیرنول (از خانواده ویتامین ای) و ۱۷ بیمار پلاسیبو دریافت می‌کردند. پس از ۸ ماه، افرادی که توکوتیرنول مصرف می‌کردند، نسبت به افرادی که پلاسیبو دریافت می‌کردند، افزایش ۳۴.۵ درصدی در رشد موهایشان را مشاهده کردند. (۰.۱ درصد در گروه پلاسیبو اتفاق افتاد) این پژوهش ثابت کرد که با توجه به اثرات آنتی‌اکسیدان توکوتیرنول، می‌توان استرس اکسیداتیو در پوست سر را کاهش داد.

اسطوخودوس

طبق نتایج یکی از پژوهش‌های اخیر با موضوع «اثرات روغن اسطوخودوس در افزایش رشد مو در موش‌هایC57BL/6 » که در مجله «تحقیقات سم‌شناسی» در سال ۲۰۱۶ منتشر شده است، روغن اسطوخودوس ویژگی تقویت کنندگی رشد مو را در موش‌های ماده نشان می‌دهد.

loading...

آلوئه ورا و لیمو ترش

طبق نتایج پژوهشی که در نشریه «کالبدشناسی و زیست‌شناسی سلولی» درسال ۲۰۱۲ منتظر شد، ژل آلوئه‌ورا التهاب را کاهش داده و اثرات التیام زخم ‌های برش ناشی از جراحی را روی موش‌ها مشخص کرده است.

در مقاله «مروری کوتاه بر آلوئه‌ورا»، آلوئه‌ورا در جلوگیری از آسیب پرتوهای رادیواکتیو بر پوست که منجر به ریزش مو می‌شود، مؤثر است. در هنگام استفاده از ژل آلوئه‌ورا،یک پروتئین آنتی‌اکسیدان قوی با عنوان متالوتیئونین در پوست شما تولید می‌شود که در حذف رادیکال‌های آزاد و جلوگیری از بازدارندگی ناشی از اشعه‌های فرابنفش مؤثر است.

شیر نارگیل

مواد لازم:

درمان:

 • به نسبت یکسان شیر نارگیل، تکه‌های آووکادو و روغن زیتون آماده کرده و آنها را با هم مخلوط کنید
 • سپس این مخلوط را با کمی عسل ترکیب کنید و کاملاً هم بزنید تا ماسک مو درست شود.
 • این ماسک را روی سر خود بمالید و اجازه دهید به مدت ۳۰ دقیقه روی سر بنشیند
 • در نهایت آن را با شامپوی خود بشویید و این روند را بصورت منظم انجام دهید تا به هدف مطلوب برسید
مطالب مرتبط
چرا آلوئه ورا برای موها مفید است؟

شنبیله

تصور بر این است که فیتواستروژن موجود در دانه‌های شنبلیله سبب افزایش روند رشد مو می‌ گردد. با این حال هنوز هیچ تحقیق علمی مبنی بر اثبات آن وجود ندارد. نتایج آزمایش استفاده از تونیک مو با موضوع «آزمایش اثرگذاری عصاره دانه شنبلیله تونیک مو در فعالیت‌های رشد مو»، تفاوت قابل توجهی در رشد موها به نسبت استفاده از پلاسیبو و شباهت‌هایی نیز در رشد مو به نسبت استفاده از ماینوکسیدیل ۲ درصد را نشان می‌داد.

درمان:

 • ابتدا ۲ یا ۳ قاشق غذاخوری دانه شنبلیله را به مدت ۷ ساعت یا یک شب در آب قرار دهید
 • پس از خیس خوردن دانه‌ها، آنها را آسیاب کنید تا خمیر بدست بیاید
 • این خمیر را بطور کامل روی پوست سر خود بمالید و اجازه دهید چند دقیقه در همان حالت بماند
 • پس از آن خمیر را با آب ولرم یا همان آب دانه‌های شنبلیله بشویید

 دانه زیره سبز

زیره سبز حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی زیادی است که برای رشد مو مفید هستند. در یک مطالعه راهنما که در مجله Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications  (علوم و برنامه‌‌های کاربردی آرایشی بهداشتی و پوست‌ پزشکی)  در سال ۲۰۱۵ منتشر شده است، محققان ۲۰ بیمار مبتلا به ریزش مو را به دو گروه تقسیم کردند که یک گروه به مدت ۳ ماه روزانه با لوسیون (شویه) حاوی ۵ درصد سیاه‌دانه (که زیره سیاه نیز نام دارد) و گروه دیگر به مدت ۳ ماه روزانه با پلاسیبو (دارونما) مورد درمان قرار گرفته بودند. نتیجه حاکی از آن بود که پیشرفت قابل توجهی در تراکم و ضخامت موهای ۷۰ درصد بیماران گروه زیره سیاه وجود داشت.

درمان:

 • ابتدا دانه‌های زیره را در روغن کرچک یا روغن زیتون قرار دهید تا به مدت یک شب خیس بخورد
 • صبح روز بعد روغن را صاف کرده و دانه‌های زیره را صاف کنید
 • این روغن را مستقیما روی تمام سر خود بمالید و به مدت ۱۵ دقیقه منتظر باشید
 • در نهایت سر خود را با یک شامپوی ملایم بشویید
مطالب مرتبط
بوتاکس چیست؟ از نحوه انجام تا عوارض و مراقبت های پس از آن

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.