لیپولیز چیست؟ نحوه انجام و کاربرد لیزر لیپولیز در بدن و صورت

0

لیپولیز چیست؟ تا چه اندازه با این روش آشنایی دارید؟ آیا می دانید لیپولیز با لیپوساکشن چه تفاوتی دارد و کدام یک بهتر عمل می کند؟ در این مقاله از وردنگار به بررسی روش لیپولیز برای لاغری بدن و صورت می پردازیم. با ما همراه باشید.

لیپولیز به هیدرولیز لیپید ها گفته می شود. این هیدرولیز شامل تجزیه تری گلیسرید ها به گلیسرول و اسیدهای چرب آزاد می باشد. این هورمون ها باعث تحریک لیپولیز می شوند:

 • گلوکاگون
 • اپینفرین
 • نوراپی نفرین
 • گرلین
 • هورمون رشد
 • تستوسترون
 • کورتیزول

این هورمون ها گیرنده جفت‌شونده با پروتئین جی را هدف قرار می دهند که آدنیلات سیکلاز فعال می کند. این اتفاق سبب می‌شود تولید آدنوزین مونوفسفات حلقه‌ای افزایش یابد که پروتئین کیناز آ را فعال می کند و سپس لیپاز های موجود در بافت چربی را فعال می کند.

مراقبت های قبل از لیپولیز :

 • به مدت ۲ هفته مصرف سیگار را کنار بگذارید. زیرا باعث تاخیر در روند بهبود پس از لیزر لیپولیز می شود.
 • مصرف داروهایی که موجب رقیق شدن خون می شود مانند آسپرین را از یک هفته قبل از عمل کنار بگذارید.
 • ۸ ساعت خواب راحت قبل از عمل توصیه می شود. برای این منظور می توانید دوش آب گرم بگیرید و یک آرام بخش میل کنید.
 • به صورت ناشتا برای انجام لیپولیز مراجعه کنید و از ۸ ساعت قبل از عمل چیزی میل نکنید.
 • عمل لیپولیز سرپایی انجام می شود اما انجام آزمایش هایی مانند آزمایش خون ضروری است.
 • یک هفته قبل از لیزر لیپولیز از فرآورده های امگا ۳ و ویتامین E استفاده نکنید.
 • عمل لیپولیز باید در کلینیک مجهز و با رعایت شرایط استاندارد و بهداشتی انجام گیرد.

چه مناطقی از بدن را می‌توان با لیزر لیپولیز پیشرفته درمان کرد؟

اساساً، همه مناطق بدن با لیزرلیپولیز پیشرفته درمان می‌شود. ما بهترین نتایج لیپولیز را بر روی سطوح کوچکی مانند چانه، فک، پهلو‌ها و منطقه سینه مشاهده کرده‌ایم.

کاربرد لیزر لیپولیز 

 • اگر انباشته شدن چربی موضعی در مناطق چانه، گردن، بازوها، باسن، شکم، زانوها، کمر، قسمت بیکینی، سینه، باسن و بالای بازوها وجود دارد.
 • برای اصلاح ناهمواری پوست و یا عوارض پس از لیپوساکشن سنتی.
 • درمان ژنیکوماستی (بزرگ شدن سینه مردان).
 • درمان لیپوم (تومور خوش‌خیم سلول‌های چربی).
مطالب مرتبط
شکلات مفید است یا مضر؟!

روش عمل لیزر لیپولیز به چه صورت است؟

یکی از مهم ترین بخش ها در عمل لیپولیز، استفاده مناسب از حجم مایع تاموسنت (این مایع قبل از لیپولیز داخل چربی تزریق می شود) است و اینکه چه حجمی از مایع در هر ناحیه از بدن فرد وارد شود نیاز به تجربه و تخصص پزشک دارد تا نتیجه مطلوبی را به همراه داشته باشد.

بعد از تزریق مایع تاموسنت، دومین نکته که در نتیجه مطلوب دخیل است، نوع دستگاه لیزر (کم‌توان و پرتوان) با طول موج مناسب است. بعد از آب کردن چربی‌ها و انجام لیپولیز، باید لیزر به مقدار کافی به پوست فرد تابیده شود. این عمل سلول‌های پوست بیمار را تحریک کرده و کلاژن بیشتری را ایجاد می کند تا پوست بیمار به مرور زمان به حالت اولیه بازگردد و از شلی پوست افراد جلوگیری می کند.

روش های مختلف لیپولیز:

جهت انجام دادن لیپولیز روش های مختلفی وجود دارد از جمله:

 • مزوتراپی: تزریق مواد در داخل بافت چربی
 • اولتراسونیک: به کمک امواج های صوتی
 • لیزرلیپولیز : توسط یک فیبر نوری لیزر

چگونگی کاربرد لیزر لیپولیز در صورت

امروزه بوسیله روشهای ظریفی مثل تزریق چربی ،فیلرهاوانجام اسمارت لیپوMPXدر صورت که به آن اسمارت لیفت (Smart lift)گفته می شود می توان در بسیاری از بیماران از انجام لیفت های بزرگ صورت که باعث صدمه به بافت و ایجاد اسکارهای (جای زخم)بدشکل روی صورت می شد خودداری کرد و به جای آن یابرشی نداد یا با کمترین برشی به جوانسازی صورت کمک کرد .

در واقع امروز روشهای زیبایی در صورت به شکل تصویر گونه ای هنرمندانه شده اند بدین معنی که ابتدا در هر ناحیه از صورت که تحلیل بافت رخ داده باشد مثل دور چشم و گونه ها با استفاده از چربی و فیلرها بافت را به اندازه ای که نرمال و طبیعی باشد پر می کنیم و سپس در نواحی دیگر مورد نیاز با استفاده از دستگاه اسمارت لیپو بافت را تحت لیزر قرار داده و در نهایت اگر بیمار افتادگی خیلی شدید پوست نداشت عمل ختم می شود و اگر افتادگی پوست خیلی شدید بود بابرشی بسیار کوچکتراز قبل عمل لیفت صورت انجام می شود.

مطالب مرتبط
معرفی 7 میوه‌ی سرشار از آهن

اگر حجم چربی خارج شده از بدن بیمار بیش از حد باشد، چه پیامدی به دنبال دارد؟

اگر حجم چربی به میزان مناسب تخلیه نشود باعث فرورفتگی، شکل ناهموار، شل شدن و مختل کردن پوست آن ناحیه شده و فرد را به مخاطره می اندازد و خارج کردن ۱۵ تا ۲۰ کیلو چربی از بدن شخص خطرآفرین است.

افراد مناسب برای استفاده از این روش

اگر در بدن خود چربی اضافی دارید که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ نمی دهند، می توانید از لیزر لیپولیز ران و باسن استفاده کنید. متاسفانه افراد مبتلا به این عارضه ها نمی توانند تحت درمان با لیزر لیپولیز قرار بگیرند :

 • عارضه های قلبی
 • دیابت نوع اول
 • عارضه های کلیوی
 • سرطان
 • وجود پیچ و پلاک های فلزی در ناحیه ی مورد درمان.

تمامی افراد برای انجام لیپولیز ران ، باسن و .. باید حداقل ۱۸ سال تمام داشته باشند. محدودیت سنی حداکثر برای این عمل وجود ندارد با این حال، مناسب بودن این عمل برای شما، در جلسه ی مشاوره ی رایگان با جراح مورد بحث قرار خواهد گرفت.

لیپولیز کنیم بهتر است یا لیپوساکشن؟

لیزر لیپو لیز می تواند در کاهش چربی بدنمان بسیار موثر باشد. با این حال یکپارچه سازی لیزر لیپولیز با لیپوساکشن سنتی می تواند به طور کل نتایج بهتری را برای سفت کردن و کشیدگی پوست در پی داشته باشد.

«اغلب مردم لیپوساکشن نمی کنند چون آنها شنیده اند که حذف چربی باعث افتادگی پوست می شود. این روش شکم های افتاده، باسن و دیگر نواحی که به شدت مزاحمت ایجاد می کنند را هدف می گیرد.

دکتر چامسودین معتقد است: «ترکیب لیپولیز با لیپوساکشن سنتی نشان می دهد که در ساختن اندامی خوش تراش با پوست کشیده و سفت موثر است. ما قادریم به مردم چیزهایی مثل شکم صاف بدهیم بدون اینکه نیاز به عمل جراحی داشته باشند».

آیا لیزر لیپولیز و لیپوساکشن رقیب هم هستند ؟

در تجمعات موضعی کوچک بافت چربی که حجمی کمتر ازgr500 دارند ،می توان از لیزرلیپو لیز یا لیپوساکشن استفاده کرد،اما در حجم های بیشتر به gr500 عملا باید لیپولیزیا در جلسات مکرر انجام شود یا همراه با ساکشن باشد . از مزایای دیگر لیپولیز به امواج الکتریکی یا اولتراسونیک یا لیزر افزایش کلاژن پوست وبهبودی جریان لنفاوی، جریان خون،کاهش ورم وبهبودی سلولیت است .

مطالب مرتبط
عادت چیست؟ چرا تفکیک پذیر است؟

دوره نقاهت پس از لیزر لیپو لیز

معمولا بعد از مدت کوتاهی (۱تا۴ساعت ) فرد مرخص می شود (سرپایی وبدون نیاز به بستری )و ۱تا۳ روز استراحت در منزل توصیه میشود زیرا بعد از رفع اثر داروهای بی حسی درد قابل تحملی مثل درد گوفتگی وجود دارد که فرد راحت تر است در منزل باشد .حدود ۲-۳ هفته محل کار شده تورم دارد که خود به خود رفع می شود وپوشیدن گن ضروری است .

در چه مواردی نباید از لیزر لیپولیز استفاده کرد؟

۱) زنان باردار یا مادران شیرده

۲) افرادی که دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب (Pacemaker) دارند.

۳) افرادی که دچار مشکلات کبدی یا نارسایی کبدی هستند.

۴) این روش برای درمان چاقی کاربرد ندارد، بنابراین افرادی که شاخص جرمی بدن (BMI) آن ها بالاتر از ۳۰ است، کاندید مناسبی برای لیزر لیپولیز نیستند.

۵) وقتی فرد انتظارات غیرواقع گرایانه از آنچه که با این روش به دست آید، داشته باشد.

طول مدت زمان انجام لیزرلیپولیز

بطور متوسط زمان لازم برای انجام لیزر لیپولیز ۵/۱ تا ۳ ساعت می باشد. البته بسته به وسعت محل یا محل هایی که قرار است تحت لیزر لیپولیز قرار گیرند و بزرگ یا کوچک بودن جثه فرد، این زمان ممکن است کوتاه تر یا طولانی تر باشد.

بستری بعد از لیزر لیپولیز 

لیزر لیپولیز بسته به وسعت آن ممکن است تحت بی حسی موضعی یا تحت بیهوشی عمومی انجام گیرد. در اکثریت موارد، فردی که تحت عمل لیزر لیپولیز قرار می گیرد، بعد از چند ساعت مرخص می شود ولی در مواردی که وسعت انجام لیزر لیپولیز زیاد بوده و به ویژه اگر تحت بیهوشی عمومی انجام شده باشد توصیه می شود که بیمار حداکثر به مدت ۲۴ ساعت بستری و تحت نظر باشد.

اختصاصی وردنگار؛ هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.