کمک به تمرکز کودکان با اسپینر درست است یا غلط؟

0

کمک به تمرکز کودکان با اسپینر درست است یا غلط؟

اسپینر (Fidget spinner) ممکن است اسباب بازی های سرگرم کننده برای بچه ها باشند، اما در تحقیقی جدید مشخص شده است که علیرغم باور مردم، برای بهبود تقویت تمرکز کودکان تأثیر چندانی ندارد.

 

اسپینر، یک اسباب بازی کاهش استرس است. یک اسپینر معمولی دارای یک یاتاقان در مرکز است که از مواد مختلفی مانند برنج، فولاد ضد زنگ، تیتانیوم، مس و پلاستیک ساخته می‌شود.

 

خرید اسپینر برای افرادی که دارای مشکل تمرکز یا بی‌قراری و نگرانی بیش از حد هستند (مانند مبتلایان به ADHD، اوتیسم یا اضطراب) مفید است و مانند یک مکانیزم رهایی استرس و نگرانی کار می‌کند.

 

همچنین مقالات زیر را برای اطلاعات بیشتر مطالعه کنید:

علائم و نشانه های بیماری بیش فعالی و روش های تشخیص آن

ایجاد محیطی مناسب در خانه برای کودکان اوتیستیک

ورزش، فعالیت بدنی و کودکان مبتلا به ADHD یا بیش فعالی

آموزش مهارت های ورزشی به کودکان مبتلا به درخودماندگی یا اوتیسم

عده‌ای از دانشمندان معتقدند که این اسباب بازی مفید و عده دیگری نیز آن را فاقد کاربرد می‌دانند و حتی معتقدند که ممکن است باعث حواس پرتی شود.

 

جدیدترین تحقیق که  در ۷ ژوئیه در مجله Current Opinion Pediatrics منتشر شده، نشان می دهد که هیچ تحقیقی به طور خاص در مورد تأثیر اسپینر بر تفکر، توجه یا یادآوری انجام نشده است.

 

دکتر  میلانیاک، مدیر برنامه پیگیری نوزادان در مرکز پزشکی کودکان کوهن نیویورک می گوید:

“هیچ توجیه علمی در مورد تقویت تمرکز کودکان با اسپینرها وجود ندارد و فقط باید این وسیله بازی را به عنوان یک وسیله سرگرم کننده در نظر بگیریم.”

 

ادعاهای کمپانی های سازنده

بعضی از شرکت های بازاریابی اسپینر یا اسباب بازی های کوچک پلاستیکی پر از توپ که حرکتی چرخشی دارند، ادعا می کنند که اسباب بازی ها می توانند برای افراد مبتلا به اختلال بیش فعالی یا نقصان توجه (ADHD)  یا آرام ساختن برخی از علائم اوتیسم یا اضطراب مفید باشند.

به عنوان مثال، کمپانی  Cppslee Hands Fidget Spinner در آگهی فروش محصولات خود در آمازون ادعا می کند که این نوع از اسباب بازی ها علاوه بر ترک عادت های بد و بیداری، برای اضطراب، تمرکز،  ADHD  و اوتیسم مفید هستند.

 

در مقاله دکتر  میلانیاک، مشخص شده که تمام این ادعاها توجیه علمی ندارد و مطالعات علمی کافی در مورد تأثیر اسپینرها بر تمرکز و یا بیش فعالی کودکان انجام نشده است و این کمپانی ها تنها برای فروش بیشتر و موفقیت در بازاریابی محصولات خود این چنین ویژگی هایی را برای محصولات خود تبلیغ می کنند.

 

مطالب مرتبط
اگر کودک شما این علائم را دارد، ممکن است بیش فعالی داشته باشد

مزایای اسپینرها

برخی از مطالعات محدود تأثیر بسیار ناچیز اسپینرها بر روی کودکان مبتلا به بیش فعالی را تأیید می کند. در یک مطالعه منتشر شده در سال ۱۹۹۵ در مجله روانشناسی و روانپزشکی کودکان، دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که کودکان مبتلا به ADHD شاید بتوانند بر روی دو موضوع تمرکز کنند. مثل همزمان نشستن و خجالت کشیدن.

بر اساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۶ از طریق نصب یک دستبند مچی به کودکان بیش فعال صورت گرفت نشان داد که کودکان مبتلا به این بیماری، در زمان کار با با اسپینر تمایل به تمرکز بهتری از خود نشان می دهند.

 

هنگامی که صحبت از اسباب بازی های لرزشی به میان می آید، یک مطالعه نشان داد که کودکانی که از توپ های لرزشی استفاده می کنند، توجه بیشتری را در کلاس و به بهبود عملکرد خود دارند. همچنین مطالعات دیگر نشان می دهد که حرکات لرزشی باعث ترشح نوراپی نفرین و دوپامین می شود. یعنی همان کاری که داروهای تحریک کننده بیش فعالی انجام می دهند. علاوه بر این، برخی از شواهد نشان می دهد که انواع خاصی از اسباب بازی های خود تنظیم، می تواند به کودکان مبتلا به اوتیسم برای تکمیل وظایف مدرسه انگیزه دهد.

 

اختصاصی سایت وردنگار: کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.