انواع مختلف رژیم کتوژنیک چیست و کدام یک برای شما مناسب است؟

0

رژیم کتوژنیک به عنوان رژیم غذایی حاوی چربی زیاد، کربوهیدرات کم محبوبیتش در بین مردم رشد کرده است، چندین نسخه ایجاد شده است و هر یک از آنها یک مجموعه منحصر به فرد از مزایا و خطرات را ارائه می دهد.

برخی از متخصصان رژیم غذایی کتوژنیک (یا “کتو”) ۱۰۰ درصد از زمان رژیم غذایی خود را حفظ می کنند، در حالی که دیگران متوجه شده اند که نیاز به کربوهیدرات و پروتئین دارند.

این الهام بخش برخی از رژیم های کم کربوهیدرات و چربی بالا برای رفع نیازهایشان است. به عنوان یک نتیجه، چندین چرخش در رژیم غذایی کتو ایجاد شد.

Kristen Kizer، RD، یک متخصص دندانپزشکی در بیمارستان متودیست در هوستون، می گوید که همه این رژیم ها یک چیز مشترک دارند. او می گوید: “رژیم کتو برای من هر رژیمی است که بدن را به کتوز تبدیل می کند.

امی شاپیرو، RD، بنیانگذار واقعی تغذیه مستقر در نیویورک می گوید: کتوز زمانی اتفاق می افتد که منبع اصلی انرژی بدن به جای کربوهیدرات به چربی تبدیل می شود.

بر اساس یک مطالعه منتشر شده در کاردولوژی تجربی و انتقادی، نگه داشتن بدن در حالت کتوز برای مدت زمان طولانی ممکن است منجر به کاهش وزن شود. کتوز یک وضعیت متابولیک طبیعی است که در آن بدن به جای کربوهیدراتها چربی می سوزاند.

رژیم کتوژنیک

این چیزی است که بسیاری از مردم را به کتوژنیک می کند. فرانسیسکو اسپریتزلر، RD، موسس کارشناس دندانپزشکی کمپانی لس آنجلس می گوید:” این رژیم محبوب است زیرا در اکثر موارد می تواند باعث کاهش وزن بسیار آسان و موثر شود. این دلیل اصلی است که مردم آن را اجرا می کنند.

” بعضی دیگر مزایای فراتر از کاهش وزن وجود دارد، از جمله اینکه احتمالا این رژیم به عنوان یک تثبیت کننده حالت در افراد مبتلا به اختلال دوقطبی (در یک مطالعه بسیار کوچک در Neurocase) و کاهش ضایعات صرعی (بر اساس مطالعه منتشر شده در ماه مه ۲۰۱۶ در صرع و رفتار) عمل می کند.

 جکی نیگنت، RDN، یک متخصص تغذیه ای در شهر نیویورک و نویسنده کتاب آشپزی طب می گوید: “برای اکثر مردم، کتو به معنای انتقال به رژیم غذایی از لحظه اجرا است. “برای اکثر این رژیم غذایی بر اساس میل و هوس است که نتایج موقت ارائه می دهد.

” این بر خلاف توصیه های معمول Newgent  برای پیدا کردن یک برنامه غذایی است که می توانید برای یک عمر آن را دنبال کنید. او همچنین نگران است که مصرف کربوهیدرات ها را کاهش دهد، همانطور که رژیم غذایی اصلی کتو خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی مثل غلات کامل، سبزیجات خاص و میوه ها را قطع می کند.

اگر شما قبلا یک رژیم کتوژنیک را تجربه کرده اید یا علاقه مند به شروع یک رژیم غذایی هستید، ممکن است بدانید که کدام نسخه برای شما مناسب است. این بستگی به چند عامل دارد، از جمله اهداف، سطح فعالیت و تاریخچه سلامت.

مطالب مرتبط
رفع چین و چروک صورت با روش های خانگی

در اینجا، چهار نوع از محبوب ترین رژیم غذایی Ketogenic بیان شده است.Kizer  می گوید که باید در نظر داشت در حالی که مطالعات زیادی در مورد کتوز وجود دارد، این تغییرات رژیم هنوز مورد تحقیق قرار نگرفته است.

رژیم غذایی استاندارد کتوژنیک را شامل چه چیزی می شود؟

این رایج ترین روش برای کتوژنیک است و شامل ۷۵ درصد کالری از چربی، ۲۰ درصد پروتئین و ۵ درصد کربوهیدرات است. شاپیرو می گوید این بدان معنی است که مصرف کربوهیدرات به حدود ۲۰ تا ۳۰ گرم کربوهیدرات در روز محدود شود.

مهم است که توجه داشته باشید در حالی که این رژیم غذایی کتو است که اکثر مردم دنبال می کنند، این نسخه اصلی یا درمانی کتو نیست که یک مقاله در همایش پزشک خانواده کانادایی بیان کرده است و می تواند به کودکان مبتلا به صرع کمک کند. این رژیم کمی متفاوت است: ۸۰ درصد کالری از چربی، ۱۵ درصد پروتئین و ۵ درصد کربوهیدرات.

این بهترین رژیم برای افرادی است که … به دنبال تسریع کاهش وزن خود و سایر مزایای بهداشتی دیگر گزارش شده هستند.

ریسک هایی که متوجه Kizer می شوند گروه های کوچکی هستند که نباید نسخه استاندارد کتو (و یا هر نسخه دیگری) را دنبال کنند: زنان باردار، افراد مبتلا به دیابت (حداقل قبل از اینکه با پزشک صحبت نکنند) و کسانی که سابقه ای از مشکل سنگ کلیه دارند.

او خاطرنشان می کند که کتوز ممکن است در طی چند هفته اول باعث نفس بد بو، سرگیجه، یبوست و سطوح انرژی پایین (معمولا “آنفلوانزای کتو”) شود. کایزر می گوید، تغییرات شدید وزن ناشی از کتو و یا موارد دیگر، می تواند خطر مرگ و میر را افزایش دهد.

رژیم غذایی مناسب کتوژنیک Keto چیست؟

loading...

دانیالا تورچیا، دبیر دندانپزشک، متخصص دندانپزشکی ثبت شده در لومیا لیندا، کالیفرنیا می گوید: شما به طور معمول رژیم کتو را به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از ورزش اجرا می کنید، زمان آن است که حدود ۲۵ گرم کربوهیدرات بخورید. ایده این است که شما به اندازه کافی کربوهیدرات لازم برای تمرین خود دارید و هنوز هم می توانید پس از خنک شدن به راحتی به کتوز بازگردید.

دکتر Torchia می گوید کربوهیدرات هایی که به راحتی قابل هضم هستند (مانند نان سفید یا برنج سفید) را انتخاب کنید و مطمئن شوید که کالری بیشتری برای کل روز خود اضافه نکنید – به سادگی آنها را مجددا توزیع کنید.

طبق گفته Torchia، این بهترین روش برای افرادی است که … اغلب در تمرینات شدید، تمرینات

مطالب مرتبط
رژیم غذایی دوران شیردهی + اطلاعات جامع

عضلانی شرکت می کنند. Torchia می گوید ما در حال صحبت کردن در مورد تمرین با شدت بالا مانند دویدن، شنا کردن و یا بازی کردن در تنیس هستیم. به احتمال زیاد رفتن به باشگاه و فعالیت در حد متوسط ​​چند بار در هفته شامل فعالیت شدید نمی شود.

خطرات: Torchia می گوید تا زمانی که یک یا دو یا دو ماه رژیم استاندارد کتو را دنبال نکرده اید نباید سعی کنید کتو را هدف قرار دهید. او می گوید: این ایده ” کتو سازگار ” نامیده می شود و هنگامی که بدن شما از چربی به عنوان سوخت استفاده می کند، می تواند به راحتی با کربوهیدرات سوختش کم یا زیاد شود.

او هشدار می دهد که این نوع (یا هر نوع دیگری از کتو) را در صورتی که دیابت دارید و وابسته به مصرف انسولین باشید قبل از صحبت با پزشک اجرا نکنید زیرا ممکن است منجر به کاهش سطح قند خون شما شود.

چه چیزی در یک رژیم غذایی با پروتئین بالا اتفاق می افتد؟

این نسخه از keto خواستار افزایش پروتئین مصرفی است. Spritzler می گوید: پروتئین باید حدود ۳۰ درصد از کالری را تشکیل می دهد، ۶۵ درصد دیگر چربی و ۵ درصد از کربوهیدرات ها تشکیل شده است. Spritzler  پیشنهاد می کند که پروتئین خود را از هر دو حیوان (گوشت، ماهی و لبنی) و گیاهان (آجیل و دانه) تهیه کنید.

 Spritzler می گوید: این بهترین نوع برای افرادی است که به پروتئین برای محافظت از توده عضلانی نیاز دارند، مانند بدنسازان و افراد مسن که نیاز به جلوگیری در از بین رفتن عضلات دارند. این نیز یک گزینه مناسب برای کسانی است که علائم کمبود پروتئین را نشان می دهند. این علائم عبارتند از: از دست دادن عضلات یا ریزش مو.

لیزا کوش MD، یک مشاور ارشد پزشکیKegenix ، می گوید افرادی که دارای مسائل کلیوی هستند، باید مراقب باشند که بیش از حد مصرف پروتئین خود را افزایش ندهند. با توجه به بنیاد ملی کلیه، افرادی که مبتلا به بیماری کلیوی هستند ممکن است در صورت خونریزی بیش از حد پروتئین تولید کنند. اگر به دنبال رژیم غذایی برای دلایل درمانی هستید، پروتئین با کیفیت بالا برای شما مناسب نیست.

Spritzler می گوید: “علت اینکه پروتئین در همه موارد محدود است [در کتو] به این دلیل است که هدف کتو درمانی درمان صرع و داشتن سطح کتون بالا است. پروتئین شما را از بین نمی برد اگر شما مقدار زیادی از کتوز را حذف کنید، اما قطعا میزان کتون ها را در خون کاهش می دهد.” از آنجا که کمی پروتئین بیشتر نباید بر توانایی بدن شما در حفظ کتوز تاثیر بگذارد، Spritzler  می گوید این نسخه از رژیم غذایی ، همان مزایای کاهش وزن را به عنوان استاندارد کتو ارائه می دهد.

مطالب مرتبط
آیا یک رژیم غربی به طور دائمی سیستم ایمنی بدن را تغییر می دهد؟

یک رژیم غذایی کتوژنیک چرخشی (یا “کتو دوچرخه سواری”) به چه معناست؟

در کتوژنیک چرخه ای، که به نام کتو دوچرخه سواری شناخته می شود، شما وارد رژیم کتو شده و از آن خارج می شوید – معمولا شامل رژیم غذایی پنج روزه و در ادامه یک یا دو روز کربوهیدرات بیشتر.

کایزر می گوید: “نقطه کتو دوچرخه سواری این است که آن را برای کسی که رعایت می کند آسان تر می سازد. هر پنج تا شش روز آنها می توانند کربوهیدرات هایی را که به طور کامل محدود کرده اند مصرف کنند.

” هیچ پروتکل مشخصی درباره آنچه که روزهای کربوهیدرات شما باید چگونه باشد وجود ندارد، اما Kizer هشدار می دهد که نباید مقدارش خیلی متفاوت باشد، زیرا برای بدن بازگشت به کتوز سخت تر می شود.

  رژیم کتوژنیک برای افرادی است که … برایشان رعایت کتو دشوار است. Koche می گوید: “اگر کسی بخواهد یک وقفه و مصرف کربوهیدرات داشته باشد می تواند مفید باشد. این ممکن است برای همه آسان نباشد.Kizer  می گوید نگرانی این رویکرد ممکن است باعث نشت کربن شود.

شما ممکن است کتو دوچرخه سواری را به ورزشکارانی که از کربوهیدرات اضافی برای تمرینات یا مسابقات خود استفاده می کنند، توصیه کنید. اما هیچ علمی منتشر شده در این زمینه این را پشتیبانی نمی کند، هر چند مطالعات، از جمله یک مطالعه آوریل ۲۰۱۸ منتشر شده در مجله های ورزشی و تناسب اندام، نشان می دهد که رژیم غذایی کتو مانع عملکرد ورزشی می شود.

خطرات: Koche می گوید دست نگه داشتن تا زمانی که با کتو سازگار شوید، بدین معنی است که بدن شما قبل از اضافه کردن روزهای حاوی کربوهیدرات بالا  از چربی برای سوخت استفاده می کند، زیرا می تواند منافع و نتایج ممکن را کاهش دهد.

Kizer  می گوید که کتو دوچرخه سواری می تواند موجب ایجاد تغییر در آب بدن شود که می تواند منجر به سرگیجه شود. او می افزاید: “همچنین ممکن است برای کسانی که با برخی از شرایط قلبی مشکل دارند، سخت باشد.”

جمله نهایی در مورد چگونگی انتخاب نوع مناسب کتو برای شما

ایده خوبی است که هر بار که رژیم غذایی خود را عوض می کنید چه در مورد کتو و چه در برنامه غذایی دیگر با پزشک یا متخصص تغذیه آشنا شوید. Torchia می گوید که به بدن خود گوش دهید و سطح انرژی و میزان رژیم غذایی خود را ارزیابی کنید. او می گوید: “شما بهترین راهنما خواهید بود.”

هرگونه کپی بردای با نام و لینکدهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.