چگونه یک کودک با هوش و با استعداد پرورش دهیم؟

هوش به توانایی های شناختی افراد اشاره دارد که شامل حافظه، درک مطلب،  توانایی حل مسئله، استدلال و اندیشه انتزاعی است. هوش، کاملا مشابه IQ نیست، اگرچه افراد از این اصطلاح برای تعیین سطح هوش، استفاده می کنند. IQآزمایش هایی است که برای اندازه گیری هوش فردی، توانایی عمومی طراحی شده اند.

اما استعداد در اصل، توانایی فرد در یادگیری است که شخص با دخیل کردن مهارت ها و تخصص های شخصی خود در آن، تفاوت هایی آشکار با دیگر افراد بروز می دهد.

کودک باهوش و با استعداد

تا به حال با افرادی برخورد داشته ایم که با اینکه از بهره هوشی کمتری برخوردار بوده اند و یا حتی بعضا جزء افرادی با عقب افتادگی ذهنی بوده اند، اما توانسته اند در یک رشته خاصی بدرخشند و موفقیت های چشم گیری از خود بروز دهند. به این توانایی فرد استعداد گفته می شود.

هوش به عنوان یک توانایی عمومی

به گفته پیتر تیلور، هوش به عنوان یک توانایی عمومی است که آن را می توان به ۶ توانایی جداگانه تقسیم کرد:

 • سازگاری با محیط جدید یا تغییرات در محیط فعلی
 • ظرفیت دانش و توانایی آن برای به دست آوردن و دستیابی به موفقیت
 • ظرفیت برای اندیشه و تفکر انتزاعی
 • توانایی درک روابط
 • توانایی ارزیابی و قضاوت
 • ظرفیت تفکر اصلی و مولد

داشتن اطلاعات و دانش لازم در مورد هوش و استعداد، می تواند به والدین کمک کند تا بتوانند فرزندان باهوش تری پرورش دهند و از روی نشانه های فردی و ویژگی های رفتاری فرزندانشان، تشخیص دهند که کودکشان باهوش است یا با استعداد.

در ادامه به راه های پرورش کودک باهوش و کودک با استعداد می پردازیم.

مهارت های استدلال فضایی فرزندتان را توسعه دهید

استدلال فضایی اشاره به توانایی تجسم چیزها، درک چگونگی حرکت همه چیز و همسایگی و غیره است. این نوع استدلال برای توسعه خلاقیت و STEM (علم، فناوری، مهندسی و ریاضی) مهم است. راه های زیادی برای تشویق منطق فضایی وجود دارد:

مطالب مرتبط
تعیین جنسیت کودک
 • اجازه دهید کودک شما با بلوک ها، پازل ها و اسباب بازی های دیگری که نیاز به حرکت و چیدن دارند بازی کند
 • بازی های ورزشی و بازی های خارج از منزل
 • با کودک خود به پیاده روی بروید
 • اجازه دهید فرزند شما چیزهایی مانند هنر و صنایع دستی و ساخت مدل را کشف کند

در مورد زندگی روزمره صحبت کنید

صحبت کردن در مورد، چیزهای روزمره ممکن است برای بزرگسالان معمولی باشد. اما به یاد داشته باشید که یک کودک در حال یادگیری در مورد چگونگی کار جهان است و بنابراین همه چیز برایش جدید و هیجان انگیز به نظر می رسد! کارهایی مثل اینکه در مورد اتفاقات روز خود داستان تعریف کنید، در مورد آنچه که در هنگام خرید انجام می دهید صحبت کنید و بچه شما بدون آنکه متوجه شود، یاد می گیرد.

از کودک خود سوال های ساده در مورد احساسات، افکار، عقاید و ایده هایش بپرسید. این سوال ها را  با پرسش اینکه چرا اینطور فکر می کنند ادامه دهید. به عنوان مثال، شما می توانید در مورد فعالیت های مورد علاقه شان بپرسید. سپس بپرسید، “چرا فوتبال مورد علاقه آن ها است؟”

فرزند خود را دوست بدارید

ارتباط دوستانه که بین شما و فرزندتان شکل گرفته است و تعامل شخصی شما با او، پایه و اساس مهارتهای تفکر بالاتر را ایجاد می کند. به یاد داشته باشید که این  ها تنها در مورد مغز نیست! یک خانه دوست داشتنی، پرورش دهنده، ایمن و شاد یکی از بزرگترین هدایایی است که می توانید به کودک بدهید.

 • تشویق کردن، صحبت کردن و بازی کردن با فرزندتان کلید تعامل مثبت است.

احترام به سبک های مختلف یادگیری

اکنون کارشناسان می دانند که انواع مختلفی از هوش و سبک های مختلفی وجود دارد که با آنها ارتباط دارد . به عنوان مثال، فرزند شما ممکن است یک یادگیرنده فضایی باشد، کسی که بهترین روش را برای انجام دادن کارها انجام می دهد. یا فرزند شما ممکن است یک آموزگار کلامی باشد، کسی که توانایی انجام بهترین صحبت را در مورد آنچه انجام می دهد دارد.

مطالب مرتبط
با بیماری های قلبی مادرزادی در نوزادان و کودکان بیشتر آشنا شوید
 • سبک های یادگیری کودک خود را محدود نکنید ، زیرا ممکن است با خودتان متفاوت باشد.
 • به آنها کمک کنید تا فعالیت ها و استراتژی های یادگیری را که از آن لذت می برند پیدا کنند و به آنها کمک کنید تا توانایی های خود را بیابند.

یک زبان خارجی را به او یاد دهید

صحبت کردن با زبان دوم (یا سوم یا چهارم) دارای مزایای فراوانی مانند افزایش توانایی های کلامی و سازگاری کودک شما است. فرزند شما می تواند به یک کلاس برود، از برنامه ها و سایر مواد آموزشی یاد بگیرد یا زمان زیادی را با افرادی که به زبان دیگری صحبت می کنند صرف کند.

 • با این حال، یادگیری یک زبان را خسته کننده نکنید. فقط اگر فرزند شما به نظر می رسد که از آن لذت می برد، آن را امتحان کنید.
 • یادگیری به همراه فرزندتان می تواند همه چیز را سرگرم کننده تر کند.
 • فرزند شما حتی نمی تواند مزایا را به راحتی بدست آورد.

هنرمند کوچک خود را تشویق کنید

تمام کاردستی ها و صنایع دستی کودک خود را به دیوار و یا حتی یخچال آویزان کنید. انجام کارهای هنری باعث تقویت بیان، رنگ شناسی و آگاهی فضایی، خلاقیت، اعتماد به نفس و بسیاری دیگر از مهارت ها و ویژگی های سودمند می شود.

 • مقدار زیادی مداد رنگی، نشانگرها، کاغذ رنگی و سایر وسایل نقلیه را در خانه نگه دارید.
 • فقط به یاد داشته باشید کار کودک خود را محکوم نکنید. نکته این است که نیازی نیست که آنها را به پیکاسو تبدیل کنید، فقط به آنها اجازه دهید خلاقیت خود را از راه سرگرم کننده بررسی کنند.

اختصاصی وردنگار – هرگونه کپی برداری با نام ولینک دهی مستقیم مجاز است

نظرات بسته شده است.