مراحل کتوز چیست؟+ لیست غذاهای رژیم غذایی کتو

مراحل کتوز چیست؟

0

هنگامی که سطح کتون در خون به نقطه خاصی می رسد، شما به طور رسمی به حالت کتوز وارد می شوید. این حالت منجر به کاهش قابل ملاحظه وزن می شود تا زمانی که به یک وزن سالم و پایدار برسید. به طور کلی افراد با مقادیر مختلفی وارد مرحله کتوز می شوند و معمولا پس از ۳ تا ۴روز بعد از گرفتن رژیم غذایی کم کربوهیدرات (۲۰ گرم کربوهیدرات  یا کمتر)، به یک منبع انرژی جایگزین دیگر نیاز دارند.

کتوز و هر آنچه باید بدانید

کتوز زمانی اتفاق می افتد که کبد، چربی را در طی فرایندی به نام بتا اکسیداسیون، به اسید های چرب و گلیسرول تجزیه می کند. سه نوع اصلی کتون وجود دارد که مولکول های محلول در آب را در کبد، تولید میکنند:استو استات، بتا هیدروکسی بوتیرات و استون.

به جای مصرف گلوکز برای کسب انرژی، فردی که در کتوز باقی می ماند، از  کتون ها یا کتون های بدن، به ویژه از سوزاندن چربی، انرژی به دست می آورد. هدف اصلی رژیم غذایی کتوژنیک ، رسیدن به یک رژیم کم کربوهیدرات میباشد. رژیم پر چربی، فقط مقدار پروتئین را در حد متعادلی نگه میدارد.

رسیدن به بهترین حالت کتوز زمانی است که بدن حداقل به مدت چند هفته در حالت کتوز باقی بماند در این صورت هر نوع عوارض جانبی به شدت کاهش یافته و با سوزاندن چربی، بدن به مزایای بیشتری دست پیدا میکند.

غذای کتو چیست؟ وعده غذایی کتو شبیه چیست؟

در اینجا نمونه هایی از مواد غذایی با چربی بالا و کم کربوهیدرات که در لیست رژیم غذایی کتوژنیک هستند، ارائه میکنیم:

loading...

وعده های غذایی کتو باید شامل مقدار زیادی از چربی های سالم (تا ۸۰ درصد کل کالری) باشد، از جمله روغن زیتون، روغن نارگیل، کره گیاهی ، روغن پالم و بعضی از آجیل ها و دانه ها. چربی ها بخش مهمی از دستور غذایی کتوژنیک هستند زیرا چربی باعث تولید انرژی شده و از گرسنگی، ضعف و خستگی جلوگیری می کند.

مطالب مرتبط
رژیم کتوژنیک برای پوست خوب است یا بد؟

وعده های کتو شامل انواع سبزیجات غیر نشاسته ای نیز می باشد. چه سبزیجاتی را در رژیم کتوژنیک میتوانید  بخورید بدون اینکه نگران افزایش مصرف کربوهیدرات باشید؟ متداول ترین انتخاب ها شامل بروکلی و سایر سبزیجات خانواده کلم، انواع سبزیجات برگ سبز، مارچوبه، خیار و کدو سبز است.

در مقادیر متوسط، غذاهایی که پروتئین بالایی دارند اما کم و یا بدون کربوهیدرات هستند، از جمله گوشت حیوانات علفخوار،گوشت مرغ پرورشی، تخم مرغ، استخوان، ماهی های وحشی، گوشت و برخی از محصولات لبنی پر چرب.

از سوی دیگر، انواع غذاهایی که می توانید از خوردن آنها در کتو اجتناب کنید، غذاهای کم کربوهیدرات، و یا همان غذاهایی که قبل از شروع این رژیم مصرف میکردید و مقدار زیادی کالری روزانه را از این طریق به دست می آوردید که شامل اقلامی مانند میوه، غذاهای فرآوری شده یا نوشیدنی های شیرین، محصولات تهیه شده از هر نوع دانه و یا آرد سفید یا گندم، محصولات لبنی، دسرها و بسیاری دیگر از مواد غذایی با کربوهیدرات بالا (به ویژه آنهایی که بدون کالری هستند) میباشند.

لیست غذاهای رژیم غذایی کتو، بهترین غذاهای کتو در برابر بدترین غذاهای کتو

این جابجایی، بدن شما را در حالت “کتوز” قرار می دهد،یعنی بدن شما به جای سوزاندن گلوکز، چربی میسوزاند. مراحل ساده زیر شگفت انگیز هستند:

  • مصرف کربوهیدرات را کاهش دهید.
  • افزایش مصرف چربی های سالم.
  • به علت اینکه گلوکزی در بدن وجود ندارد، بدن مجبور به سوختن چربی و تولید کتون می شود.
  • هنگامی که سطح خون کتون، به نقطه خاصی می رسد، شما رسما به مرحله کتوز وارد می شوید.

این حالت باعث کاهش وزن ثابت و نسبتا سریع می شود تا زمانی که بدن شما به یک وزن سالم و پایدار برسد.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز است

مطالب مرتبط
20 نکته جالب و باورنکردنی در مورد فواید چای

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.