لمینت دندان چیست؟+ اطلاعات لازم

لمینت دندان

0

نحوه انجام لمینت دندان  چگونه است؟ به راحتی می توانید با انجام این روش زیبایی خط خنده، دندان های سفیدی را برای خود به ارمغان بیاورید. با ما همراه باشید تا در این مورد بیشتر بدانید.

لمینت دندان چیست؟

(لامینت) یا ونیر لایه‌ای از مواد همرنگ دندان یا مواد سفید رنگ هالیوودی است که برای اصلاح فرم، شکل، رنگ و طول دندان‌ها یا بستن فاصله بین دندان‌ها و درمان دندان‌های شکسته روی دندان قرار داده می‌شود. به علت تراش بسیار کم و ایجاد زیبایی فوق‌العاده ونیر‌ها اولین طرح درمان در دندان‌های قدامی محسوب می‌شوند. درواقع این لایه همرنگ دندان‌ها بوده که باعث اصلاح فرم و رنگ دندان‌ها شده و اگر دندان‌ها با فاصله در کنار هم باشند فاصله را بسته و بر روی دندان‌هایی که شکستگی دارند انجام می‌گیرد.

انواع لمینت

لمینت سرامیکی دندان ( روش غیر مستقیم )

این لمینت دندان سرامیکی از جنس سرامیک یا در اصطلاح عامیانه تر از جنس چینی هستند. دارای ظاهری زیباتر بود، ثبات رنگ بیشتری داشته و نسبت به لمینت های کامپوزیتی مقاوم ترند. این ونیرها پس از قالب گیری در لابراتوار ساخته میشوند. هزینه ی لمینت دندان با این روش در مقایسه با روش دیگر بیشتر است.

لمینت کامپوزیتی ( روش مستقیم )

در مقابل لمینت سرامیکی ، کامپوزیت دندان قرار دارد که نسبت به لمینت سرامیکی تراش کمتری به دندان داده میشود (و حتی در مواردی که شرایط دندانی مناسب باشد بدون تراش انجام میشود) ، میزان پایش پذیری (براق تر شدن سطح) و عبور نور کامپوزیت دندان بیشتر است و تنوع رنگ بیشتری داشته (پس میتواند کاملا همرنگ  دندانهای دیگر باشند). همچنین قیمت لمینت دندان با این روش ارزان تر از روش دیگر است.

موارد استفاده لمینت سرامیکی و کامپوزیتی در درمان:

 • شکستگی دندان
 • بدرنگی دندان
 • ترک خوردگی
 • کجی و بدشکلی دندان
 • جایگزین ارتودنسی (در برخی موارد)
مطالب مرتبط
چه چیزی باعث ایجاد فشار در پشت چشم می شود؟

مراحل درمانی

 • دندانپزشک متخصص با تجربه بالا و دقت نیم میلیمتر از دندان را می تراشد.
 • لبه های دندان را میزان می کند.
 • از دندان های موردنظر قالب می گیرد. و برای آماده سازی به لابراتوار می فرستد.
 • پس از اماده شدن لمینت را با چسب مخصوص و دقت بالا روی دندان می چسباند.

مزایای لامینت کردن دندان‌ها

 • زیبایی چشمگیر و طبیعی
 • مقاومت بسیار بالا
 • بدون نیاز به بی‌حسی
 • انجام درمان تنها در ۲ جلسه

معایب لمینت دندان

احتمال جدا شدن از دندان

در صورتی که دندان پزشک خلاف اخلاق حرفه ای از چسب بی کیفیت استفاده کند,ممکن است لمینت از دندان جدا شود که در این حالت نیاز است تا مجدد به دندانپزشک مراجعه شود تا درصورت امکان مجدد روی دندان نصب شود.

غیرقابل بازگشت بودن

به دلیل تراشیده شدن روی دندان امکان برگشتن به حالت اول ممکن نیست ( امکان برداشتن لمینت)

نیازمند مراقبت مانند دندان طبیعی

نوشابه گازدار ,قهوه ,سیگار و قلیان می تواند باعث رنگ گرفتن لمینت در طولانی مدت شود که بایست با مسواک ,نخ دندان و… از آنها مراقبت کرد.

حساسیت های مدت دار بعد از درمان

درمان لمینت هم مانند بقیه ی درمان های ترمیم دندان با حساسیت گرما و سرما روبروست و بعداز مدت زمانی این حساسیت از بین رفته و از بین رفته.

سوالات

هزینه لمینت دندان چقدر می باشد؟

یکی از دغدغه‌های فکری متقاضیان به منظور لمینت یا لامینت قیمت و هزینه آن می باشد که خواهان آگاهی از آن می باشند. قیمت آن را دندانپزشک زیبایی براساس موقعیت دندان ، تعداد دندان هایی که خواهان لمینت و نوع لمینت متغیر می باشد که دندانپزشک زیبایی حاذق به بررسی دندان می پردازد و سپس تعیین می نماید. برای دانستن از هزینه لمینت دندان حتما باید به دندانپزشک زیبایی مراجعه شود.

مطالب مرتبط
آیا اندازه آلت تناسلی مردان در رضایت جنسی زن ها نقش دارد؟

علت لمینت دندان چه می باشد؟

 • رفع شکستگی دندان
 • بهبود بد رنگی دندان
 • اصلاح طرح لبخند
 • در برخی مواقع جایگزین مناسب به جای ارتودنسی
 • درمان ترک خوردگی های دندانی
 • اصلاح کجی و بد شکلی دندان

طول و عمر ماندگاری لمینت دندان چقدر است؟

 • عمر و ماندگاری لمینت دندان به مراقبت های بعد از قرار دادن آن بستگی دارد.
 • مهارت و خبرگی دندانپزشک نقش مهمی را در طول عمر لمینت ایجاد می نماید.
 • عدم گاز زدن مواد غذایی سفت و سخت تا از شکستگی آن خودداری شود.
 • با رعایت بهداشت دهانی و دندانی می توان در ماندگاری آن تاثیر بسزایی گذاشت.

شایان ذکر است که لمینت دندان طوری طراحی شده که اگر آسیب یا صدمه ببیند، امکان ترمیم آن توسط دندانپزشک زیبایی با تجربه ممکن می باشد و جای نگرانی ندارد.

پروتز دندان چیست؟

به دندان هایی که جایگزین دندان اصلی فرد می شود، پروتز دندان گفته می شود که در واقع دندان مصنوعی  به شمار می آید. پروتز دو نوع است:

پروتز ثابت (غیر قابل حرکت ) و پروتز متحرک

چه مشکلاتی از دندان با لمینت برطرف می شود؟

لمینت ها به منظور زیبا سازی دندان ها استفاده می شود . برای اینکه دندان ها را از حالت بد رنگی در آورده شود و آن ها را منظم و فاصله بین دندان ها برطرف شود از لمینت دندان استفاده می نمایند . البته باید گفت که برای هر کدام از این مشکلات روش های درمانی دیگری هم دارد که این بستگی به بررسی و صلاح دید دندانپزشک زیبایی دارد .مثلا برای رفع کجی دندان از ارتودنسی دندان استفاده می نمایند.

آیا لامینت یک درمان برگشت‌پذیر است؟

از آنجایی که لامینت کردن نیاز دارد که حدودا ۵/۰‌میلی‌متر از دندان شما کاهش پیدا کند، نمی‌توان آن را درمان بازگشت‌پذیری دانست.

مطالب مرتبط
نحوه مصرف بروموکسین ( Bromhexine ) + مصرف در بارداری و شیردهی

آیا می‌توان فقط فک بالا یا فک پایین را لامینت کرد یا برای جلوگیری از تفاوت رنگ دندان‌ها باید این کار را روی همه آنها انجام داد؟ زمانی که دندانپزشک شما می‌خواهد جوانب کار را بسنجد و لبخندتان را طراحی کند، حتما با شما درباره این موضوع بحث خواهد کرد تا بهترین ترکیب را انتخاب کند. اغلب بیماران ترجیح می‌دهند اگر دندان‌های فک بالای خود را لامینت می‌کنند، دندان‌های فک پایین را هم سفید کنند تا لبخند زیباتری داشته باشند.

آیا دندان‌قروچه به سطح لامینت آسیب می‌رساند؟

اگر معمولا دندان‌ قروچه دارید، حتما این موضوع را به پزشک‌تان بگویید، زیرا اگر او این موضوع را بداند برای سطح اکلوزال(جونده) دندان‌های شما یک محافظ می‌سازد تا هنگام خواب آن را در دهان‌تان بگذارید و فشاری که به دندان‌های شما وارد می‌آید را کمتر کنید.

لامینت چقدر دوام می‌آورد؟

لامینت ممکن است از ۷ تا ۲۰‌سال دوام بیاورد. در‌نظر داشته باشید که خود این روکش زنده نیست و دندان یا دندان‌هایی که زیر این سطح قرار دارند همچنین لثه‌های اطراف آنها زنده هستند و ممکن است تغییر کنند؛ برای مثال ممکن است لثه شخص تحلیل برود و ریشه دندان پیدا شود. به‌هرحال به‌طورکلی می‌تـوان گفت اگر لامینت دندان شما کنده شد، می‌توان آن را چسباند و اگر خرد شد ممکن است بتوان آن را چسباند، شاید هم مجبور باشید آن را عوض کنید.

گرداوری: وردنگار

loading...

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.