هیپرپلازی (یا پیش‌ رویش) پستان (مجاری یا لوبولی) چیست؟

بیماری های غیر سرطانی پستان

0

هیپرپلازی که با نام‌ های هیپرپلازی اپیتلیال [مخاطی یا پوششی] یا بیماری بزرگ شدن پستان نیز شناخته می ‌شود، رشد بیش از حد سلول‌هایی‌ است که غدد یا مجرای (لوبول‌های) شیر را درون پستان می ‌پوشانند.

همچنین ممکن است هیپرپلازی، را بسته به چگونگی شکل سلول ‌ها زیر میکروسکوپ، هیپرپلازی، مجاری (که نام دیگر آن هیپرپلازی، اپیتلیال مجرا است) یا  هیپرپلازی لوبولی نام‌گذاری نمایند. هیپرپلازی، مجاری یا لوبولی تقریباً بصورت یکسان اتفاق می ‌افتند و تقریباً تأثیر یکسانی بر خطر ابتلا به سرطان پستان دارند.

بسته به چگونگی شکل سلول‌ها، هیپرپلازی، اغلب به صورت معمولی یا غیرمعمول توصیف می‌ گردد.

  • در هیپرپلازی معمولی، سلول ‌ها بسیار طبیعی به نظر می ‌رسند.
  • در هیپرپلازی غیرمعمولی (یا هیپرپلازی، به همراه آتیپی)، سلول‌ها بیشتر از شکل طبیعی خود خارج می‌ شوند. این مورد می‌تواند هیپرپلازی، مجاری غیرمعمولی (ADH) یا هیپرپلازی، لوبولی غیرمعمولی (ALH) باشد.

تشخیص

به طور معمول هیپرپلازی، باعث ایجاد غده‌ای نمی ‌شود که قابل احساس باشد، بلکه منجر به تغییراتی می‌ شود که به وسیله ماموگرافی (پستان‌نگاری) قابل مشاهده است. تشخیص این مورد به وسیله بافت ‌برداری انجام می‌ گردد (از  یک سوزن توخالی برای برداشتن تکه کوچکی از بافت استفاده می شود که در آزمایشگاه بررسی می ‌شود و یا ممکن است برای برداشتن بافت غیرعادی پستان، جراحی انجام شود.)

چگونه هیپرپلازی بر خطر سرطان پستان تأثیر می‌ گذارد؟

هیپرپلازی، بسته به نوع آن، می‌تواند بر خطر ابتلا به سرطان پستان تاثیر بگذارد :

پست های مرتبط

ترشحات زنانه در چه صورتی غیرطبیعی و خطرناک هستند؟

مطالب مرتبط
سرطان درجا از منشا لوبولی چیست و چگونه تشخیص داده می شود؟
loading...
  • هیپرپلازی خفیف از نوع متداول : این مورد سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان نمی‌ شود.
  • هیپرپلازی متوسط یا فلورید از نوع متداول (بدون آتیپی) که با عنوان هیپرپلازی، متداول نیز شناخته می ‌شود : خطر ابتلا به سرطان پستان در حدود یک و نیم تا ۲ برابر بیشتر از یک فرد بدون ناهنجاری [اختلال] در پستان است.
  • هیپرپلازی غیرمعمول (ADH یا ALH) : خطر ابتلا به سرطان پستان در حدود ۴ یا ۵ برابر بالاتر از یک فرد بدون ناهنجاری [اختلال] در پستان است.

درمان 

بیشتر انواع هیپرپلازی، متداول نیازی به درمان ندارند. اما درصورتی که هیپرپلازی غیر معمول (ADH یا ALH) در سوزن بافت ‌برداری مشاهده شود، باید بافت پستان بیشتری، به وسیله جراحی برای اطمینان از نبود موارد مهمی چون سرطان، از اطراف آن برداشته شود.

کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان و یا پیدا کردن زودتر از موعد آن

هیپرپلازی غیرمعمول (ADH یا ALH) با خطر بالاتری از ابتلا به سرطان پستان مرتبط است. اگرچه بیشتر زنان با این بیماری مبتلا به سرطان پستان نمی‎ شوند،  اما هنوز مهم است که با یک متخصص بهداشت در مورد چنین خطری صحبت کنید و درصورت وجود آن، گزینه‌ های زیر پیش‌روی شماست.

چند گزینه برای زنانی با خطر بالای ابتلا به سرطان پستان از هیپرپلازی غیرمعمول:

  • مراجعه بیشتر به یک متخصص بهداشت (بعنوان مثال هر ۶ تا ۱۲ ماه) برای آزمایش پستان همراه با ماموگرافی سالیانه. تصویربرداری بصورت MRI از پستان نیز توصیه می‌ شود.
  • تغییر سبک زندگی برای کاهش خطر ابتلا سرطان پستان
  • مصرف دارو برای کمک به کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با لینک دهی مستقیم مجاز است

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.