آیا مشروبات الکلی باعث سرطان می شود؟

0

آیا مشروبات الکلی باعث سرطان می شود؟

مطالعه جدیدی در مورد سلول های بنیادی خون، جزئیات جدیدی پیرامون مکانیزم هایی که مشروبات الکلی باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان می شود را نشان داد.

تاکنون اثبات شده است که مشروبات الکلی ، احتمال خطر ۷ نوع سرطان را افزایش می دهد. این سرطان ها شامل، سرطان دهان، سرطان گلو، سرطان  حنجره، سرطان  مری، سرطان  پستان، سرطان کبد و سرطان روده هستند.

اگرچه تاکنون ارتباطاتی مابین مشروبات الکلی و سرطان پیدا شده است اما دلیل عملکرد بدن به خوبی مشخص نشده است. دانشمندان فکر می کنند چندین عامل در این مکانیسم تاثیرگذار هستند.

در بیشتر مطالعات قبلی سلول های مورد آزمایش در آزمایشگاه تنها با بررسی تغییرات در آنها بعد از قرار گرفتن در معرض الکل (اتانول) مورد آزمایش قرار گرفتند.

به تازگی، محققان آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی MRC در کمبریج، انگلستان، انجام دادند که نتایج ، تصویر واضحتری نسبت به رابطه مشروبات الکلی و سرطان در استفاده حیوانات نشان داد.

مطالعه آنها، که توسط مرکز تحقیقات سرطان U.K. پشتیبانی شده بود، این هفته در مجله Nature منتشر شده است.

استالدئید و سلول های بنیادی خون

این گروه از اتانول رقیق شده، به موش ها داده شد و سپس از تجزیه و تحلیل کروموزوم و توالی DNA برای اندازه گیری هر گونه آسیب ناشی از استالدئید که یک ماده شیمیایی پردازش شده ناشی از مصرف مشروبات الکلی است، استفاده می شود. آنها توجه خود را بر روی یک نوع سلول خاص قرار دادند: سلول های بنیادی خون.

سلول های بنیادی خون که در خون و مغز استخوان یافت می شوند، سلول های خونی نابالغ هستند که می توانند به هر نوع سلول خونی مانند گلبول های سفید، پلاکت ها و گلبول های قرمز تولید شوند. مهم این است که بدانیم که چگونه این سلول ها آسیب می بینند، زیرا سلول های بنیادی معیوب باعث ایجاد سرطان می شوند.

مطالب مرتبط
آیا رژیم غذایی مدیترانه به جلوگیری از ضعف کمک می کند؟

زمانیکه مولکول های الکل در روده شکسته می شوند، باکتری ها، آن را به مقادیر زیاد استالدئید تبدیل می کند، استالدئید یک ماده شیمیایی است که قبلا اثبات شده است که باعث ایجاد سرطان در حیوانات می شود.

به دنبال این تجزیه و تحلیل، محققان دریافتند که استالدئید می تواند در واقع باعث آسیب و تجزیه DNA در سلول های بنیادی خون شود. کروموزومها دوباره مرتب شده و توالی DNA به طور دائمی در سلول های بنیادی تغییر می کند.

loading...

پروفسور کتن پاتل، می گوید: “بعضی از سرطان ها به علت آسیب به DNA در سلول های بنیادی ایجاد می شود. در حالی که برخی از آسیب ها به صورت تصادفی اتفاق می افتد، یافته های ما نشان می دهد که نوشیدن الکل می تواند خطر این آسیب را افزایش دهد.”

مکانیسم های دفاع شخصی

دانشمندان در کنار دیدگاه های جدید در مورد آسیب هایی که اتانول باعث ایجاد سلول های بنیادی می شود، اطلاعات جدیدی در مورد مکانیسم های محافظتی که توسط بدن ما در پاسخ به الکل انجام می شود، کشف کردند.

آنزیم های آلدهید هیدروژناز (ALDHs) اولین خط دفاع را در برابر آسیب های مربوط به الکل تشکیل می دهند. ALDH الکل را به استات تبدیل می کند، “که سلول هایمان می توانند از آن به عنوان یک منبع انرژی استفاده کنند.”

برای مثال میلیون ها نفر – سطح پایین ALDH یا نسخه های معیوب آنزیم دارند. این به این معنی است که استالدئید سمی در بدن ایجاد می شود.

هنگامی که محققان موشهای بدون ALDH را مورد بررسی قرار دادند، متوجه شدند که الکل چهار برابر آسیب به DNA را در مقایسه با موش هایی که ALDH تولید می کنند، ایجاد می کند.

فراتر از ALDH، بدن دارای طیف وسیعی از مکانیزم های ثانویه دیگر است که می تواند انواع مختلف آسیب DNA را بازسازی کند. اما این مکانیسم ها همیشه کار نمی کنند؛ برخی افراد دارای جهش هستند که آنها را بی اثر می کند.

مطالب مرتبط
جلوگیری از تامین انرژی سرطان تخمدان به جلوگیری از گسترش آن کمک می کند

“مطالعه ما نشان می دهد که عدم توانایی فرآوری الکل به طور موثر می تواند منجر به افزایش خطر ابتلا به آسیب DNA مرتبط با الکل و در نتیجه سرطان های خاصی شود.”

پروفسور کتان پاتل اظهار کرد:

” مهم این است که به خاطر داشته باشید که سیستم های اصلاح الکل و سیستم های بازسازی DNA، کامل نیستند و الکل هنوز هم می تواند سرطان را به شیوه های مختلفی ایجاد کند، حتی در افرادی که مکانیسم های دفاعی آنها دست نخورده است. “

اثبات شده است که مشروبات الکلی، باعث سرطان می شود و مطالعاتی مانند این کمک می کند تا ما را در درک اینکه چرا و چگونه الکل بر بدن تاثیر می گذارد، کمک کننده باشند و در نهایت به جلوگیری یا کند شدن سرطان های مرتبط با الکل کمک کند.

پروفسور لیندا بولد از پژوهشگران تحقیقات سرطان انگلستان می گوید: “این تحقیقات نشانگر این است که الکل میتواند به سلولهایمان آسیب برساند و برای افراد هزینه زیادی را به همراه داشته باشد”.

 اختصاصی وبسایت وردنگار: هرگونه کپی تنها با ذکر لینک وردنگار مجاز می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.