سیستم هوشمند داوری مسابقات ورزشی

0

سیستم هوشمند داوری مسابقات ورزشی

 

 

دو مخترع ایرانی بعد از کسب مدال طلای مسابقات جهانی اینوا در کرواسی به خاطر اختراع «سیستم هوشمند داوری مسابقات ورزشی» به‌دنبال ثبت ملی و بین‌المللی این نوآوری هستند.

 

«سیروس پالدی» و «جواد دست یافته» در چهلمین دوره مسابقات جهانی اینوا در کرواسی باحضور رقبایی از ۵۰ کشور مدال طلای این مسابقات را کسب کردند.

 

سیروس پالدی در گفتگو با یورونیوز درباره این مسابقات می‌گوید: «سطح مسابقات خیلی بالا بود و ما برای رسیدن به فینال رقابت سختی داشتیم، مخصوصا شرکت کننده‌ها از کشورهای کره‌جنوبی، ژاپن، آمریکا و آلمان عالی بودند اما از آنجایی‌که طرح ما برای نخستین بار در تاریخ نوآوری‌ها دردنیا مطرح می‌شد و توسط آقای حسن کامرانی‌فر، برترین کمک داور جهان درسال ۲۰۱۰ تاییدیه گرفته بود، بااعتماد به‌نفس راهی مسابقات شدیم و مدال طلا را کسب کردیم.»

 

سالن اختراعات کرواسی به مخترعان جوان امکان تجاری کردن نوآوری‌هایشان را می دهد.

 

وی درباره نحوه داوری اختراعشان افزود: «این اختراع در مسابقات جهانی کرواسی توسط ده داور بین‌المللی داوری شد و ضمن تصدیق و تایید همه آن‌ها، اکثرا اذعان کردند که این اختراع ضمن ارتقا جذابیت مسابقات ورزشی مخصوصا فوتبال، در اجرای عدالت و جلوگیری از اشتباهات داوران نقش مهمی را خواهد داشت.»

سیستم هوشمند داوری مسابقات ورزشی چیست؟

 

این اختراع که از ۹ قسمت تشکیل شده است و سیستم داوری در مسابقات ورزشی، مانند فوتبال، والیبال، بسکتبال و هندبال را هوشمندتر می‌کند که می‌تواند کمک موثری برای قضاوت درست‌تر باشد.

 

این مجموعه اختراع‌ها شامل کارت هوشمند، توپ هوشمند، دروازه الکترونیکی هوشمند، سوت هوشمند، مچ‌بند هوشمند، خطوط هوشمند زمین مسابقات، پرچم کمک داور و فواصل ضربات ایستگاهی است.

 

loading...

کارت هوشمند: کارتی با ضخامت نیم میلی‌متر است که تمام کارت‌های داوری در این کارت هوشمند تجمیع شده‌اند. نخستین مزیت این کارت نسبت به کار‌ت‌های عادی این است که سه کارت زرد، قرمز و سبز تجمیع شده‌اند و دومین مزیت آن ثبت خودکار افرادی است که کارت دریافت می‌کنند.

 

مطالب مرتبط
ورزشکاران و انواع شخصیت آنها : آیا شما یک ورزشکار نوع D هستید؟

توپ هوشمند: توپی متصل به سوت داور است و وقتی داور سوت می زند رنگ توپ تغییر می‌کند.

 

دروازه الکترونیکی هوشمند: دروازه‌ای است که از به حسگرهای دمایی و نور مجهز است و به‌گونه‌ای عمل می‌کند که وقتی توپ از خط دروازه عبور می‌کند، زیر صدم ثانیه رنگ توپ تغییر پیدا می‌کند.

 

سوت هوشمند: به گونه‌ای طراحی شده که بخشی از آن به توپ هوشمند متصل است به طوریکه وقتی داور سوت می‌زند رنگ توپ تغییر پیدا می‌کند بخش دیگر آن به کواد کوپتر وصل است. یعنی بعد از سوت زدن داور به نشانه اعلام خطا برای یک تیم، کوادکوپتر (یکی از انواع وسایل پرنده بدون سرنشین) به حرکت درمی آید. این کوادکوپتر بلافاصله در مکانی که خطا اعلام شده، حاضر می شود تا محل دقیق خطا را مشخص کند.

 

مچ‌بند هوشمند: مچ‌بندی است که با نرم‌افزارهای تعیین شده برای داور مسابقات کار ثبت رویدادهایی مانند گل زدن، کارت‌های داده شده و … مخصوصا در شرایط نامناسب آب و هوایی که داور نمی‌تواند با قلم و کاغذ رویدادها را ثبت کند به‌کار می‌آید.

خطوط هوشمند زمین مسابقه؛ طوری طراحی شده که وقتی توپ هر زمان از این خطوط عبور کند رنگ خط تغییر می‌کند.

 

پرچم کمک داوران: در بازی فوتبال وقتی کمک داور پرچم آفساید می‌زند ممکن است داور یا بازیکنان متوجه پرچم او نشوند که در این اختراع با کمک پرتوافشان لیزر، وقتی داور خط آفساید را نشان می‌دهد یک خط طولی در کف زمین منعکس می‌شود.

 

فواصل ضربات ایستگاهی: سازه‌ای است که بالای کابین داور ذخیره نصب شده است و به گونه‌ای کار می‌کند که وقتی داور ضربه ایستگاهی را اعلام می‌کند لیزر نقطه‌ای در نقطه خطوط می‌افتد که بازیکنان نمی‌توانند جای توپ را تغییر دهند و بخش دوم این سازه به گونه‌ای است که وقتی داور به‌طور مثال ۹ متر و ۱۵ سانتی‌متر را مشخص کرد خطی لیزری به‌صورت طولی در آن قسمت مشخص می‌شود که بازیکنان آن خط را باید رعایت کنند. بزرگترین مزیت این اختراع این است که کپسول‌هایی که داوران حمل می‌کنند و در برخی موارد مشکلاتی به‌همراه دارد، آن را حذف می‌کند.

 

مطالب مرتبط
دانستنی های جالب در مورد ورزش ترامپولین و فواید آن برای سلامتی بدن

نهمین قسمت این اختراع شامل تجمیع کل این اختراع‌ها به همراه بخش‌های جدیدی که به آن اضافه می‌شود است که به گفته مخترعان آن، این قسمت در حال ثبت ملی و بین‌المللی است.

 

سیروس پالدی متولد ۱۳۶۲ در تبریز عضو بنیاد ملی نخبگان ایران است و رتبه نخست جشنواره ملی اختراعات سال ۱۳۹۳ را در کارنامه خود دارد. پالدی نخستین اختراع خود را در سال ۸۷ به ثبت رساند و پس از آن هم ۱۲ اختراع دیگر ثبت کرده است.
جواد دست یافته دیگر مخترع سیستم هوشمند داوری مسابقات ورزشی نیز متولد سال ۱۳۶۲ در تبریز است. او دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی بین الملل است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.