پاپیلوماهای درون مجرایی سینه چیست؟

0

در مطالب قبلی، در مورد چند بیماری غیر سرطانی سینه صحبت کردیم. در این مقاله به بررسی پاپیلوماهای درون مجرایی سینه خواهیم پرداخت. آیا پاپیلوماهای درون مجرایی سینه می تواند به تومور های سرطانی تبدیل شود؟ با وردنگار همراه باشید.

پاپیلوماهای درون مجرایی ، تومور های زگیل مانند خوش خیمی می باشند که داخل مجاری شیری سینه بوجود می آیند. این تومور ها توسط بافت غدد به همراه بافت رشته ای و عروق خونی بوجود می آیند.

تک پاپیلوماها، تومور های تنهایی می باشند که معمولاً در داخل مجاری بزرگ نزدیک نوک پستان رشد می کنند و عامل شایع دیده شدن خون هنگام تخلیه سینه می باشند، بخصوص زمانی که خون تنها از یک پستان بیاید. پاپیلوما می توانند بصورت یک توده گاهاً دردناک حس شوند.

همچنین پاپیلوما ها در مجاری کوچک و دور تر از نوک پستان نیز مشاهده می شوند که در این حالت معمولاً تک پاپیلوما مشاهده نشده و چند پاپیلوما دیده می شود.

تشخیص پاپیلوماهای درون مجرایی سینه

عکس برداری پرتو ایکس در یافتن پاپیلوماها مورد استفاده قرار می گیرد. از عکس برداری فراصوت یا ماموگرام نیز می توان برای تشخیص اندازه و محل پاپیلوما استفاده کرد. در صورت بزرگ بودن پاپیلوما می توان از نمونه برداری نیز استفاده کرد.

loading...

چگونه پاپیلومای درون مجرایی می تواند فاکتور ریسک سرطان سینه باشد؟

وجود تک پاپیلوما به شرط اینکه باعث ایجاد تغییر ساختاری مثل هایپرپلاسم آتیپیک در سینه نشود، از فاکتور های ریسک سرطان سینه نمی باشد. در صورتی که پاپیلوماهای چندگانه خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهند.

درمان پاپیلوماهای درون مجرایی سینه

درمان معمول پاپیلوما، عمل و برداشتن پاپیلوما به همراه بخشی از مجرا که تومور در آن جا بوده است، می باشد.

پیشنهاد می کنم نکروز چربی و کیست های چربی سینه چیست و بیماری اتساع مجاری پستان را نیز مطالعه کنید.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام و لینک دهی مستقیم مجاز است

مطالب مرتبط
بیماری عفونی در کودکان چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.