علت صدای مفاصل چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

صدای مفاصل

0

سر و صدای مفاصل به عنوان صداهایی در حرکات طبیعی (یا غیر طبیعی) حرکات مفاصل شناخته شده است و یا هنگامی که رباط ها با هم رو به رو می شوند تعریف می شود. این پدیده رایج است، زیرا طبق متخصصین پزشکی، این صداها، ناشی از تغییر فشار در هنگام انتقال مفاصل هستند. هنگامی که درد در هنگام مواجه شدن با سر و صدای مفاصل احساس نمی شود، معمولا باعث ایجاد نگرانی نمی شود. با این حال، اگر درد همراه با صدای تولید شده و یا ترک خورده باشد، این می تواند یک نوع آسیب، ناهماهنگی یا وضعیت پزشکی باشد که باید فورا مورد توجه قرار گیرد.

در یک مفصل سالم: استخوان ها در غضروف صاف قرار می گیرند. با هم، با یک کپسول مفصلی با یک غشای سینوویو که مایع سینوویال را تولید می کند، محافظت می شوند. کپسول و مایع از غضروف، ماهیچه ها و بافت های اتصال دهنده محافظت می کند.

در یک مفصل آسیب دیده، ضخامت غضروف کم می شود. تیزی از لبه استخوان رشد می کنند و مایع سینوویال افزایش می یابد. در مجموع، مفصل سفت و سخت است.

اجتناب ناپذیر است که مفاصل از طریق فرایند سایش طبیعی و به علت پیری از بین می روند. سر و صدای مفاصل نسبتا شایع هستند، مخصوصا برای ورزشکاران که تمایل زیادی برای انجام مسابقات ورزشی دارند. در حال حاضر هیچ مدرکی وجود ندارد که سر و صدای بدون درد و یا شکسته شدن مفاصل می تواند بعدا در زندگی باعث آسیب های مفصلی شود. این مفاصل پر سر و صدا و غالبا دردناک مفاصل گردن، مچ پا، زانو و انگشتان دست هستند.

چگونه تعیین کنیم سر و صداها در مفاصل چیز نگران کننده ای نیست؟

اگر مفاصل پر سر و صدا با احساس درد همراه باشند، این چیزی است که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد. وقتی که فرد در طول فعالیت های روزمره مانند راه رفتن، پیاده روی و یا حتی نشستن احساس درد ناگهانی در مفاصل احساس می کند. این صداهای دردناک می تواند به تدریج افزایش یابد اگر به سرعت به آن توجه نکنید. هنگامی که با این سناریو ها روبرو هستید، بهتر است به دنبال کمک از متخصصان فیزیوتراپی باشید.

مطالب مرتبط
نیوفیت چیست؟ روش جدید در فیزیوتراپی آسیب ها

در اینجا برخی از مفاصل پر سر و صدای دردناک وجود دارند که باید بدانید:

مچ دست: تعدادی از تاندون ها در ناحیه مچ دست ممکن است هنگامی که حرکات غیر طبیعی وجود دارد یا ضربه تکان دهنده ای ایجاد شود یا فشار بیشتری نسبت به فشار طبیعی اعمال شود دچار سر و صدا شوند.

شانه: سر و صدای دردناک و یا در حال ظهور می تواند شنیده شود و به ویژه در طول ورزش احساس شود که به دلیل استفاده نادرست از تجهیزات رنج می برد. ممکن است برخی از نشانه های آسیب دیدگی لارو، شکل گیری غضروف مشابه بین استخوان ها وجود داشته باشد.

کمر: انعطاف پذیری یا حرکت ناگهانی پس از مدت زمان طولانی غیر فعال بودن (مانند نشستن) می تواند استخوان کمر را به طور غیر منتظره ای دچار کشش کرده و با درد ناگهانی همراه کند.

زانو: صداهای غیر دردناک و دردناک می توانند در این مفاصل رخ دهند. اکثر مواقع، این صداها چیزی نیست که نگران آن باشید، زیرا قطعات شکننده در همجوشی صدای منظم ایجاد می کنند. علل احتمالی صداهای دردناک ممکن است عدم تعادل عضلانی، اسپورهای استخوان یا آسیب در رباط (به عنوان مثال ناشی از آسیب  ACL) باشند.

مچ پا: هنگامی که تاندون آشیل واقع در پشت مچ پا از بین می رود، می توان یک شکاف یا پاپ را شنید. این می تواند رخ دهد زمانی که یک فرد به طور ناگهانی در حال دویدن است و تغییر مسیر می دهد. این رویدادی است که باید به طور جدی مورد توجه قرار گیرد زیرا در بیشتر موارد نیاز به تعمیر جراحی دارد. اگر پیچ خوردگی مچ پا تکرار شود می تواند منجر به رباط های باریک شود و این مفاصل را برای آسیب های بیشتر در آینده آسیب پذیر می کند. بهتر است این آسیب را با یک فیزیوتراپیست واجد شرایط ارزیابی کنید.

مطالب مرتبط
ژن های مسبب آفتاب سوختگی و یا سوختن پوست کشف شدند

علل ایجاد صدای مفاصل

دلایل مختلفی وجود دارد که مفاصل دچار سر و صدا می شوند.

گازهای خروجی: دانشمندان می گویند که مایع سینوویال موجود در مفاصل شما به عنوان یک روان کننده عمل می کند. مایع حاوی اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن است. هنگامی که شما یک مفصل پر سر و صدا دارید. گاز به سرعت منتشر می شود که حباب را تشکیل می دهد. برای باز کردن دوباره همان کمربند، شما باید منتظر بمانید تا گازها به مایع سینوویال بازگردند.

حرکت مفاصل، تاندون ها و رباط ها: هنگام حرکت مفصل، موقعیت تاندون تغییر می کند و کمی حرکت را از محل خارج می کند. اگر تاندون به موقعیت اصلی خود بازگردد، ممکن است یک صدای تکان دهنده بشنوید. علاوه بر این، لگن های شما ممکن است هنگامی که مفاصل شما حرکت می کند، سخت تر شوند. این معمولا در زانو یا مچ پا اتفاق می افتد و می تواند صدای ترک خوردگی ایجاد کند.

سطوح خشن: آرتروز مفاصل باعث ایجاد صداهای ناشی در اثر از دست رفتن غضروف صاف و زبری سطح اتصال می شود.

آیا سر و صدای مفصلی مضر است؟

اگر هنگام سر و صدای مفاصل احساس درد می کنید، باید به دنبال یک متخصص مراقبت های بهداشتی باشید. از نظر سر و صدای مفاصل، بعضی از مطالعات نشان می دهد که سر و صدای مفاصل انگشت باعث آسیب جدی نمی شود. مطالعات دیگر نشان می دهد که سر و صدای مکرر می تواند به بافت نرم مفصل آسیب بزند. این ممکن است منجر به ضعیف شدن و ایجاد تورم شود.

اتصالات می توانند بسیار پر سر و صدا باشند، در حالی که اغلب اوقات هیچ دلیل جدی برای نگرانی در این مورد وجود ندارد، البته بهتر است که یک تیم با تجربه و محرمانه از فیزیوتراپیست ها آن را ارزیابی کرده و درمان کنند.

مطالب مرتبط
ارتباط بیماری لوپوس و زوال عقل

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.