یک دختر نوجوان پس از ۳ هفته استفاده از سیگار الکترونیکی دچار نارسایی تنفسی شد

0

یک دختر نوجوان پس از ۳ هفته استفاده از سیگار الکترونیکی دچار نارسایی تنفسی شد

سیگار الکترونیکی : یک دختر ۱۸ ساله  جوان در پنسیلوانیا تنها سه هفته بعد از استفاده از سیگار الکترونیکی، با ناراحتی تنفسی و قلبی حاد در بیمارستان  بستری شد . به گفته پزشکان، سیگار اکترونیکی، عامل اصلی بیماری وی بوده است.

این اولین مورد گزارش شده از ضایعه ناشی از نارسایی تنفسی به علت استفاده از این دستگاه است . طبق گفته پزشکان این زن، این امر به دلیل واکنش آلرژیک به مواد شیمیایی موجود در بخار که در معرض استنشاق آزاد شده اند رخ داده است.

سیگار الکترونیک که حاوی مایع طعم دار و  گاهی اوقات حاوی نیکوتین است تا رسیدن به مرحله بخار گرم می شود و همانند دود استنشاق می شود . این دستگاه چند سالی است که به یک جایگزین مناسب تر برای سیگار تبدیل شده و تا حد زیادی به ترک آن کمک می کند.

با این حال، علم هنوز نتوانسته اثرات درازمدت این دستگاه و میزان امنیت استفاده از آن را تخمین بزند.

موارد مرتبط با التهاب ریه و “ذات الریه ناشی از حساسیت” که به دلیل واکنش آلرژیک نسبت به مواد استنشاقی رخ دهند  نادر هستند، اما در مقالات قبلی گزارش شده است.

پس از گذشت دو روز  تجربه سرفه، تنگی نفس و درد در اطراف ریه ها، بیمار به بخش عمومی بیمارستان منتقل شد. تاریخچه پزشکی این دختر، آسم خفیف و آلرژی به آجیل برزیلی را نشان می داد، که هیچ کدام از آن ها به شرایط فعلی او ربطی نداشتند.

او  سابقه هیچگونه ابتلا به آب ریزش بینی ، تب و اختلالات قلبی را در تاریخچه پزشکی اش نداشت. با وخیم شدن مجدد حال او، پزشکان، مجددا این دختر را به بخش مراقبت های ویژه منتقل نموده و آنتی بیوتیک های لازم را تجویز کردند. اما وضعیت او به سرعت رو به وخامت نهاد. او دچار نارسایی تنفسی شدید گردید و نیاز به لوله گذاری داشت.

مطالب مرتبط
چگونه استفاده از روکش دندان به سلامتی دندان کودکان کمک می‌کند؟

دانیل وینر، یکی از پزشکانی که بر روی پرونده این دختر مشغول به کار بود، گفت:

loading...

“این دختر قادر به گرفتن اکسیژن کافی از طریق خون در ریه هایش نبود و نیاز به یک دستگاه تهویه مکانیکی برای نفس کشیدن داشت تا اینکه ریه هایش بهبود یابد.”

وضعیت بیمار بهرنج بود و لوله ها باید از طریق قفسه سینه به ریه ها وارد می شد تا مایع جمع آوری شده را تخلیه کند.

پس از اینکه آزمایشات، هیچگونه عفونتی را نشان ندادند، او با متیل پردنیزولون درمان شد، استروئیدی که برای سرکوب سیستم ایمنی در صورت واکنش شدید آلرژیک مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور معمول، اماس ریه و حساسیت بیش از حد از طریق میکروب هایی ، مانند میکروب های موجود بر روی غلات و یا یونجه، یا پر پرندگان به وجود می آید. هنگامی که این میکروب ها به ریه می رسند، می توانند پاسخ سیستم ایمنی را تحریک نمایند.

از آنجایی که سلول های ایمنی هنگام خونریزی یا واکنش آلرژیک از طریق خون شما به منطقه آسیب دیده می رسند، رگ  های خونی می توانند دچار نشت شوند. و همین امر باعث ایجاد مخاط اضافی در ریه می شود.

محققان در این خصوص بیان داشتند که اگرچه این تنها موردی است که بر اساس استفاده از سیگار الکترونیکی رخ داده، مطالعات نشان می دهند که ما اطلاعات اندکی در مورد خطرات ناخوشایند اینگونه دستگاه ها داریم.

این امر به این دلیل حائز اهمیت است که استفاده از این سیگارها در جوان ترها در حال رشد است و روز به روز محبوب تر می شوند. به نظر می رسد، مطالعات اخیر برخی از نگرانی ها را در این خصوص نشان داده است. یکی از دانشمندان به این نکته پی برد که برخی از طعم دهنده هایی که در مایعات سیگار الکترونیکی استفاده می شوند می توانند به طور بالقوه برای سیستم ایمنی بدن مضر باشند. دیگر محققان دریافتند که فلزات سنگین ناشی از حرارت سیم ها در معرض بخار می تواند برای ریه ها سمی باشند.

مطالب مرتبط
قرص ACV ( سرکه سیب ) چیست و آیا به شما در کاهش وزن کمک می کنند؟

در حالی که سازمان بهداشت عمومی انگلستان گزارش داده است که سیگار الکترونیکی راهی امن و موثر برای ترک سیگار است، موسسه ملی بهداشت ایالات متحده متوجه شده است که این  راه احتمالا خیلی موثر و امن نیست  و مضراتی را در پی خواهد داشت.

یکی از مواردی که سازمان بهداشت ایالات متحده بر آن تاکید می کند مورد همین دختر جوان است اما خوشبختانه پنج روز پس از اولین مراجعه به بیمارستان، او توانست به تنهایی نفس بکشد و در نهایت از بیمارستان مرخص شد.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.