زردچوبه ، داروی درمان سرطان

0

زردچوبه را ممکن است به عنوان یک ادویه آسیایی بشناسیم، اما اکنون در حال تبدیل شدن به جایگزینی برای مبارزه با یکی از بیماری هایی است که همه ما از آن هراس داریم و آن سرطان می باشد. چه چیزی در زردچوبه باعث می شود تا با سرطان های مختلف مانند سرطان پستان، کبد، پانکراس، و روده بزرگ مبارزه کند؟ پاسخ در خواص قوی آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی آن، یعنی کورکومین، می باشد.

در اینجا نگاهی می اندازیم به اینکه چگونه این ادویه زرد رنگ طلایی و باستانی، می تواند مانع پیشرفت سلول های سرطانی شود و حتی آنها را از بین ببرد.

۱) سلول های سرطانی را می کشد

زردچوبه دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است و باعث مرگ سلول های سرطانی می شود. کورکومین، مولکول فعال در زردچوبه، رشد سرطانی را تنظیم می کند. زردچوبه و کورکومین تاثیری بر سلول های طبیعی بدن شما ندارند و تنها بر سلول های سرطانی اثر می گذارند. کورکومین می تواند انواع سلول های سرطانی را در طی فرآیندی بنام آپوپتوز به طور عمده تخریب کند. این کار با آسیب رساندن به DNA سلول های سرطانی انجام می شود.

۲) سلول های سرطان زا را سرکوب کرده و مانع تشکیل تومور می شود

تحقیقات نشان داده است که کورکومین می تواند فعالیت عوامل سرطان زا و موتاژن هایی که مسئول ایجاد سرطان در بدن هستند را، سرکوب کند و  از گسترش تومور های سرطانی در مراحل اولیه جلوگیری کرده و نیز آنزیم هایی که مسئول سرطانی شدن سلول ها هستند را از بین می برد.

این فرآیند معمولا بعد از گسترش سلول های سرطانی در بدن شروع می شود و زردچوبه می تواند به عنوان یک مانع عمل کند. مطالعات انجام شده بر روی جانوران نشان داد که این ماده در مهار سلول های سرطانی و تومور های روده ، پستان، دهان نقش داشته است و استفاده موضعی از کورکومین در حیوانات نیز مانع تشکیل تومور در آنها می شود.

مطالب مرتبط
فیبروز و کیست ساده در پستان + تشخیص و درمان

۳) مقابله با التهابات مرتبط با سرطان

زردچوبه با التهابات مربوط به سرطان مقابله می کند و این التهابات منجر به یک نوع مقاومت شیمیایی می شود که ممکن است باعث شود شیمی درمانی موثر نباشد. التهاب همچنین نقش مهمی در پیشرفت سرطان دارد و اکثر سرطانها ناشی از التهاب یا تحریک مزمن است. آسیب رادیکال های آزاد، قرار گرفتن در معرض آلاینده های محیط زیست، مواد غذایی و استرس می تواند باعث التهاب شود که منجر به سرطان می شود و اینجاست که خاصیت ضد التهابی زردچوبه و تقویت کنندگی سیستم ایمنی بدن، مورد توجه قرار می گیرد.

۴) مبارزه با سرطان های مرتبط با رادیکال های آزاد

کورکومین موجود در زردچوبه، یک آنتی اکسیدان قوی است که اثر آن با ویتامین هایی مانند بتاکاروتن و ویتامین های C و E برابری می کند و قادر به مبارزه با رادیکال های آزاد در بدن می باشد.

اعتقاد بر این است که آسیب رادیکال های آزاد، عاملی است برای افزایش ابتلا به سرطان و صدمه زدن به سلول های بدن. اما کورکومین می تواند علیه آنها وارد عمل شده  و از بدن محافظت کند. همچنین قادر به تنظیم و افزایش سطح آنتی اکسیدان گلوتانین می شود که می تواند از آسیب به اجزاء سلولی، جلوگیری کند.

۵) محدودیت در رساندن مواد مغذی به سلول های سرطانی

آنژیوژنز یا تشکیل عروق خونی جدید، برای رشد و تکثیر سلول های تومور مهم است. سلول های تومور، عروق خونی جدیدی را برای تغذیه با مواد مغذی و اکسیژن تولید می کنند و به این ترتیب سلولهای سرطانی می توانند به بافتهای اطراف حمله کرده و گسترش یابند. کورکومین از تغذیه سلولهای سرطانی پیشگیری می کند. تحقیقات نشان داده است که کورکومین، عروق خونی را تقویت کرده و مانع رشد عروق خونی جدید می شود تا سلول های سرطانی را نتوانند تغذیه کنند.

مطالب مرتبط
9 کاربرد زردچوبه برای کنترل دیابت

۶) ماده ای ارزان قیمت و بدون عوارض جانبی است

درمان سرطان همراه با عوارض جانبی است  ولی می تواند زندگی و کیفیت آن را به شدت تغییر دهد. این عوارض جانبی عبارتند از :

کاهش اشتها، ریزش مو، اختلال در خواب، یبوست، اسهال، حالت تهوع، خستگی ناشی از درد، کم خونی، خونریزی، مسائل جنسی و باروری و حتی مشکلات مربوط به حافظه و تمرکز.

علاوه بر این، شیمی درمانی بسیار پر هزینه است و بار عظیمی بر روی دوش بیمار و خانواده اش می گذارد به همین دلیل است که داروهای گیاهی و طبیعی مانند زردچوبه، که نسبتا ارزان است و عوارض جانبی جدی ندارد، امید به درمان سرطان را افزایش می دهد.

۷) افزایش اثربخشی شیمی درمانی

کورکومین می تواند به بهبود نتایج شیمی درمانی کمک کند. ترکیب آن با عوامل شیمیایی، تاثیر شیمی درمانی را بیشتر می کند به ویژه، اگر سلول های سرطانی نسبت به شیمی درمانی مقاومت نشان بدهند. زردچوبه باعث می شود تا سلول های سرطانی به شیمی درمانی پاسخ داده مخصوصا در مورد سرطان های سینه و روده بزرگ.

۸) از جراحات و آسیب های ناشی از سرطان جلوگیری می کند

پماد حاوی کورکومین و عصاره زردچوبه می تواند به کسانی که دارای جراحات ناشی از سرطان هستند، کمک کنند. در یک روند درمانی، که از پماد زردچوبه برای مداوای جراحات استفاده شد، بو و خارش به میزان قابل توجهی در تمام بیماران، کاهش یافت. درد و جراحات هم به میزان ۱۰% کم شد و تقریبا ۷۰% از بیماران، جراحات و زخم هایشان از بین رفت.

مصرف زردچوبه در رژیم غذایی عوارض جانبی کمی دارد اما مکمل های خوراکی باید منظم مصرف شوند.مصرف زردچوبه بطور منظم خوب است و به نظر می رسد هیچگونه عوارض جانبی نداشته باشد  با این حال بعضی افراد پس از مصرف طولانی مدت، از درد شکم شکایت دارند. همچنین گزارشاتی از مشکلات پوستی به علت مصرف زیاد وجود دارد.

مطالب مرتبط
چه زمانی می توانم بعد از حاملگی رابطه جنسی داشته باشم؟

زردچوبه را با خیال راحت مصرف کنید

قبل از خرید مکمل های اینترنتی و یا قبل از شروع هر گونه درمانی، با پزشک خود مشورت کنید. همچنین به یاد داشته باشید که این درمان های منظم در کنار مصرف مکمل ها، موثر هستند و ممکن است استفاده از مکمل همیشه جوابگو نباشد. بنابراین دارو یا درمان خود را بدون مشورت با پزشک ، قطع نکنید.

اختصاصی وردنگار – هر گونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.