سفیکسیم : آنتی بیوتیک برای درمان عفونت های باکتریایی

0

سفیکسیم چیست؟ سفیکسیم یک دارو آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های مختلف ناشی از باکتری تجویز می شود. این شامل عفونت های گوش، عفونت های قفسه سینه مانند برونشیت، سینوزیت و عفونت های دستگاه ادراری می شود. سفیکسیم همچنین می تواند برای درمان گونوره STI استفاده شود.

سفیکسیم چگونه کار می کند؟

سفیکسیم، یک نوع آنتی بیوتیک به نام سفالوسپورین است. این کار با دخالت در تشکیل دیواره سلولی باکتری انجام می شود. سفیکسیم، پیوستگی که دیواره سلولی باکتری را با هم نگه می دارد  مختل می کند، که اجازه می دهد حفره ها در دیواره های سلولی ظاهر شود. این باعث می شود که باکتری دچار عفونت شود.

سفیکسیم، یک آنتی بیوتیک گسترده است، به این معنی که انواع مختلفی از باکتری ها را می کشد.
برای اطمینان از این که باکتری هایی که باعث عفونت می شوند به سفیکسیم، حساسیت دارند، ممکن است یک نمونه بافتی مانند نمونه مخاط گلو یا نمونه ای از ادرار یا خلط گرفته شود.

حقایق کلیدی درباره سفلیسیم

 • سفیکسیم برای بزرگسالان، کودکان و زنان حامله مناسب است.
 • اگر شما تا به حال یک واکنش آلرژیک به آنتی بیوتیک پنی سیلین یا سفالوسپورین داشته اید، نباید استفاده شود.
 • سوپراکس یک نام تجاری برای سفیکسیم، است.
 • سفیکسیم، معمولا یک یا دو بار در روز برای درمان عفونت استفاده می شود. همیشه دوره را کامل کنید.
 • شایعترین عوارض جانبی سفیکسیم عفونت، اسهال و تورم است.
 • اگر در معرض اسهال هستید که شدید، مداوم یا حاوی خون / مخاط است، در اسرع وقت به دکتر مراجعه کنید.

چه کسی باید سفیکسیم را مصرف کند؟

سفیکسیم برای افراد زیر مناسب نیست:

 • نوزادان زیر شش ماه.
 • افرادی که تا به حال واکنش آلرژیک به آنتی بیوتیک های نوع پنی سیلین یا سفالوسپورین دارند. اطمینان حاصل کنید که پزشک شما می داند آیا تا به حال یک واکنش آلرژیک به آنتی بیوتیک داشته اید یا نه.
 • افرادی که به هر ماده ای از دارو حساس هستند. اگر می دانید حساسیت های خاصی دارید، مواد تشکیل دهنده ذکر شده در بولتن را که همراه داروی شما است، بررسی کنید.
 • افراد مبتلا به نارسایی کلیه ممکن است نیاز به دوز پایینتر سفیکسیم یا نظارت اضافی داشته باشند.
مطالب مرتبط
Cerazette چیست و در چه زمینه هایی کاربرد دارد؟

آیا می توانم سفیکسیم را هنگام بارداری یا تغذیه با شیر مادر مصرف کنم؟

اگر باردار هستید یا به کودک شیر می دهید حتما قبل از اینکه شروع به درمان با این آنتی بیوتیک کنید، به پزشک اطلاع داشته دهید.

اگر در دوران بارداری مورد استفاده قرار نگیرد، تری گلیسیم مضر نیست، اما اگر پزشک شما فکر می کند که برای عفونت شما ضروری است، باید تجویز شود.

اگر یک دوره معمول این آنتی بیوتیک را مصرف کنید، سفیکسیم به مقدار کم به شیر مادر انتقال می یابد و بعید به نظر می رسد برای یک کودک مضر باشد. با این حال اگر شما دوز ویژه یا طولانی مدت از سفیکسیم را مصرف می کنید، پزشک ممکن است بخواهد که کودک شما را برای هر نشانه ای از ناراحتی معده یا عفونت دهان نظارت کند.

چگونه می توانم سفیکسیم را مصرف کنم؟

دوز سفیکسیم و اینکه چه مدت شما نیاز به آن دارید به نوع عفونت، سن و عملکرد کلیه شما بستگی دارد. همیشه از دستورالعمل های دکتر خود پیروی کنید.

سفیکسیم معمولا یک یا دو بار در روز برای ۷ تا ۱۴ روز مصرف می شود. می توان آن را با یا بدون غذا مصرف کرد. سعی کنید فاصله مصرف را به طور مساوی حفظ کنید. برای درمان گونوره فقط یک دوز مورد نیاز است.

اگر شما فراموش کردید که دوز سفیکسیم را مصرف کنید، به محض آن که به یاد آوردید مصرف کنید، مگر آنکه تقریبا زمان دوز بعدی شما فرا رسیده باشد. در این مورد فقط دوز از دست رفته را مصرف نکنید و دوز بعدی خود را به طور معمول دریافت کنید. دو دوز را برای جبران دوز از دست رفته مصرف نکنید.

همانطور که در مورد تمام آنتی بیوتیک ها صادق است، دوره ای تجویزی از سفیکسیم را به پایان برسانید، حتی اگر احساس می کنید بهتر شده اید یا عفونت از بین رفته است. متوقف کردن دوره ابتدایی احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد و باکتری ها به آنتی بیوتیک مقاوم می شوند.

مطالب مرتبط
خاصیت و موارد کاربرد پودر سوربیتول

آیا می توانم مصرف الکل را در زمان مصرف سفیکسیم داشته باشم؟

loading...

هشدار در مورد الکل ” نوشیدنی” هنگام مصرف سفیکسیم وجود ندارد زیرا به طور خاص بر روی دارو تاثیر نمی گذارد.

با این حال، اگر شما عفونت ناخود آگاه را احساس می کنید یا اگر سفیکسیم سردرد یا ناراحتی معده ایجاد می کند، نوشیدن الکل می تواند این را بدتر کند.

عوارض جانبی سفیکسیم چیست؟

داروها و عوارض جانبی احتمالی آنها می توانند به روش های مختلفی تحت تاثیر قرار گیرند. موارد زیر برخی از عوارض جانبی شناخته شده است که با سفیکسیم همراه است. فقط به این دلیل که یک عارضه جانبی در اینجا بیان می شود، به این معنی نیست که همه افرادی که این آنتی بیوتیک را مصرف می کنند، این عوارض یا هر عارضه جانبی را تجربه خواهند کرد.

عوارض جانبی رایج (بین ۱ در ۱۰ و ۱ در ۱۰۰ نفر)

 • اسهال
 • رشد بیش از حد مخمر کاندیدا، که ممکن است عفونت هایی مانند برفک ایجاد کند. در صورتی که فکر می کنید که هر گونه عفونت جدیدی را هنگام مصرف سفیکسیم تجربه کرده اید، از مشاوره داروساز خود بپرسید.

سایر عوارض جانبی احتمالی

 • احساس بیمار بودن
 • استفراغ
 • سوء هاضمه
 • درد شکم
 • باد معده
 • سردرد
 • سرماخوردگی
 • بثورات پوستی، خارش. اگر بثورات را تجربه کردید، پزشک خود را ببینید
 • التهاب روده (کولیت): اگر اسهال دارید که شدید، مداوم یا حاوی خون یا مخاط است، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مشکلات کبدی: اگر پوست زرد را تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • مشکل با سلول های خونی شما: اگر کبودی ناگهانی، گلودرد، تب و یا عفونت رخ دهد، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • التهاب کبد یا کلیه: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض احتمالی سفیکسیم، به دفترچه یا داروخانه مراجعه کنید.
مطالب مرتبط
سفالکسین ( Cephalexin ) چگونه باعث درمان عفونت می شود؟

آیا می توانم داروهای دیگر را با سفیکسیم مصرف کنم؟

قبل از مصرف سفیکسیم، اگر هر دارویی مصرف کرده اید، از جمله داروهایی که بدون نسخه هستند و داروهای گیاهی خریداری شده، به پزشک یا داروساز خود بگویید. به طور مشابه، قبل از مصرف هر داروی جدید، هنگام مصرف سفیکسیم همیشه با داروساز یا پزشک خود مصرف آن را بررسی کنید.

برخی از نکات کلیدی عبارتند از:

سم زدایی

اگر شما در هنگام استفاده از سفیکسیم دچار کمردرد باشید، بهتر است پاراستامول را مصرف کنید. معمولا بهتر است که ایبوپروفن را با سفیکسیم مصرف کنید، اما اگر دچار مشکلات کلیوی شدید با داروساز یا پزشک خود مشورت کنید.

پیشگیری از بارداری

سفیکسیم برخلاف قرص های هورمونی مانند قرص تاثیر نمی گذارند. با این حال، اگر در صورت مصرف این آنتی بیوتیک استفراغ یا اسهال را تجربه کنید، این اتفاق به طور بالقوه می تواند اثر قرص های شما در جلوگیری از بارداری را کم کند. اگر این اتفاق  بیفتد شما دستورالعمل های استفراغ و اسهال را که در نسخه ارائه شده با قرص های شما داده شده است، دنبال کنید.

ضد انعقاد

سفیکسیم به ندرت ممکن است اثرات ضد لخته شدن خون وارفارین را افزایش دهد. در صورت مصرف وارفارین، پزشک ممکن است پس از شروع و پایان درمان با سفیکسیم، زمان لخته شدن خون (INR) را بررسی کند.

واکسن

واکسن تیفوئید خوراکی (Vivotif) نباید حداقل تا سه روز پس از گذراندن دوره ای از این آنتی بیوتیک مصرف شود، زیرا آنتی بیوتیک می تواند این واکسن را کمتر موثر کند.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.