رژیم کتوژنیک برای پوست خوب است یا بد؟

رژیم کتوژنیک

0

رژیم کتوژنیک – این رژیم اگر به درستی انجام شود، پس از دنبال کردن، به عنوان رژیم غذایی حاوی چربی بالا و کربوهیدرات کم ممکن است به پاک کردن آکنه کمک کند. اما چند تهدید وجود دارد. رژیم کتو ممکن است پوست شما را بهبود بخشد یا بدتر کند.

همه ما می دانیم که گفته می شود “پوست شما آینه چیزی است که می خورید”. اما آیا این بدان معنی است که شما اگر هر روز یک قاشق کره برای صبحانه بخورید پوست صاف و کاملا روغنی خواهید داشت؟ برخی از طرفداران رژیم غذایی حاوی چربی بالا و کربوهیدرات کم رژیم کتوژنیک به نظر می رسند که این گونه فکر می کنند.

با افزایش محبوبیت این رژیم غذایی، مردم بیشتر و بیشتر از نان و ماکارونی به جای غذاهای چرب مانند گوشت، آووکادو و کره استفاده می کنند. کاهش وزن سریع بسیاری از افراد در رژیم غذایی، یک انگیزه رایج است، اما تأثیر رژیم غذایی بر روی پوست، کمتر مشخص است. بعضی از افراد رعایت کننده این رژیم غذایی دارای چهره شفاف تر و روشن تر هستند، در حالی که بسیاری از افراد دیگر در معرض خستگی های عصبی، خارش و قرمزی قرار دارند. بنابراین این سوال باقی می ماند: آیا رژیم کتو برای پوست سالم است؟

رژیم غذایی کوتوژنیک چیست و چرا آنقدر محبوب است؟

تفکر کتوژنیک، طبق گزارش U.S. News & World، تمرین متمرکز کردن بدن برای سوختن چربی به جای کربوهیدرات ها با هدف از دست دادن وزن و افزایش احساس ارتجاعی است. با افزودن چربی های بیشتر به رژیم غذایی و حذف کربوهیدرات ها، بدن خود را به یک وضعیت متابولیکی طبیعی به نام کتوز می برید که طی آن بدن چربی ها را به کتون تبدیل می کند. سپس کتونها به عنوان منبع اصلی انرژی بدن تبدیل به کربوهیدرات یا پروتئین می شوند که به لحاظ نظری باعث کاهش وزن می شوند.

فرانسیسکا اسپریتزلر، RD، CDE، که در شهر اورنج کانتی، کالیفرنیا مستقر است، رژیم غذایی کتو را در سال ۲۰۱۳ ایجاد کرد. او اعتقاد دارد رشد رژیم غذایی به لطف کتاب هایی مانند هنر و علم زندگی کم کربوهیدرات و هنر و علم عملکرد کربوهیدرات کم استیو Phinney MD، دکترا و جف Volek، Phd، RD – – دو متن بهداشتی که از کربوهیدرات کمتری برخوردار است.

مطالب مرتبط
اختلالات رفتاری : تحقیقات دانشمندان در مورد مغز جوانان مبتلا به اختلالات رفتاری

مزایای پیشنهادی رژیم کتوژنیک چیست؟

با این وجود، طبق تحقیقات قبلی، رژیم کتوژنیک در ابتدا برای کمک به کودکان در کنترل صرع توسعه یافت. مقاله ای که در فوریه ۲۰۱۸ در مجله منتشر شده است نشان می دهد افزایش چربی و کاهش مصرف کربوهیدرات می تواند ابزار موثری برای مدیریت سرطان باشد، در حالی که مطالعه دیگری نشان داد می تواند برای کاهش میزان قند خون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ موثر باشد. با این حال، کارشناسان در مورد نتایج آن موافق نیستند و تحقیقات بیشتری لازم است.

loading...

در حال حاضر، Abbey Sharp، RD، یک وبلاگ نویس برای آشپزخانه Abbey’s که در تورنتو کانادا است، اشاره می کند که کاهش وزن، محبوب ترین کشمکش طرح کتو است که امروزه می شنوید. با این وجود، او این رژیم را به دلیل ماهیت محدود و توان بالقوه ناشی از کمبود مواد مغذی، به مشتریانش توصیه نمی کند. شارپ می گوید: “هنگامی که بحث مدیریت وزن به میان می آید، من به رژیم های فوق العاده محدود که به معنی برداشتن گروه های کامل مواد غذایی هستند، اعتقاد ندارم.”  از سوی دیگر،  Spritzler می گوید او به طور ناگهانی نتایج مثبتی از کتو در مشتریان خود که دارای دیابت نوع ۲ و پیش دیابت بودند، مشاهده کرد. آیا شما می توانید اثرات جانبی ناخوشایند یا مضر کتو را انتظار داشته باشید؟ و آیا روش اشتباهی برای کتو وجود دارد؟

 Spritzler و Sharp در این زمینه موافق هستند. شارپ می گوید: اولا، کاهش کربوهیدرات می تواند شما را به مصرف بیش از حد فیبر تشویق کند. این به نوبه خود می تواند سیستم گوارش شما را ضعیف کند. شارپ می گوید: “یبوست در رژیم غذایی کتو یا در رژیم کم کربوهیدرات بسیار رایج است، زیرا شما غلات و میوه های غنی از فیبر مصرف می کنید. (دانه های کامل و میوه ها حاوی کربوهیدرات بیشتری نسبت به غذاهای کتو دوستانه هستند.) به طور جدی، ماهیت محدود کننده کتو نیز ممکن است در بعضی افراد سبب ناهنجاری غذایی شود. بنابراین، برای افرادی که سابقه اختلالات خوردن را دارند، توصیه نمی شود.

مطالب مرتبط
مزایای رژیم غذایی کتو

در مورد مواد مغذی، کتو ممکن است مشکل ساز باشد. Spritzler می گوید برخی افراد می توانند با رویکرد فرار رو به جلو، کتو را به عنوان حد مجاز برای خوردن غذاهای فرآوری شده به همان اندازه که می خواهند، تفسیر کنند – انتخابی که می تواند بر سلامت کلی آنها، از جمله پوست تاثیر بگذارد.
چگونه برش کربوهیدرات ممکن است پوست شما را تحت تاثیر قرار دهد.

جنیفر گوردونMD، متخصص پوست در آستین، تگزاس می گوید این دقیقا همان چیزی است که کتو ممکن است به بهبود چهره شما کمک کند – به شرطی که شما در حال کاهش کربوهیدرات های سالم و افزایش مصرف چربی های مناسب باشید. با حذف کربوهیدراتهای ساده به طور خاص، شما التهاب بیش از حد بدن را هدف قرار می دهید – که یک پروموتر بزرگ از آکنه است. او می گوید: ” این ها معمولا کربوهیدرات های ساده ای هستند که التهاب ایجاد می کنند. هنگامی که التهاب را در بدن کاهش می دهید، می توانید این را در پوست خود احساس کنید که بیشتر در معرض تابش آفتاب، قرمز کم و بیش از حد غلیظ است.”

آیا رژیم کتوژنیک برایتان خوب است یا بد است؟

این توافق نظر در  Spritzler، Sharp و Gordon هست که رژیم کتوژنیک دارای توانایی حذف آکنه است، این مزیت تضمین نشده است. علاوه بر این ها، پوست هر فرد متفاوت است. به عنوان مثال، شارپ خاطرنشان می کند که عدم محدودیت در خوردن محصولات لبنی (مانند کره، پنیر و کرم) در رژیم کتوژنیک ممکن است برای برخی مشکل ساز باشد. او می گوید: “بعضی افراد  آکنه را در چهره خود مشاهده می کنند. ” این ارتباط برای همه یکسان نیست. بنابراین سعی کنید آزمایش کنید تا ببینید که آیا حذف لبنیات باعث تغییر در پوست شما می شود یا خیر. ”
گوردون یادآور می شود که “این یک رژیم غذایی نیست که برای پوست شما انجام شود “. به جای تلاش در رژیم کتو برای ایجاد تابش پوست، گوردون پیشنهاد می کند که تغییرات شیوه زندگی ساده تری داشته باشید، از قبیل اطمینان از مصرف آب کافی، اجتناب از مصرف شدید “چربی ها (کره، مارگارین و گوشت چرب را در نظر بگیرید) و مصرف کربوهیدرات ساده (مانند نان سفید، پاستا سفید، کوکی ها و کیک) را کاهش دهید.

مطالب مرتبط
جلوگیری از تامین انرژی سرطان تخمدان به جلوگیری از گسترش آن کمک می کند

صرف نظر از اهداف شما برای انجام رژیم کتو، قبل از شروع با پزشک خود مشورت کنید. به طور مشخص، در حالی که برای برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ ممکن است این رژیم غذایی مفید باشد، کتو برای همه مناسب نیست. برای مثال، غلظت بالای پروتئین آن، ممکن است در افراد مبتلا به آسیب کلیوی به نتایج منفی منجر شود. با توجه به درمانگاه Mayo، یک کلیه ناکارآمد می تواند زمان زیادی را برای هضم پروتئین صرف کند. افراد دیگر که ممکن است بخواهند از رژیم کتوژنیک اجتناب کنند، شامل مادران حامله، کودکان و افراد خاص مصرف کننده انواع داروها هستند.

در نهایت، اگر شما از کتو برای پاک کردن پوست خود استفاده می کنید، قبل از اینکه آن را آزمایش کنید با پزشک و متخصص پوست تماس بگیرید تا ببینید آیا برای شما امن است یا خیر.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.