هیپرلوردوزیس چیست؟ بررسی علل و علائم تا راه های درمان

0

 هیپرلوردوزیس زمانی به وجود می آید که ستون فقرات دارای انحنای بیش از حد در کمر است. هیپرلوردوزیس یک منحنی شکل C شکل را در ناحیه کمر ایجاد می کند، جایی که ستون فقرات به سمت داخل به سمت بالای باسن حرکت می کنند.

این اغلب به علت وضعیت نامناسب یا عدم ورزش رخ می دهد. در این مقاله، ما نگاهی به هیپرلوردوز می کنیم و علایم و درمان آن را توضیح می دهیم. ما همچنین لیستی از تمرینات را ارائه می دهیم که ممکن است برای از بین بردن علائم مفید باشد.

علائم هیپرلوردوزیس

هیپرلوردوز می تواند باعث سفتی عضلات پشت گردن شود. همچنین می تواند به ستون فقرات و بافت نرم در ناحیه کمری آسیب برساند. فرد مبتلا به هیپرلوردوز ممکن است علائم زیر را تجربه کند:

منحنی هیپرلوردوز ستون فقرات منجر به انحنای بیش از حد ستون فقرات در پشت گردن می شود و باعث می شود شکم و باسن برجسته تر به نظر بیایند.

درد پایین کمر: افراد مبتلا به هیپرلوردوز ممکن است کمردرد متوسط تا شدید را تجربه کنند، که ممکن است با حرکت افزایش یابد.

علل هیپرلوردوزیس

بسیاری از عوامل ممکن است به هیپرلوردوز منجر شوند یا به آن کمک کنند، از جمله:

وضعیت بد

وضعیت بد یکی از شایعترین علل هیپرلوردوزیس است. هنگامی که بدن در موقعیت نشسته قرار دارد، ماهیچه های ناحیه کمری می توانند بیش از حد سفت شوند زیرا سعی می کنند که ستون فقرات را ثابت نگه داشته و حمایت کنند. این به تدریج ستون فقرات را از هم ترازی خارج می کند و باعث افزایش انحنای ستون فقرات می شود.

افرادی که نوع مشاغلشان به گونه ای است که برای مدت طولانی نیاز به نشستن دارند ممکن است خطر بالایی از بروز هیپرلوردوز را داشته باشند.

چاقی

چاقی ناشی از وجود چربی بیش از حد در شکم و باسن است. این باعث فشار بیش از حد در پشت می شود، که می تواند ستون فقرات کمر را خم کند.

کمبود ورزش

علاوه بر افزایش خطر ابتلا به چاقی، فقدان ورزش می تواند عضلات اصلی را که در اطراف تنه و لگن قرار دارند تضعیف کند. عضلات ضعیف قادر به حمایت از ستون فقرات هستند، که اجازه می دهند ستون فقرات به شدت منحرف شود.

مطالب مرتبط
آیا تاموکسیفن می تواند باعث افزایش وزن شود؟

مشکلات نخاعی

در برخی موارد، هیپرلوردوز ممکن است در نتیجه سایر مشکلات اساسی ناگهانی مانند کفیوز، اسپوندیلولیستیس و دیسیت باشد.

تشخیص هیپرلوردوزیس

تشخیص هیپرلوردوز می تواند دشوار باشد زیرا تغییرات زیادی در انحنای طبیعی ستون فقرات کمر (لوردوز کمری) در افراد وجود دارد.

یک اشعه ایکس ممکن است به اندازه گیری انحنای ستون فقرات کمک کند، اما پزشک ممکن است یک تصویر برداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا اسکن کامپیوتری (CT) را درخواست می کند اگر فکر کند که اختلال در بافت نرم مسئول هیپرلوردوز است.

درمان هیپرلوردوزیس

یک پزشک ممکن است از تجویز داروهای ضد التهابی و تسکین دهنده علائم دردناک هیپرلوردوز شروع کند. درمان طولانی مدت به علت بیماری بستگی دارد. اگر هیپرلوردوزیس مربوط به یک موضوع ساختاری با ستون فقرات باشد، ارجاع به یک متخصص فیزیوتراپ یا متخصص کمر ممکن است لازم باشد.

جایی که چاقی ممکن است یک عامل کمک کننده باشد، پزشک احتمال دارد برنامه ای برای کاهش وزن تجویز کند. این ممکن است شامل تمرینات فیزیوتراپی باشد که کشش و تقویت عضلات هسته ای را بهبود می بخشد.

تمرینات

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ اثر برخی تمرینات بر روی انحنای ستون فقرات، قدرت عضلات پشت و کمر درد مزمن را مورد بررسی قرار داد.

افرادی که در این مطالعه شرکت کردند، تمرین منظم ۶۰ دقیقه ای را انجام دادند که شامل هشت تمرین تثبیت کمری بود که هدف آن تقویت عضلات و افزایش انعطاف پذیری ستون فقرات بود. آنها تمرین را ۳ روز در هفته به مدت ۱۲ هفته انجام دادند.

پس از ۱۲ هفته، کاهش درد کمر و همچنین افزایش قدرت عضلات کمری و انعطاف پذیری وجود داشت. با این حال، تغییر قابل توجهی در انحنای ستون فقرات وجود ندارد. تمرینات تثبیت کننده حالت کمر شامل:

نشسته

 • به پشت دراز کشیده و زانوهای خود را در زاویه ۹۰ درجه قرار دهید و پا را بر روی زمین قرار دهید.
 • بازوهای خود را در سینه خود قرار دهید و لگن خود را بلند کنید تا ران خود را ببینید.
 • مجدد به حالت اول بازگردید و به طور مرتب این حرکت را تکرار کنید.
مطالب مرتبط
داروی Tideglusib ضدآلزایمر و کمک به ترمیم خودبخودی عاج دندان ها در عرض 6 هفته

تمرین سوپرمن

 • مستقیما در حالتی که صورت شما رو به پایین است دراز بکشید و دستهایتان را از هم باز کنید.
 • همزمان، دست ها، پاها و قفسه سینه خود را از زمین بلند کنید.
 • حالت خود را برای ۲ ثانیه حفظ کنید و عمل دم را انجام دهید
 • بازوها، پاها و سینه را به آرامی پایین بیاورید و در حالی که عمل بازدم را انجام می دهید.

بازوی چهارگانه و بالا بردن پا

 • روی زمین زانو بزنید، به جلو خم شوید و کف دستتان را روی زمین بگذارید.
 • زانو ها را به صورت همسان و دستها را به طور مستقیم زیر شانه ها نگه دارید.
 • همزمان، یک دست و پای مخالف را بلند کنید، به طوری که آنها با ستون فقرات هماهنگ باشند.
 • به موقعیت شروع بازگردید.

اسکات

 • پای خود را به اندازه عرض شانه خود از هم جدا کنید.
 • انگشتان خود را در هم قلاب کرده و در مقابلتان در حالت کششی نگه دارید.
 • بدن خود را مانند حالتی که بر روی یک صندلی می خواهید بنشینید پایین بیاورید. همچنان ادامه دهید تا ران ها با کف در حالت موازی قرار گیرند. زانو و مچ پا خود را در یک راستا نگه دارید.
 • به پاشنه های خود فشار دهید تا به موقعیت اولیه بازگردید.

پانچ بدن یا سینه

 • کف دست و زانوی خود را روی زمین قرار دهید و به اندازه عرض شانه از هم جدا کنید. اطمینان حاصل کنید که آرنج ها و شانه ها به هم چسبیده اند و دستنتان را مستقیم در جلو نگه دارید.
 • هر دو زانو خود را از کف زمین بلند کنید، پای خود را برای گسترش بدن خود به طور کامل به عقب بکشید. به پایین نگاه کنید تا مطمئن شوید گردن شما با بقیه ستون فقرات شما در یک راستا است.
 • موقعیت خود را حفظ کنید، در حالی که سینه ها و ساعد خود را سفت می کنید.

تخته جانبی

 • پاهای خود را روی هم گذاشته و به یک طرف دراز بکشید. بازو راست خود را در آرنج خم کنید تا ساعد شما در راستای شانه قرار گیرد.
 • عضلات اصلی و شکم خود را بالا ببرید تا زمانی که بدن شما یک خط مستقیم از سر تا پا را تشکیل دهد.
 • تا زمانی که می توانید موقعیت خود را نگه دارید.
 • این تمرین را در طرف دیگر هم تکرار کنید.
مطالب مرتبط
نحوه مصرف نلفیناویر ( Nelfinavir )

خطر هیپرلوردوزیس

نتایج یک مطالعه ۲۰۱۷ نشان می دهد که بین انحنای غیر طبیعی ستون فقرات، استئوآرتریت و یا بیماری مفصلی دژنراتیو (DJD) ارتباط وجود دارد. این یک بیماری است که در آن غضروف بین مفاصل از بین می رود.

از این مطالعه مشخص نیست که کدام یک از شرایط، دیگری را ایجاد می کند. با این حال، نویسندگان گمان می کنند که هر دو هیپرلوردوزیس و هایپولوردوزیس (که در آن ستون فقرات کاملا مستقیم است) وارد شدن فشار اضافی بر روی مفاصل، می تواند باعث DJDشود.

چه وقت باید به دیدن یک دکتر رفت

اگر درد کم بدتر شود بهتر است به  یک پزشک مراجعه کنید. نگه داشتن یک دفترچه یادداشت برای نظارت بر شدت درد پشت و نحوه تاثیر آن بر فعالیت های روزانه ممکن است به تشخیص کمک کند.
در صورت بروز هر یک از موارد زیر، افراد نیز باید به دنبال مشاوره پزشکی باشند، زیرا این علائم ممکن است یک مشکل اساسی یا اضافی را نشان دهند:

 • منحنی پایدار در پایین کمر، حتی هنگام خم شدن به جلو
 • سوزش سوزن شدن یا بی حسی در پشت، دستها یا پاها
 • اسپاسم عضلانی
 • مسمومیت مثانه یا روده

چشم انداز

در اغلب موارد، هیپرلوردوزیس به علت عوامل خاصی از شیوه زندگی است. اغلب، حفظ وزن سالم و ورزش منظم می تواند مسائل مربوط به کمر درد را بهبود بخشد. اگر ورزش نشانه های هیپرلوردوزیس را کاهش ندهد بهتر است به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

سایر شرایط ستون فقرات می تواند باعث ایجاد یا تشدید هیپرلوردوزیس شود، اگر چه این موارد کمتر رایج است. قبل از تشخیص و ایجاد یک طرح درمان مناسب، پزشک یک معاینه ستون فقرات را انجام خواهد داد.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.