۳ روش برای ساخت شبح برای فریب ذهن در هالووین

ساخت شبح برای هالووین

0

شبح – اگر شما می خواهید برخی از هیجانات هالووین را تجربه کنید، باید سعی کنید خودتان را برای این کار تغییر دهید. در این مطلب، ما به برخی از آزمایش های ساخت شبح نگاه می کنیم که مغز را فریب می دهند. شاید یکی از چیزهای اسرارآمیز روی زمین، در واقع، مغز انسان است. آگاهی ما چگونه کار می کند؟ آیا می توانیم بر حواسمان تکیه کنیم یا آنها – و مغز – اغلب ما را فریب می دهند؟

در این مطلب، ما به مجموعه ای از آزمایش های ساخت شبح نگاه می کنیم که برخی از اطلاعات را در مورد نحوه کارکرد مغز به ما می دهند و ممکن است حس های شما را دچار چالش کنند.
بنابراین، اگر شما در حال شناخت خلق و خوی خود برای تست محدودیت های ادراک در هالووین هستید، چرا سعی نکنید مغز خود را با تکرار یکی از آزمایشات زیر فریب دهید؟

۱-شبح در آینه

یکی از افسانه هایی که در میان دانش آموزان محبوب به نظر می رسد، این است که اگر شما به وسیله نور یک شمع به درون آینه نگاه کنید و سه بار «خونریزی ماری» را بخوانید، یک زن در شیشه ظاهر می شود.

در گذشته، زنان جوان ظاهرا مراسم مشابه دیگری را انجام می دادند، امیدوار بودند که چهره شوهر آینده خود را در سطح کم نور آینه ببینند.

به نظر می رسد در حالی که تماشای یک آینه در یک اتاق کم نور سبب حوادث فراوانی نمی شود، به احتمال زیاد به بیننده یک یا چند چهره عجیب و غریب را نشان می دهد – گاهی اوقات با ترس و وحشت زده و بعضی وقت ها مهربانانه. چطورممکن است؟

این همان چیزی است که جیووانی کاپوتو در بخش روانشناسی دانشگاه اوربینینو در ایتالیا به آن پاسخ داد.

او یافته های خود را در یک مقاله در مجله Perception در سال ۲۰۱۰ منتشر کرد.
در مطالعه خود، Caputo  یک توهم بصری را ایجاد کرد که وقتی فردی در آینه در یک اتاق با نور ضعیف خود را می بیند، روی می دهد.

محقق از “آینه نسبتا بزرگ” ۰.۵ × ۰.۵ متر، که او در یک اتاق با نور “نور ۲۵ وات” قرار داده شد استفاده کرد، هرچند که اشاره می کند که برای بازسازی این آزمایش، شرایط مشابهی لازم نیست.
هر داوطلب در فاصله ۰.۴ متری از آینه نشسته بود و حدود ۱۰ دقیقه به آن نگاه می کرد. هر چند توهم Caputo  می گوید، معمولا ۱ دقیقه کافی است.

در پایان جلسه، شرکت کنندگان آنچه را که در آینه دیده بودند نوشتند و توصیف آنها بسیار متفاوت بود. از مجموع ۵۰ نفر شرکت کننده:

  • ۶۶ درصد گزارش کردند که “تغییرات زیادی” در چهره های خود مشاهده کردند.
  • ۱۸ درصد “یک چهره والدین با تغییرات صفات” را دیدند، ۱۰ درصد از این موارد، چهره والدین متوفی و ​​۸ درصد والدینی که هنوز زنده بودند.
  • ۲۸ درصد “یک فرد ناشناس” را دیدند
  • ۲۸ درصدی دیگر گزارش دادند که “یک چهره عجیب و غریب، مانند یک پیرمرد، یک
مطالب مرتبط
پافین ها دارای منقارهای فلورسنتی هستند که می تواند به آن ها در جذب جنس مخالف کمک کند

کودک یا یک عکس از یک اجداد” را دیدند.

  • ۱۸ درصد چهره یک حیوان را دیدند
  • ۴۸ درصد “موجودات عجیب و غریب”

اثر تروکسلر یا ظهور طیفی؟

اول و مهمتر از همه، این توهم تصویری به نظر می رسد به دلیل این واقعیت است که چشم ها مجبور به تثبیت یک نقطه واحد هستند. در این راستا، چهره های توهم دیده شده در آینه را می توان با یک توهم نوری به نام “محو شدن تروکسلر” یا “اثر تروکسلر” مقایسه کرد.

این پدیده ای که Ignaz Paul Vital Troxler در سال ۱۸۰۴ کشف کرد، هنگامی رخ می دهد که کسی به طور ثابت در یک نقطه خیره می شود.

هنگامی که شروع به اتفاق افتادن می کند، چیزهایی در اطراف آن نقطه، به خصوص اسپری های رنگ، شروع به محو شدن می کنند. در نتیجه، ممکن است به نظر برسد که ما به طور موقت توانایی درک رنگ ها را از دست داده ایم. این موضوع احتمالا به سبب «انطباق عصبی» اتفاق می افتد که در آن سلول های عصبی ما محرک هایی که برای درک هدف تمرکز ما ضروری نیستند، نادیده می گیرند.

بنابراین، ما در نهایت یکی از توصیفات بالا را مشاهده می کنیم. Caputo می گوید با این حال، این اتفاق در مورد چهره های متوهم در آینه نیست.

او می نویسد: “این توضیح، پیش بینی می کند که صفات صورت باید از بین بروند و در نهایت ناپدید شوند، در حالی که مشاهدات در آینه شامل چهره های جدیدی است که دارای ویژگی های جدید هستند.”
در عوض، چیزی که ممکن است اتفاق بیفتد این است که به طور مداوم و منظم به چهره های خود نگاه می کنیم، محرک ها در ابتدا به شیوه ای معنی دار متوقف می شوند، به طوری که ما صفات چهره مان را درک نمی کنیم.

این ممکن است منجر به جمع آوری خودآموز این صفات شود، به همین دلیل ممکن است به نظر برسد که چهره هایمان تغییر شکل داده شده یا غیرقابل انکار هستند. با این حال،Caputo  نمی تواند این همه را توضیح دهد.

او می نویسد:«ظهور مکرر موجودات فوق العاده و هیولا و چهره های حیوانی نمی توانند […] با نظریه واقعی پردازش چهره توضیح داده شوند.»

پس چه اتفاقی می افتد؟ به نظر می رسد احتمال دارد زمانی که بینایی ما مختل می شود، مغز ما شروع به ترسیدن یا تمایل به ویژگی های تحریف شده در آینه می کند و به آنها هویت و اهداف جدیدی می دهد.

 Caputo این را در هنگام تجزیه و تحلیل پاسخ های عاطفی شرکت کنندگان به “آشکار شدن”  چهره فرد در آینه به دست آورد. داوطلبان بسته به آنچه که آنها فکر می کردند دیدند، اغلب احساس ترس و یا خوشحالی داشتند.

loading...

 “برخی از شرکت کنندگان دیدگاه عصبی داشتند” و مضطرب شدند و شرکت کنندگان دیگر احساس لبخند یا خوشبختی داشتند و در پاسخ احساسات مثبتی را تجربه کردند. برخی چهره والدین متوفی خود را دیدند.”

مطالب مرتبط
داوود هزینه کیست و چرا لقب «هزینه» را به او داده‌اند؟

به گفته وی، ظهور چهره های عجیب و غریب در آینه، که ما پس از آن به چنین شیوه ای عاطفی پاسخ می دهیم، احتمالا به این دلیل است که فرایند پیچیده ساخت و ساز هویتی – که ما هر زمانی انعکاس آن را می بینیم – مختل شده است.

او فکر می کند، ممکن است منجر به “فروپاشی بالقوه هویت شخصی” شود که ما به عنوان یک حالت شبح وار تجربه می کنیم.

۲- دست مصنوعی و شبح

پس از وقوع حوادث جدی سلامتی مانند آسیب های مغزی، فرد ممکن است چیزی به نام “somatoparaphrenia” را تجربه کند. این  اتفاق شامل احساس جدایی از بخش یا حتی کل بدن است.

به عبارت دیگر، یک فرد معتقد است که اندام، بخشی از بدن یا کل بدنش به او تعلق ندارد.
برخی از آزمایش های ساده نشان داده است که تقریبا به همه ما می توان القاء کرد که یک عضو و یا  بخش هایی از  بدنمان و یا حتی کل بدنمان از ما جدا شده اند.

معروف ترین آزمایش انجام شده در این زمینه  استفاده از دست لاستیکی است. در این آزمایش، یک صفحه تاریک، یکی از بازوهای شرکت کننده را از دیدش مخفی می کند.

در عوض، محققان یک بازوی لاستیکی در مقابل شرکت کننده قرار می دهند. سپس آنها به طور مرتب  دست لاستیکی  را تکان داده و دست دوم پنهانی شرکت کننده را در همان زمان مخفی می کنند.
در این مرحله، داوطلب متعجب دست لاستیکی را گرفته و واکنش نشان می دهد همانطور که دست راست خود را مخفی کرده است. در ویدئوی زیر، توسط National Geographic تهیه شده است، شما می توانید تغییراتی را در آزمایش آزمایش “دست توهم دست” مشاهده کنید:

جنبش و احساس خود

در یک تحقیق که بر روی توهم دست یک دست انجام شد، گروهی از محققان دانشگاه میلان، دانشکده پزشکی دانشگاه میلان و دانشگاه تورین – که همه در ایتالیا بودند – می خواستند ببینند در چه اتفاقی در ذهن می افتد وقتی فردی این توهم عجیب و غریب را تجربه می کند.

 محققان متوجه شدند ” این مالکیت بدن و سیستم حرکتی متقابلا تعاملی هستند و هر دو به ساخت و ساز دینامیکی خود آگاهی ذهنی در مغز سالم و پاتولوژیک کمک می کنند.”

به عبارت دیگر، اسکن MRI نشان داد که وقتی شرکت کنندگان شروع به این باور می کردند که دست لاستیکی مال خودشان است، شبکه های مغزی که حرکت را در دست واقعی هماهنگ می کردند، شروع به کاهش می کردند.

مطالب مرتبط
10 دستور غذایی کشنده برای جشن هالووین

“یافته های کنونی، آنها توضیح می دهند ” که دید جدیدی در درک ما از جنبه های مختلفی که به ایجاد یک آگاهی وابسته به یکپارچه کمک می کند، نشان می دهد که خود آگاهی بدنی به شدت به امکان حرکت بستگی دارد.”

۳- شبح – آنچه مغز می شنود

حس شنوایی ما به ما کمک می کند تا جهان را هدایت کنیم. این مفهوم کاملا فشرده است – اما تجربیات خاص می توانند به ما در مورد اینکه چگونه مغز ما می تواند آنچه را که می شنویم کنترل کند، بگوید.

در اوایل سال جاری یک آهنگ صوتی مرموز ویروسی شد. مردم نمی توانستند در مورد اینکه صدای ضبط شده کلمه “یانی” یا کلمه “لورل” را گفته بود موافقت کنند.

با این حال مردم چرا نام های مختلف را می شنوند؟ یک توضیح مربوط به زمین، یا فرکانس صوتی، و نحوه تعقیب گوش هر فرد است.

بنابراین، بعضی از مردم ممکن است “یانی” را بشنوند در حالی که دیگران “لورل” را می شنوند.
با این حال، با توجه به پروفسور هیو مک دمرت – در موسسه بیونیک ملبورن در Autralia – که با روزنامه The Guardian صحبت کرد، داستان پیچیده تر از آن است. این ممکن است با توجه به اینکه چگونه مغز ما اطلاعات را پردازش می کند، متفاوت باشد.

پروفسور مک درموت توضیح می دهد: “هنگامی که برای مغز چیزی معلوم نیست، از علائم اطراف برای کمک به تصمیم گیری درست استفاده می کند.

 “اگر شما گفتگویی در اطرافتان می شنوید که در مورد ” لورل ” باشد، شما Yanny را نمی شنوید. “

به عبارت دیگر، مغز ما می تواند با پیش بینی کردن چیزهایی که دارد، احساس کند. به این معنا که اگر ما چیزی را یاد گرفته ایم، تنها در آن صورت می توانیم آن را شناسایی کنیم. این چیزی است که تفاوت بین شنوایی و شنیدن جمله ای که حس واقعی دارد را ایجاد می کند.

به همین دلیل است که به مغز ما هنگامی که محرک ها یا اطلاعات مبهم ارائه می شود، انتخاب می کند. مثال خوبی از این مورد سخنرانی سینوسی است که شامل صداهای رایانه ای است که تقریبا نامعلوم هستند.

شاید دلیل این که ارواح به راحتی به ما حمله می کنند این است که ما درک روشنی از آگاهی ما نداریم. برخی از اکتشافات در اطراف عملکرد مغز ما، در خود، شبح وار است.

هنگامی که بدن و ذهن ما می تواند به راحتی فریب بخورد، تعجبی ندارد که ارواح  هالووین هنوز هم  برای بسیاری از ما شگفت انگیز است.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.