طب سوزنی درد مزمن را بهتر از داروها کاهش می دهد

طب سوزنی

0

طب سوزنی چه تاثیری بر کاهش درد دارد؟ وقتی احساس درد میکنید، چه اقدامی انجام می دهید؟ اگر درد کم باشد شاید آنرا نادیده بگیرید و امیدوار باشید خودش خوب شود ولی اگر پس از مدتی باز هم ادامه پیدا کند، احتمالا بطور متناوب از حرارت و یخ یا قرص های کاهش دهنده درد استفاده می کنید.

اگر درد شدید و مزمن باشد ممکن است رو به درمانهای حرکتی بیاورید یا شاید پزشک شما برایتان قرصهای مسکن طولانی مدت تجویز نماید. اما یک راه حل که اکثر افراد آنرا آزمایش نمی کنند، می تواند موثرترین گزینه باشد: طب سوزنی.

طب سوزنی یکی از قدیمی ترین هنرهای درمانی جهان است ولی هرگز به اندازه ای که در دیگر نقاط مورد توجه قرار گرفت، در غرب به آن اهمیت داده نشد. در این روش، یک کارشناس آموزش دیده اقدام به فرو کردن سوزنهای بسیار نازک بداخل پوست شما در نقاط مختلف بدنتان می کند. طب چینی معتقد است که این روش موجب اصلاح عدم تعادل در جریان انرژی بدن شما می شود ولی طب غربی اعتقاد دارد که این روش با تاثیر گذاری بر سامانه مصونیتی و مقاومتی و سطوح هورمونی یا ماده های انتقال دهنده پیامها در اعصاب، کار خود را پیش می برد.

اگر ترس از سوزنها را نادیده بگیریم، این شیوه بطور تعجب آوری بدون درد است و اکنون تحت پوشش بعضی شرکتهای بیمه قرار دارد. در حالیکه لازم نیست برای دردهای کوچک خیلی به خود زحمت بدهیم ولی اگر از دردهای مزمن رنج می برید، طب سوزنی می تواند آنها را درمان کند.

معالجه درد مزمن می تواند بسیار مشکل باشد چون پزشکان اغلب تلاش زیادی می کنند تا دلیل آنرا بدانند که این مشکل در طب سوزنی وجود ندارد چون پزشک نیازی به تشخیص علت بروز درد ندارد که بخواهد آنرا درمان نماید و فقط احتیاج دارد بداند که محل درد کجاست و میزان آن چقدر است.

مطالب مرتبط
دانشمندان پیری را در سلول های انسانی تغییر می دهند

دانشمندان از طب سوزنی بعنوان یک روش موثر کاهش درد حمایت می کنند

loading...

یک تحلیل انتشاریافته در نشریه درد نشان داد که طب سوزنی یک درمان موثر برای درد مزمن است و تاثیر آن در طول زمان ادامه می یابد. محققین پس از مشاهده اطلاعات مربوط به ۲۰۰۰۰ بیمار در ۳۹ آزمایش به این نتیجه رسیدند . آنها به بررسی افرادی پرداختند که دردهایی را برای بیش از ۴ هفته در گردن، کمر یا شانه تحمل میکردند و یا از سردرد های مزمن و یا ورم مفاصل رنج می بردند. بیماران شرکت کننده در تحقیق به ۳ گروه تقسیم شدند که از طب سوزنی استفاده می کردند، از طب سوزنی استفاده نمی کردند یا وانمود می کردند که از طب سنتی استفاده می کنند و تمام آنها بین ۶ تا ۱۵ جلسه در جلسات درمانی طب سوزنی شرکت کردند.

نتایج روشن بودند: طب سوزنی موفقیت آمیز است. پس از نتیجه گیری از اینکه طب سوزنی یک گزینه منطقی برای بیمارانی است که از درد مزمن رنج می برند، دانشمندان خواستار پژوهش بیشتر راجع به طب سوزنی شدند تا بهتر مشخص نمایند که چطور می توانند طب سوزنی را در برنامه سلامتی افراد قرار دهند.

همچنین یک تحقیق که در نشریه سوابق پزشکی داخلی به بررسی وضع ۱۰۰۰ بیمارکه مبتلا به درد شدید کمر بودند پرداخت، اعلام کرد که طب سوزنی منجر به کاهش درد تا حدود یک سوم در ۴۸% از بیماران شد، در حالیکه دارو درمانی و درمانهای حرکتی منجر به کاهش درد به میزان یک سوم در ۲۷% از بیماران گردیدند.

طب سوزنی بویژه مناسب برای درد شدید کمر، درد گردن، سردرد، درد شانه، درد مفاصل، سوء هاضمه و دردهای ناشی از درمان سرطان می باشد. طب سوزنی اغلب منجر به رهایی از درد مزمن می شود ولی حتی اگر موفق به انجام اینکار نشود، حال بیماران را نسبت به گذشته بهتر می کند چون به کاهش نگرانی و اضطراب کمک می کند و کیفیت خواب را بهبود می بخشد و رفتار را بهتر می کند و کیفیت زندگی را افزایش می دهد.

مطالب مرتبط
مطالعات نشان می دهند که طب سوزنی احتمال بروز حاملگی در لقاح IVF را افزایش نمی دهد

قابل توجه است که اکثر تحقیقات مربوط به طب سوزنی چینی بودند که اغلب مستلزم چرخش نسبی سوزن ها در هنگام فرو کردن در بدن و سپس بکارگیری ابزار الکتریکی یا گرمایی برای افزایش تاثیرات درمانی هستند. اما انواع دیگری از طب سنتی نیز وجود دارند، مثلا طب سوزنی ژاپنی از فروبردن سوزن در عمق کم استفاده می کند و معمولا این کار را با دست انجام نمی دهد و در طب سوزنی کره ای، سوزنها فقط در نقاطی از دستها و پاها فرو برده می شوند.

واقعیت این است که وجود تعداد زیاد داوطلبان برای درمان بوسیله طب سوزنی، دلیلی برای آن است که این روش از نظر بسیاری از مردم جهان مفید است. در زمانی که کشور ما تحت تاثیر مواد دارویی اعتیادآور قرار گرفته است، وقت آنست که پزشکان بیشتری به تشویق بیماران برای استفاده از این روش ایمن و موثر کاهش درد بپردازند.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.