چگونه استفاده از روکش دندان به سلامتی دندان کودکان کمک می‌کند؟

0

در دنیایی ایده ال اصلاً لازم نیست از دندان ها نگه داری کرد و در هر لبخند دندان های سفید و سالم نمایان می‌شوند اما زندگی ایدئال نیست و روی دندان ها به مرور زمان جرم می‌گیرد. خوشبختانه یکی از بهترین راه های مبارزه با شماری از ناراحتی های دندان و بهبود بهداشت کلی دهان استفاده از روکش دندان است.

استفاده از تاج پوششی دندان باعث حل چندین مشکل می‌شود

تاج های پوششی دندان ابزارهایی چندکاربرده هستند که به شما کمک می‌کنند به دلیل داشتن دندان خراب از اینکه لبخند می‌زنید خجالت نکشید. از این تاج ها به عنوان جایگزین دندان یا پوشش کانال ریشه یا ایمپلنت (کاشتن) دندان برای جلوگیری از شکستن دندان های ضعیف استفاده می‌شود. تاج های دندانی همچنین به داشتن فضای دندانی مناسب کمک می‌کنند تا به هنگام گاز زدن مشکلی پیش نیاید.

انواع مختلف تاج های دندانی

تاج های دندانی را می‌توان از آلیاژ طلا، فولاد ضد زنگ، پورسلین یا سرامیک، کامپوزیت های رزینی، زیرکونیا یا پورسلین ساخته شده در خارج به فلز یا زیرگونیا در داخل ساخت. هر نوع تاج دندانی که استفاده کنید نتیجه مطلوب به دست می‌آید اما این که چه تاجی مناسب فرزندتان است کاری است که به شما و مشورتی که با دندانپزشک می‌کنید بستگی دارد.

آیا استفاده از تاج پوششی دندان درد دارد؟

loading...

روکش دندان به عنوان یک دندان طبیعی عمل می‌کنند و استفاده از آن ها درد ندارد. فرآیند جای گذاری تاج دندانی با استفاده از عامل بی حسی در لثه های نزدیک صورت می‌گیرد. با این کار فرآیند انجام کار درد کمتری خواهد داشت. پس از جای گذاری تاج جدید، دندان به مدت یک یا دو روز حساس است و لازم است روی آن فشار زیادی نیاید.

روکش دندان چقدر دوام دارند؟

معمولاً روکش دندان بین ۵ تا ۱۵ سال دوام می‌آورند اما عمر هر تاج دندان بسته به ماده ی سازنده آن متغیر است. تاج های پورسلین با دوامند اما نشکن نیستند و در صورتی که بیمار دندان قروچه داشته باشد ترک بر می‌دارند یا خرد می‌شوند. دیگر عادت های بد دندانی مثل جویدن ناخن، جویدن یخ یا استفاده از دندان به عنوان ابزاری برای خرد یا پاره کردن می‌تواند باعث ایجاد ترک یا آسیب رساندن به تاج دندان شود.

مطالب مرتبط
چربی موجود در رژیم غذایی غربی و گسترش سرطان پروستات

اگر فرزندتان روکش دندان دارد، سعی کنید به او عادت های خوب دندانی را یاد دهید تا تاج هایشان بیشتر عمر کنند. اگر فرزندتان دندان قروچه دارد برایش گارد شبانه دندان تهیه کنید تا دندان هایش به واسطه دندان قروچه آسیب نبیند.

روکش دندان نیاز به نگهداری و مراقبت دارند

اگر تاج های دندانی و پر شدگی های دندان کودکان و نوجوانان کهنه شوند، نزدیک آن ها حفره هایی ایجاد می‌شود. تاج های دندانی در طول زمان ضعیف شده و لبه های تیز پیدا می‌کنند. این باعث می‌شود پلاک های دندانی در ناحیه هایی که دسترسی به آن ها سخت است تشکیل شود و می‌تواند منجر به ایجاد حفره در دندان شود. اگر کودکتان تاج دندانی دارد به طور منظم او را نزد دندانپزشک ببرید تا مطمئن شوید تاج دندانی دارای شرایط مطلوب است و مشکلی ندارد.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.