با نشانه های شلی عضلات در نوزادان آشنا شوید

نشانه های شلی عضلات در نوزادان

0

شلی عضلات در نوزادان و یا به عبارت علمی سندرم فلاپی نوزادان عارضه ایست که بارزترین نشانه آن عدم کنترل استقامت سر و اندام های حرکتی در نوزاد است. در ادامه این مطلب از سایت وردنگار بیشتر در این باره مطالعه نمایید.

شلی عضلات نوزادان و توضیح درباره این عارضه

سندرم فلاپی نوزاد (FIS) وضعیتی است که در برخی نوزادان دیده می شود و در آن بدن و مفاصل، به علت نقص فرم عضلات، مقاومت کمتری دارند و در حرکات منفعل می شوند. این وضعیت می تواند نشانه اختلالات اساسی جدی بوده و منجر به مشکلات رشد در آینده شود.
اینکه چرا سندروم فلاپی کودک به این اسم نامیده می شود به دلیل ظاهر شبیه به فلاپی بازو، آرنج، موقعیت سر، زانو و غیره در یک کودک مبتلا به آن است. به عنوان مثال، هنگامی که بازوی یک کودک سالم خم می شود، آن را به راحتی به موقعیت طبیعی خود باز می گرداند که نشان دهنده فرم عضلانی طبیعی است، اما اگر کودک دارای سندروم فلاپی باشد، متاثر از فرم ناقص عضلانی ماهیچه، صاف کردن بازو ممکن است زمان بیشتری ببرد.

علائم مرتبط با عارضه شلی عضلات نوزادان

* کودک با راست نگه داشتن سر مشکل دارد و آن را به یک طرف کج نگه می دارد.
* موارد مهمی مانند نشستن، ایستادن، راه رفتن و چهار دست و پا رفتن به طور قابل توجهی به تأخیر می افتند.
* جابجایی مکرر مفصلی در فک، ناحیه تنه و غیره وجود دارد
* ماهیچه ها نرم بوده و کم رشد کرده اند.
* کودک نمی تواند با قرار دادن دستها در زیر شانه اش چیزی بردارد.
* کودک دچار سرفه و مشکل در بلعیدن است.
این علائم می تواند در یک کودک مبتلا به این بیماری بین ۶ تا ۱۲ ماهگی آشکار شود. با این حال، تشخیص دقیق و قطعی، نیاز به پزشک دارد که بتواند از طریق یک سری چک های فیزیکی، آزمایش ها و مطالعه دقیق از سابقه پزشکی کودک و خانواده اش این مورد را تشخیص دهد.
آزمایشات متعددی وجود دارد که طی آنها پزشک معمولاً می تواند بیماری را تشخیص دهد و علل اصلی آن را متوجه شود، بعضی از آنها عبارتند از: آزمایش خون، CT اسکن، آزمون CK (کراتین کیناز)، تجزیه و تحلیل ضربه های ستون فقرات، بیوپسی عضلانی، تست MRI و غیره. سندرم فلاپی کودک می تواند به علل مختلف مادرزادی و محیطی ایجاد شود.

شلی عضلات در نوزادان چه علائمی دارد؟

وضعیت سندروم فلاپی نوزاد در چند دقیقه اول تولد نوزاد توسط پزشکان قابل تشخیص است. آن‌ها چکاپ معینی را در دقیقه‌های ۱ و ۵ پس از تولد نوزاد، انجام می‌دهند و قدرت عضلات نوزاد را بررسی می‌کنند. گاهی اوقات شلی عضلات در نوزادن کمی بعد از تولد ظاهر می‌شود، اما معمولا در ۶ ماهگی نوزاد قابل توجه است.

مطالب مرتبط
کمک به تمرکز کودکان با اسپینر درست است یا غلط؟
شلی عضلات در نوزادان نشانه‌ای از مشکلات مغزی، نخاعی، اعصاب و یا عضلات است. فیزیوتراپی و درمان‌های دیگر می‌تواند به نوزاد کمک کند که عضلاتی قوی‌تر و هماهنگی بیشتری داشته باشد.
بیشتر نوزادان با عضله‌های قوی به دنیا می‌آیند که به آن‌ها اجازه می‌دهد، اندام کوچک خود را تکان دهند. نوزادان مبتلا به سندروم فلاپی، حرکات دست و پای ضعیفی خواهند داشت.
شلی عضلات در نوزادان موجب می‌شود که آن‌ها نقاط عطف رشد خود را طی نکنند. برای نمونه، هنگامی که روی شکم خوابیده‌اند، توانایی بلند کردن سر خود را ندارند.

با سایر نشانه های شلی عضلات نوزادان آشنا شوید

loading...

کنترل ضعیف سر

هنگامی که نوزاد نمی‌تواند عضلات گردن خود را کنترل کند، سر او به جلو، عقب و یا به طرفین سقوط می‌کند.

احساس سستی، به خصوص هنگامی که او را بلند می‌کنید

اگر دست‌های خود را در زیر بغل نوزاد قرار دهید، دستانش بدون مقاومت بلند می‌شود، به گونه‌ای که ممکن است از میان دستان شما لیز بخورد و به زمین بیفتد.

دست‌ها و پا‌ها به طور مستقیم آویزان هستند

نوزادان معمولا بازو‌ها و پا‌های خود را خم می‌کنند. در آرنج‌ها، مفصل‌ها و زانو‌های نوزادان خمیدگی کمی وجود دارد. اما نوزادان مبتلا به شلی عضلات این خمیدگی را ندارند.

گاهی اوقات، این حالت می‌تواند موجب بروز مشکلاتی در هنگام مکیدن و بلعیدن شود. همچنین، مفاصل نوزاد ممکن است بسیار انعطاف پذیر باشد، به طوری که به هر دو طرف بچرخد.

علت های احتمالی ابتلا نوزادان به این عارضه

ابتلا به سندرم فلاپی نوزاد دلیل روشنی ندارد. پزشکان آن را یک بیماری مادرزادی خوش خیم می‌دانند که اغلب به یک مشکل جسمی دیگر مرتبط است. دلایل زیادی برای ابتلا به این بیماری ذکر می‌شود. برخی از آن‌ها به شرح زیر است:
 • آسیب مغزی به دلیل کمبود اکسیژن پیش یا پس از تولد
 • مشکلات مغزی شکل گرفته در رحم مادر
 • اختلالات موثر بر روی اعصاب
 • آکندروپلازی (نوعی اختلال ژنتیکی)
 • آسیب نخاعی
 • فلج مغزی
 • عفونت شدید
مطالب مرتبط
10 رژیم غذایی برای نوزاد در ماه یازدهم
شلی عضلات در نوزادان همیشه نشانه‌ای از یک مشکل عمده نیست. هنگامی که نوزادان زودتر از موعد به دنیا می‌آیند، ممکن است عضلات ضعیفی داشته باشند، زیرا بدن آن‌ها زمان کافی برای تقویت عضلات نداشته است. در این موارد با گذشت چند هفته عضلات تقویت می‌شوند. البته بایستی در نظر داشته باشید که نوزاد نقاط عطف رشدی خود را به موقع طی می‌کند و درمان‌های لازم را دریافت می‌کند.

 نحوه و روش های تشخیص شلی عضلات در نوزادان

از آنجا که عوامل بسیاری می‌تواند باعث ایجاد سندروم فلاپی نوزاد شود، ممکن است کمی زمان بگذرد تا پزشک وضعیت نوزاد را به طور کامل بررسی کند. برای تشخیص دقیق‌تر، پزشک در مورد سوابق پزشکی و ژنتیکی خانواده پرسش‌هایی را مطرح کرده و نوزاد را معاینه جسمی می‌کند. هم چنین موارد زیر را مورد بررسی قرار می‌دهد:
 • مهارت‌های حرکتی
 • مهارت‌های ذهنی
 • تعادل
 • هماهنگی
 • وضعیت روانی
 • واکنش‌های جسمی
همچنین ممکن است پزشک درخواست انجام چندین آزمایش را داشته باشد، مانند:
 • سی تی اسکن یا MRI مغز
 • آزمایش خون
 • الکترومیوگرافی (EMG) برای اندازه گیری عملکرد اعصاب و عضلات
 • Electroencephalogram (EEG) برای اندازه گیری فعالیت الکتریکی در مغز
 • آزمایش ستون فقرات (spinal tap)، برای اندازه گیری فشار داخل ستون فقرات. در این آزمایش پزشک نمونه‌ای از مایع اطراف نخاع را برای آزمایش بیرون می‌کشد.
 • بیوپسی عضلانی. پزشک از بافت عضلانی نوزاد نمونه برداری می‌کند تا آن را زیر میکروسکوپ مطالعه کند.
 • تست‌های ژنتیکی
پزشک همچنین پیرامون اینکه آیا پیش از تولد کودک و هنگام زایمان مشکلی وجود داشته یا خیر، سوالاتی می‌پرسد.

چه آزمایشاتی جهت تشخیص شلی عضلات نوزاد باید انجام شود؟

بر اساس اینکه علت شلی کودک از سیستم اعصاب مرکزی مغز و نخاع باشد یا اینکه از اعصاب محیطی یا عضلات بدن باشد، نوع بررسی های تشخیصی کاملاً متفاوت خواهد بود.وقتی در معاینه بیمارمبتلا به شلی کودک مشخص شود که رفلکس های تاندونی نرمال است تصویربرداری مغزی باید انجام شود.

مطالب مرتبط
هشدار به مادرانی که کودک آنها به هرپس یا تبخال دچار شده است

حال اگر رفلکسهای تاندونی وجود نداشته باشد لازم است که نوار عصب و عضله محل بیماری در اعصاب محیطی یا عضلات بدن را مشخص نماید.درصورتیکه بیماری عضلات بدن در نوار عصب و عضله نمایان شود مرحله بعد برای تشخیص نهایی، بیوپسی عضله خواهد بود.

گرداوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.