۱۰ باور غلط راجع به سرماخوردگی و آنفلوآنزا

سرماخوردگی و آنفلوآنزا

0

زمستان است یعنی فصل عطسه کردن، فین فین کردن، تو دماغی صحبت کردن و باورهای غلط و موهوم درباره سرماخوردگی و آنفلوآنزا. ما با دکتر مایکل بوسول کارشناس ایمنی شناسی در این زمینه صحبت کردیم تا واقعیت ها را بدانیم.

۱: اگر در یک مکان آلوده بنشینم، سرما می خورم

تحقیقات و تجارب زیادی نشان می دهند که  انتشار ویروس در محیط هایی که در آنها تنفس می کنیم، باعث افزایش عفونت و سرماخوردگی در زمستان می شود.

 این فرضیه وجود دارد که هوای سرد مانع واکنش سیستم ایمنی بدن در بینی و گلو می گردد ولی چون ویروس نیاز به انتقال عفونت از فردی به فرد دیگر دارد، اینکه فقط در یک مکان آلوده بنشینیم، باعث سرماخوردن ما نمی شود.

۲: تزریق واکسن آنفلوآنزا باعث ابتلا به آن می شود

واکسن آنفلوآنزا سیستم ایمنی بدن را با یک پروتئین به نام پادزا درگیر می کند که حاوی ویروس است. این کار باعث تحریک تولید پادتن ها می شود که باید از بدن در برابر عفونت محافظت کنند. پس از تزریق واکسن ممکن است علائمی شبیه آنفلوآنزا مشاهده شوند ولی این حالت به دلیل آن است که سیستم ایمنی بدن فعال شده است ولذا موضوع مهمی نیست.

۳: اگر برای بیش از ۳ روز بیمار باشم، آنفلوآنزا گرفته ام

مدت معمولی علائم هرگونه ویروس ۱۰ تا ۱۴ روز است و تقریبا غیر ممکن است که بدون آزمایش رسمی بگوییم که کدام ویروس باعث بیماری شده است که در اکثر مواقع لازم هم نیست.

شما ممکن است توسط یکی از صدها ویروس یا میکروب بالقوه و موجود در هوا آلوده شوید چون این علائم خاص نیستند و بیشتر به این دلیل هستند که بدن شما درحال مبارزه با آلودگی است.

۴: مایعات سرد بنوشید تا دچار تب نشوید

همیشه یک برنامه غذایی متعادل داشته باشید مگر اینکه از سوی یک پزشک متخصص تجویز دیگری شده باشد. مایعات گرم می توانند گلو درد را تسکین دهند.

مطالب مرتبط
8 نوع حرکت ایروبیک درون آب

۵: خوردن سیر خام باعث جلوگیری از سرماخوردگی و آنفلوآنزا می شود

این تصور نادرست است. یک تحقیق دانشگاهی نشان داد که هیچ نفعی در خوردن سیر خام وجود ندارد و بررسی هایی که مدعی مفید بودن مصرف سیر خام هستند، معتبر نمی باشند.

loading...

۶: آنتی بیوتیک ها می توانند آنفلوآنزا را درمان کنند

آنفلوآنزا اکثرا به دلیل وجود ویروس ایجاد می شود. مواد موجود در کپسول های حاوی پروتئین یا چربی، سلول هایی را آلوده می کنند که اندام های ما را تشکیل می دهند. آنها می توانند از بافت های داخل سلول ها استفاده کنند تا موادی شبیه خودشان را بسازند.

 اما میکروب ها موجودات تکی هستند که می توانند با کمک خودشان زنده بمانند و نیازی به سلول های بدن ندارند تا تکثیر شوند. آنها بسیار بزرگتر از ویروس ها هستند و دارای اهداف محلی متعددی می باشند که در آن مناطق، پادتن ها می توانند مبارزه کنند تا مانع فعالیت آنها شوند یا سریعا آنها را نابود کنند.

ویروسها دارای این خصوصیات برای آنتی بیوتیک ها نیستند که محصور و گرفتار شوند و لذا نمی توانند به وسیله آنها درمان شوند.

۷: ویتامین ث، سرماخوردگی و آنفلوآنزا را از بین می برد

کمبود ویتامین ث باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می شود ولی اگر سیستم ایمنی بدن قوی نباشد، ویتامین ث نمی تواند باعث جلوگیری از عفونت ویروسی شود و همچنین افراط در مصرف مکمل های ویتامین ث باعث ایجاد سنگ کلیه می گردد.

۸: اگرتب دارید باید آنرا با عرق کردن از بدن خارج کنید

تب باعث می شود که شما بیشتر از حد معمول عرق کنید ولی نباید خودتان را بیش از حد گرم نگهدارید. از داروهای موجود در داروخانه ها مثل پاراستامول و ایبوپروفن استفاده کنید که حال شما را بهتر می کنند، تب شما را کاهش می دهند ولی مانع از واکنش سیستم ایمنی بدن شما نمی شوند. با عرق کردن فقط الکترولیت و آب را از بدن شما خارج می شوند نه ویروس ها.

مطالب مرتبط
امید به یافتن درمان سرطان ریه با استفاده از عصاره برگ چای افزایش یافت

۹: پس از ۳ روز از سپری شدن سرماخوردگی ، دیگر ناقل مرض نیستید و لذا می توانید به مدرسه یا محل کار خود برگردید

 

اصولا این حرف درست است ولی شرایط آن بستگی به وضعیت ایمنی بدن و عوامل آلوده کننده دارد. معمولا بیماران ۲ روز قبل از ظهور علائم مرض و ۳ روز پس از آلوده شدن به ویروس آنفلوآنزا می توانند ناقل میکروب این بیماری باشند.

۱۰: باید از خوردن لبنیات خودداری کنید چون خلط را بیشتر می کند

محصولات لبنی باعث می شوند که ترشحات تنفسی غلیظ تر شوند ولی آنها واقعا مقدار خلط را در مجرای تنفسی بیشتر نمی کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.