بهترین و سریع ترین روش های از بین بردن پف چشم

پف چشم

0

پف چشم چیست؟

عموما ورم پلک ها و پف چشم در صورت وجود هرگونه التهاب یا مایع اضافی در بافت پیوندی پیرامون چشم رخ می دهد که ممکن است دردناک یا بدون درد باشد و پلک های فوقانی یا تحتانی را در بر گیرد.

همچنین یکی از مواردی که ممکن است برای هر شخصی اتفاق بیافتد ورم دور چشم است که معمولاً به آن پف چشم می گویند که باعث نگرانی خیلی ها از جمله خانم ها می شود.

علل ورم چشم

گل مژه

گل مژه یک عفونت غده در پلک است. رایج ترین نوع گل مژه غده اشکی را آلوده می کند که در رأس مژه قرار دارد. گل مژه گاهی درون پلک تشکیل می شود که به خاطر غده چربی است.

گل مژه اغلب با یک جوش قرمز، خارش و متورم شروع می شود. پس از گذشت چند ساعت یا چند روز، شروع به تغییر شکل می دهد. بعضی از آن ها سرسفید رنگی دارند.

آلرژی

اگر یک چشم خارش، قرمز همراه با تورم چشم باشد، علت می تواند نوعی از حساسیت چشمی باشد. گردوغبار، گرده گیاهان و دیگر آلرژی های معمول می توانند باعث آزار چشم شوند و منجر به واکنش آلرژیک چشمی شوند.

پرکاری تیروئید

چشم های متورم می تواند از اثرات جانبی یک تیروئید پر کار باشد که باعث ضخیم شدن چربی در اطراف چشم شده و باعث ایجاد پف چشم می شود .

گرمای بیش از حد

هوای سردی باعث می شود گرمای خانه را افزایش دهیم. می تواند باعث خشک شدن و بالا رفتن حساسیت چشم شود. به دلیل اینکه این گرما باعث خشک شدن غشای مخاطی چشم می شود و در نهایت باعث ضخیم تر شدن بافت چشم می شود. نتیجه همه این اتفاقات پف آلود شدن چشم است .

گریه

هنگامی که شما گریه می کنید چشمان شما سخت کار می کنند تا تولید اشک کنند. از آنجا که غدد چشم باید بیش از اندازه کار کند تا اشک تولید کند و این غدد اشک هایی را تولید می کنند که بیشتر از آب تشکیل شده تا نمک. تفاوت غلظت نمک بین اشک و بافت های اطرافشان باعث ایجاد تورم چشم می شود .

مطالب مرتبط
نحوه مصرف زانتاک یا رانیتیدین ( Zantac )

محصولات آرایشی و مراقبت پوست

وقتی فرآورده ‎ های آرایشی و مراقبت از پوست وارد چشم ‎ ها می ‎ شوند، می ‎ توانند باعث تحریک چشم ‎ ها و بافت اطراف آنها شوند، که این سبب بروز ورم، سرخی و آلودگی دردناک می ‎ شود . واکنش ‎ های آلرژیک نسبت به این فرآورده ها نیز می ‎ توانند محرک ورم پلک چشم شوند .

استفاده طولانی مدت از لنز تماسی

اگر لنز خود را زیاد در چشم نگه دارید، دچار پف چشم می شوید. لنز تماسی مثل یک پوشش برای چشم عمل می کند و مانع از رسیدن اکسیژن به چشم و تورم قرنیه می شود. اگر با لنز بخوابید، فشار بیشتری به چشم وارد و تورم را بدتر می کنید .

درمان پف چشم

استفاده از خیار

خیار از درمان های قدیمی برای پف چشم میباشد . خیار حاوی آنتی اکسیدان است که باعث کاهش تحریک و کاهش پف چشم خواهد شد .

طریقه مصرف

۲ برش از خیار خنک را به مدت ۱۵ دقیقه روی چشمان بسته خود قرار دهید . مطمئن شوید روی قسمت پف کرده حتما خیار قرار بگیرد . بعد از زمان گفته شده با یک دستمال مرطوب چشمان خود را پاک کنید .

استفاده از قاشق سرد

قاشق سرد یکی از بهترین روش ها برای درمان پف چشم مخصوصا پف زیر چشم میباشد . این روش موقتی بوده و باید چندبار تکرار شود ولی اثر آن فوری است .

طریقه مصرف

یک لیوان را پر از یخ کنید و داخل آن آب بریزید سپس ۲ قاشق را به مدت ۵ دقیقه داخل آن قرار دهید . همچنین میتوانید ۱ ساعت قاشق ها را داخل فریزر قرار دهید سپس پشت قاشق ها را با فشار کمی روی چشم به مدت ۵ دقیقه قرار دهید . در صورت نیاز دوباره تکرار شود .

مطالب مرتبط
نحوه مصرف و عوارض آزیترومایسین ( Azitromicin )

استفاده از کمپرس سرد

یخ برای کاهش تورم و درد شناخته شده است اما باعث کاهش پف اطراف و زیر چشم نیز خواهد شد . از یخ مستقیما روی پوست استفاده نکنید .

طریقه مصرف

مقداری یخ داخل نایلون ریخته و دور آن حوله یا دستمال بپیچید سپس چشمان خود را بسته و به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه روی چشمان خود قرار دهید .

درمان گیاهی پف چشم

ماسک خیارو سیب زمینی :

این دو سبزیجات برای کاهش التهاب در پلک ها و برای از بین بردن پف چشم , عالی هستند .

مواد اولیه :

نصف خیار

۱عدد سیب زمینی متوسط

سیب زمینی و خیار را با هم ترکیب تا خمیری بدست بیاید زیرچشم ماسک کنید تا عمل کند بعد از ۱۵تا ۲۰ دقیقه با آب فراوانی بشویید.

چای بابونه :

به دلیل خاصیت ضد التهابی بابونه استفاده از آن التهاب زیر چشم را کاهش می دهد .

مواد اولیه :

۱عدد چای کیسه ای بابونه

۱/۲ فنجان آب

loading...

۲ ق چ ماست

چای بابونه را درست کنید ماست را اضافه تا ترکیب کرمی رنگی بدست بیاید وزیر چشم بمالید.

ماسک هویج :

مواد اولیه :

۱/۲ هویج

۲ق غ چ روغن گیاهی

۱/۲ خیار تازه

هویج را خرد و به آن روغن گیاهی اضافه کنید خوب ترکیب کرده و بگذارید ۵تا ۱۰ دقیقه بماند در طول این مدت خیار را ببرید ، هویج و خمیر روغن را روی چشم بسته مالید وبا تکه های خیار بپوشانید بعد از ۱۰ دقیقه با دستمال مرطوب پاک کنید

ماسک گوجه:

گوجه خاصیت شفاف کنندگی پوست را دارد

مواد اولیه :

۱ق غ آب گوجه

۱ق چ آب لیمو

آب گوجه فرنگی را با آب لیمو مخلوط کنید

به آرامی این مخلوط را روی پف چشم بمالید، بعد از ۱۰ دقیقه با آب بشویید، اینکار را ۲ بار در روز انجام دهید.

ماسک تخم مرغ و گلیسیرین:

مواد اولیه :

۱ عدد تخم مرغ

۱ق غ گلیسیرین

سفیده تخم مرغ را خوب بزنید تا حسابی سفید شود و با گلیسیرین مایع ترکیب کنید وقتی ترکیب شد روی موضع بمالید بعد از ۵ تا ۸ دقیقه با آب گرم بشویید .

مطالب مرتبط
مغز افراد سالخورده نیز می توانند همانند جوانان سلول های مغزی جدید تولید کند

ماسک عالی برای چشم های خسته و پف زیر چشم :

این ماسک برای افراد مبتلا به آلرژی , سیگاری ها , کسانی که تغییرات هورمونی و حتی افرادی که پف چشم ارثی دارند , عالی است .

مواد اوایه :

۱/۲ فنجان آب

۱ عدد سیب زمینی یا سیب

۱۰برگ ریحان

۲ عدد دستمال کاغذی

توجه :جایگزین برای برگ های ریحان برگ کرفس است

نحوه آمادگی :

آب را حرارت دهید و برگ نعنا، سیب زمینی را با پوست اضافه کنید ،سیب زمینی رنده شده را روی دستمال کاغذی بریزید به صورت گلوله درست کنید و ۱۵ تا ۲۰ دقیقه روی چشم ها بگذارید ، آب ریحان را در یخچال قرار دهید تا خنک شود پس از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه سیب زمینی را بردارید وبا آب ریحان بشویید .

عنبه هندی و شیر :

این ماسک برا ی از بین بردن پف زیر چشم مناسب است از شیر برای پوست های خشک و از شیر کم چرب برا ی پوست های چرب استفاده کنید .

مواد اولیه :

۱و۱/۲ فنجان عنبه هندی یا همان پاپایا

۱/۲ فنجان شیر

داخل مخلوط کن عنبه هندی و شیر را ترکیب کنید تا حالت خمیری پیدا کند بعد آن را بطور مستقیم یا با پنبه زیر چشم بمالید بعد از ۱۵ دقیقه با آب بشویید اینکار را یکبار در هفته انجام دهید .

ماسک برگ نعنا برای درمان کیسه زیر چشم :

این ماسک پف زیر چشم را بطور کامل از بین می برد

مواد اولیه :

۲۰ عدد برگ نعنا

برگ نعنا را بکوبید و روی موضع بمالید بعد از ۱۵ دقیقه بشویید.

نکات مهم

صبح ها صورت خود را با آب خنک بشورید .

چشمان خود را نمالید . مالیدن چشم ممکن است باعث تحریک چشم شود .

اگر زیاد دچار پف کردن چشم میشوید به دکتر مراجعه کنید ، شاید به آلرژی یا دیگر بیماری ها دچار شده باشید .

گرداوری: وردنگار

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.