چرا باید رژیم سم زدایی داشته باشیم؟ واقعا مؤثر است؟

0

این روزها واژه سم زدایی یا دتوکس زیاد به گوشمان می رسد؛ اما معنی واقعی آن چیست؟

رسانه ها هر روز به ما یاد آوری می کنند که همه افراد مشهور، ورزشکاران و… سم زدایی کرده اند، اما این سم زدایی واقعا چه چیزی را در برمی گیرد؟ اجرای رژیم سم زدایی، تنها نوشیدن مایعات نیست. این که سم زدایی چه معنایی برای شما داشته باشد، به موقعیت کنونی شما در رابطه با رژیم خودتان بستگی دارد.

برای سم زدایی بدنتان آماده هستید؟

برای شخصی که یک رژیم غذایی کامل داشته است، حذف مثلا گندم با لبنیات می تواند به معنای سم زدایی باشد. حفظ تعادل بسیار مهم است؛ زیرا اگر یکباره و سریع سم زدایی کنید ممکن است ناراحتی هایی مانند سردرد، از دست دادن انرژی و به طور کلی ضعف احساس کنید.

در صورتی که هفته کاری مهم پیش رو دارید، به اجرای رژیم سم زدایی فکر نکنید؛ زیرا ممکن است نتیجهای منفی در کار شما داشته باشد.

چرا باید رژیم سم زدایی یا دتوکس داشته باشیم؟ واقعا مؤثر است؟

در سطح سلول، بدن ما پیوسته در حال نوسازی است؛ اما اگر بار سموم ناشی از غذا یا از محیط پیرامون زیاد باشد، بار اضافی به کلیه ها و کبد وارد می شود. اگر بار سموم کاهش یابد، انرژی حیاتی برای تجدید بنای بدن ما به کار گرفته می شود.

به جای این که صرف تلاش برای دفع یا خنثی کردن سموم شود، یک رژیم سم زدایی به ما کمک می کند که اضافه بار سموم و انباشت آنها در بدن را متوقف کنیم. اگر مواد غذایی مناسبی در دسترس بدن قرار دهیم، بدن با سرعت بیشتری سم ها را دفع می کند و بازسازی سلول ها را سرعت می بخشد.

آبمیوه گیری بخرید و شروع ایده ای برای کنید به خوردن آبمیوه. ممکن شما …. است بخواهید سیب و هویج و توت فرنگی را آبگیری کنید آبمیوه، سرشار از ویتامین و مواد معدنی است و میتواند به سیستم سمزدایی بدن کمک کند؛ اما میوه های سالم تهیه کنید که عاری از حشره کش ها باشد؛ مثلا میوه های ارگانیک

مطالب مرتبط
مزایای شگفت انگیز گوجه فرنگی و ارزش غذایی آن

هفته اول، قهوه را کنار بگذارید. همچنین شکلات و نوشیدنی های قهوه ای و شکلاتی (کولا را حذف کنید. به جای آنها، آب زیاد و چای گیاهی (دم کر ده ها) بنوشید. در هفته دوم سعی کنید محصولات گندم (کیک، بیسکویت) را حذف کنید و نان جو یا چاودار یا سایر غلات مانند برنج قهوهای، گندم سیاه و ارزن را جایگزین آنها کنید.

در سومین هفته، فرآورده های شیر بز را جایگزین لبنیات گوسفندی کنید. در هفته چهارم، آب مصرفی خود را به دو لیتر در روز افزایش دهید و از مصرف الکل خودداری کنید.

می خواهم کمی بیشتر سم زدایی کنم؛ پیشنهادی دارید؟

 از مراحل آماده سازی که پیشتر شرح داده ایم، استفاده کنید؛ به گونه ای که گرفتار تجارب ناخوشایند آن نشوید. سپس همچنان از گندم، الکل، محصولات لبنی و قهوه خودداری کنید. اگر می توانید، یک هفته مرخصی بگیرید و رژیم خود را با جدیت اجرا کنید. آنچه لازم دارید بخرید و خود را آماده کنید.

به مقدار زیادی میوه تازه شامل لیمو و سبزیها نیاز دارید. آب سبزی ها (چغندر با هویج، اما گوجه فرنگی خیرا را مصرف کنید. ارزن را که یک غله قلیایی و سم زدا به شمار می رود، بخورید.

برنج قهوه ای بخورید. اگر بودجه شما اجازه می دهد یک مکمل آنتی اکسیدان خوب به غذاهایتان اضافه کنید. روز را با نوشیدن آب گرم و کمی آبلیمو آغاز کنید و اگر وقت شما اجازه می دهد، ورزش یوگا انجام دهید.

برای صبحانه، پوره ارزن یا جوانه گتدم تهیه شده با آب و کمی نیز توت و میوه مصرف کنید. در طول روز، چای گیاهی و آب زیاد بنوشید. ناهار شما مقدار زیاد سالاد و از رنگهای گوناگون (سبز، نارنجی و قرمز) باشد.

برای شام، سبزی های بخاریز و کمی برنج قهوه ای بخورید، قبل از خواب، ورزش تنفسی انجام دهید. ببینید در مدت یک هفته چه احساس شگفت انگیزی پیدا می کنید. در روزهای اول، زیاد استراحت کنید. گاهی احساس ضعف خواهید کرد؛ اما این احساس موقت است.

مطالب مرتبط
آقایان چی بخورند...

چند وقت یکبار باید سم زدایی کنیم؟

  بهترین زمان، سم زدایی در آغاز هر فصل است، برخی افراد در تعطیلات آخر هفته یک سم زدایی کوچک انجام می دهند یا در طول روز غذای سبک می خورند یا حتی فقط آب میوه می نوشتند. برخی آب سبزی می نوشند (غیر از گوجه فرنگی) و غروب، غذای سبکی از سبزی های بخارپز شده می خورند.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.