آیا خوردن قند مانوز می تواند از افزایش وزن جلوگیری کند؟

قند مانوز

0

قند مانوز ، نوعی قند است که می تواند تا حد زیادی بر متابولیسم، افزایش وزن و میزان باکتری های روده در جوندگان تاثیر بگذارد. این نتیجه می تواند منجر به ایجاد روش های درمانی جدید و راهکارهای پیشگیری از  چاقی و افزایش وزن شود.

هر روزه مطالعات بیشتر و بیشتری، ارتباط بین میکروبیوم روده و افزایش وزن را نشان می دهد. چند سال پیش، یک مطالعه دوگانه که خبرگزاری پزشکی امروز منتشر کرد، به دنبال یافتن این بود که ببیند آیا ژن های موجود بر روی باکتری های موجود در روده های ما، به نوبه خود سبب افزایش وزن می شوند یا خیر.

مقاله دیگری نشان داد که رژیم های غذایی ما بر تقویت روده هایمان تاثیر می گذارد، تا تصمیم بگیرد که چقدر وزن ما افزایش یابد.

این مطالعه نشان می دهد که چربی شکم (که مضر ترین نوع چربی است) به طور خاص توسط باکتری های روده ما هدایت می شود، اما غذایی که ما می خوریم، نقش مهمتری در فرآیندهای روده در راستای تنظیم وزن دارد تا ژن ها.

تحقیقات جدید به نظریه اخیر نکات دیگری را اضافه می کند. به طور خاص، مطالعه جدیدی به بررسی نحوه مصرف قند مانوز  ، بر روی باکتری های روده و افزایش وزن در موش ها پرداخت.

دکتر هادسون فریز، مدیر برنامه ژنتیک انسانی در انستیتوی Discovery Medical Sanford Burnham Prebys در سان دیگو، پژوهش جدیدی را انجام داد که در مجله Cell Reports منتشر شد.

بررسی چاقی ناشی از قند مانوز  و رژیم غذایی

هنگامی که ما در مورد قند فکر می کنیم، بیشتر مغزمان سمت گلوکز کشیده می شود. با این حال، مانوز  نیز نوعی از قند با طیف گسترده ای از کاربردها و اثرات است.

این قند به عنوان یک درمان برای اختلال مادرزادی گلوکوزیله (CDG) و برخی از عفونت های باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، در موقعیت های دیگر و دوزهای مختلف، می تواند کشنده باشد.

مطالب مرتبط
بزرگترین موانع استقلال مالی و چگونگی غلبه بر آنها

پروفسور فریز و همکارانش در حالی که اثرات درمانی آن بر CDG بررسی می کردند، اثرات قند مانوز  بر افزایش وزن را نیز مشاهده کردند. سپس تیم تصمیم به بررسی بیشتر اثرات قند مانوز  گرفت.

بنابراین، محققان یک مدل موش چاق ناشی از رژیم غذایی را انتخاب کردند. آنها به طور تصادفی موش های ۳ و ۸ هفته ای را به یکی از موارد زیر اختصاص دادند:

یک گروه با رژیم غذایی با چربی زیاد بدون مانوز  تغذیه شد.

یک گروه با رژیم غذایی با چربی زیاد با مانوز  تغذیه شد.

یک گروه با رژیم غذایی معمولی بدون مانوز  نگهداری شد.

یک گروه با رژیم غذایی معمولی با مانوز  نگهداری شد.

پروفسور فریز و همکارانش میکروبیوتاسیون روده را در موش ها بررسی کردند. با توجه به نسبت Bacteroidetes به Firmicutes، اندازه گیری تنوع میکروبیوتا که با فنوتیپ لاغر همراه بود، انجام شد.

آنها همچنین وزن بدن و سطح قند خون و همچنین میزان چربی های ناشی از چربی در کبد جوندگان و میزان آمادگی جسمانی کلی آنها را اندازه گیری کردند.

مانوز از عوارض رژیم غذایی با چربی بالا جلوگیری می­کند

این مطالعه نشان داد که موش هایی که دارای رژیم غذایی با چربی بالا و مانوز  بودند، نسبت به موش هایی که دارای رژیم غذایی پرچربی بدون مانوز  بودند، لاغر تر ماندند، دارای چربی کمتری نسبت به باکتری ها بودند، نسبت به گلوکز بیشتر مقاوم بودند و سطح بالاتری از تناسب اندام را دارا بودند.

همانطور که محققان توضیح میدهند، عدم تحمل گلوکز همراه با حساسیت به انسولین، معمولا با رژیم های غذایی پرچربی همراه است.

این مزایا در ترکیب باکتری های روده ای موش هایی که مانوز دریافت میکردند، منعکس شدند. در واقع، تنوع میکروبیوتاسیون روده در این موشها مشابه جوندگانی بود که در رژیم غذایی معمولی بودند.

مطالب مرتبط
آجیل خطر بیماری قلبی عروقی را کاهش می دهد

همچنین، دانشمندان مانوز را از رژیم غذایی با چربی جوندگان حذف کردند و دوباره آنها را بررسی کردند. سپس موش ها وزن خود را به دست آوردند و ترکیب باکتری آنها مشابه جوندگان چاق که قندی دریافت نکردند، بود.

تجزیه و تحلیل باکتری های روده نیز نشان میدهد که موش هایی که کربوهیدرات های فرآوری شده مانوز را کمتر از آنچه که میسوزانند، مصرف میکنند، دارای محتوای انرژی مدفوعی بالاتر هستند. این نشان میدهد که آنها کالری کمتری نسبت به جوندگان بدون مانوز جذب میکنند.

روش های درمانی جدید برای درمان چاقی

دکتر ویتمن شارماتوضیح میدهد که این مزایا، در حالی که موش های ۸ هفته ای از مکمل قند استفاده نمیکردند، به طور قابل ملاحظه ای، فقط در موش های جوان تاثیر گذاشت. میکروبیوم روده در اوایل زندگی بسیار فعال است.

پروفسور فریز می گوید: این یافته ها تأثیر زیاد میکروبیوم روده بر متابولیسم را تأیید میکنند. میکروبیوم تا حدودی اثرات مفید مانوز را توضیح میدهد، اما این که دقیقا چه مقدار بر متابولیسم بدن تأثیر میگذارد هنوز یک راز است.

محقق ارشد ادامه میدهد: چاقی و بیماری های مرتبط با آن، مانند استئاتو هپاتیت غیر آلرژیک (NASH)، در حال افزایش است و دانشمندان به دنبال درمان های جدید، به ویژه برای افرادی که قادر به ورزش نیستند، هستند.

پروفسور هادسون فریز: درک بهتر اثرات مانوز بر میکروبیوم روده ممکن است منجر به درمان های جدید برای درمان چاقی شود.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.