اگر کودک مایل بود بر روی شکمش بخوابد باید چه کنیم؟

کودک

0

به کودک آموزش دهید بر روی کمر بخوابد. ممکن است برخی کودکان با خوابیدن روی شکم احساس راحتی بیشتری داشته باشند. اگر این گونه بود هر بار که کودک بر روی شکم خود می‌خوابد او را روی کمرش برگردانید. ممکن است کودک در ابتدا گریه زاری کرده و بیدار شود. به هر حال تلاشتان را تا جایی که کودک از آن به بعد تنها روی کمرش بخوابد ادامه دهید.

متخصصان اطفال اظهار می‌کنند که از آنجایی که کودکان در ابتدا از خوابیدن روی شکم احساس راحتی بیشتری دارند از این وضعیت استفاده می‌کنند. هر چه سریعتر این عادت نوزاد را تغییر دهید شانس اینکه این وضعیت خوابیدن را ترجیح دهد را کاهش می‌دهید. توجه کنید که اگر کودک در حالت مناسبی نخوابد خطرات زیادی برای او وجود دارد.

خوابیدن کودک روی شکم چه خطراتی دارد؟

اگر کودک روی شکم بخوابد با خطرات زیر مواجه می‌شود:

دریافت اکسیژن کمتر: زمانی که کودک روی شکم می‌خوابد صورتش به تخت می‌چسبد و این منجر به تضعیف جریان هوا در اطراف بینی او می‌گردد. به این معنی که هوای بازدم خود را که پر از دی اکسید کربن است تنفس می‌کند. در نهایت میزان اکسیژنی که شش‌ها و سلول‌های نوزاد را پر می‌کند کاهش می‌یابد که مشکلاتی را در سوخت و ساز سلولی ایجاد می‌کند.

محدودیت تنفسی ناشی از استفراغ: استفراغ زمانی اتفاق می‌افتد که کودک مواد شبه غذایی را با یک آروغ برمی‌گرداند. زمانی که کودک روی شکم می‌خوابد غذای باقیمانده در مری می‌تواند بر اثر جاذبه برگردانده شود و نای را ببندد. این می‌تواند منجر به محدودیت تنفسی و حتی خفگی شود. در نتیجه متخصصان اطفال توصیه می‌کنند کودکانی که رفلکس دارند به پشت بخوابند.

تشدید حرارت: بدن نوزاد به تنظیم دما حساس است. همچنین نوزادان نسبت به وزن بدن خود سطح پوست بیشتری دارند. در نتیجه انها در مقایسه با بزرگسالان ۴ برابر گرمای بیشتری تولید و از دست می‌دهند. مشخص شده است که خوابیدن روی شکم در توزیع موثر گرما در بدن نوزاد مداخله می‌کند این منجر به افزایش دما بدن نوزاد مخصوصا در طول تابستان می‌شود. این افزایش دما می‌تواند منجر به تب و از دست دادن آب بدن شود.

مطالب مرتبط
علت گریه نوزاد و برداشت های اشتباه توسط والدین

تداخل با برخی کارکردهای بدن: برخی مطالعات نشان داده‌اند که نوزادانی که روی کمر می‌خوابند کاهش ناگهانی فشار خون و ضربان قلب را تجربه می‌کنند. نوزادانی که روی شکم می‌خوابند کمتر نسبت به صدا واکنش می‌دهند، حرکات بدنشان محدود است و زمان بیشتری طول می‌کشد تا از خواب بیدار شوند. این عوامل خطر مرگ ناگهانی نوزاد را افزایش می‌دهند.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد: خطراتی که در بالا در رابطه با خوابیدن روی شکم توضیح داده شد احتمال وقوع این سندرم را با یکدیگر افزایش می‌دهند. این نوع مرگ ناگهانی بوده، هیچ نوع دلیلی ندارد و حتی در نوزادان سالم نیز اتفاق می‌افتد. انجمن ملی سلامت آمریکا بیان می‌کند که خوابیدن روی شکم مهمترین عامل موثر در وقوع این سندرم است و نوزادی که روی شکم می‌خوابد ۱۳ برابر بیشتر احتمال دارد بر اثر این سندرم بمیرد.

بنابراین از آنجایی که خوابیدن روی کمر بی‌خطر است ایمن‌ترین روش خواب برای نوزادان به نظر می‌رسد. به هر حال ممکن است آنها همیشه روی کمر نخوابند.

کودکان چه زمانی می‌توانند روی شکم بخوابند؟

متخصان اطفال توصیه می‌کنند کودک زمانی که خودش بتواند بغلتد، یعنی حدود ۶ ماهگی اجازه دارد روی شکم بخوابد. اما زمانی که او را در بستر قرار می‌دهید اطمینان حاصل کنید به پشت خوابیده است. وقتی خودش بتواند بغلتد بهتر می‌تواند وضعیت خوابیدن روی شکم را مدیریت کند.

آیا باید کودکی که روی شکم می‌غلتد را روی کمرش خواباند؟

خیر نیازی نیست کودک را به پشت برگردانید، اجازه دهید روی شکم بخوابد. احتمال اینکه نوزاد تازه متولد شده و کودکان زیر ۶ ماه خودشان روی شکم بغلتند بسیار کم است. در نتیجه اگر هنگام خواب روی کمر قرار داشتند، در همان وضعیت باقی می‌مانند. همانطور که قبلا توضیح داده شد،کودک تنها در سن ۶ ماهگی از پشت به شکم می‌غلتد. غلتیدن نقطه عطفی حیاتی در رشد فیزیکی است و علامتی از رشد سالم است.کودکی که توانایی غلتیدن دارد اگر روی شکم بخوابد نباید نگران شد. اگر کودک به اندازه‌ای بزرگ شده باشد که خودش بتواند بغلتد نباید در مورد خوابیدن او روی شکم نگران بود.

مطالب مرتبط
7 مشکل خواب کودک نوپا + بررسی علت آنها

نظارت بر کودک زمانی که خواب است ایده خوبی است. اما آیا شما می‌توانید اجازه دهید کودک تحت نظرتان روی شکم بخوابد.

اگر کودکان تحت نظر باشند آیا می‌توانند روی شکم بخوابند؟

خیر. حتی اگر شما کودک را تماشا می‌کنید او نباید روی شکم بخوابد. در حقیقت شما هیچگاه نباید نوزاد را روی شکمش قرار دهید. آکادمی متخصان اطفال آمریکا اکیدا به والدین توصیه می‌کند کودکان را برای خواب شب یا چرت‌های روزانه روی کمر قرار دهند.

آیا کودکان می‌توانند زمانی که بر روی سینه مادرشان قرار دارند روی شکم بخوابند؟

خیر. ایمن‌ترین روش برای خوابیدن کودک حتی در مورد چرت‌های کوتاه، خوابیدن روی پشت داخل گهواره یا تخت است. به هر حال اگر خواستید به نوزاد خوابالود شیر بدهید، روی تخت قرار گرفته، کنارش دراز بکشید و در حالت پهلو به پهلو به او شیر دهید. این کار به شما اجازه می‌دهد پستان را به آرامی از دهان نوزاد دور کنید در حالی که او به پشت خوابش برده است. هیچ گاه با کودک خوابالود روی صندلی راحتی یا کاناپه قرار نگیرید چرا که ممکن است سقوط کند. اگر قصد داشتید بعد از شیر دادن کودک را ترک کنید، کلیه حفاظ‌های تخت را بالا ببرید تا نوزاد امنیت داشته باشد.

خواب برای رشد فیزیکی و روانی نوزاد ضروری است. وقتی کودک ایمن بخوابد نه تنها از فواید خواب بهره می‌برد بلکه خطر وضعیت‌های کشنده مانند خفگی و سندرم مرگ ناگهانی کاهش می‌یباد. اگر نوزاد می‌تواند خودش روی کمر یا شکم بغلتد، شما می‌توانید اجازه دهید کل شب را روی شکم بخوابد، اما خوابیدن روی شکم بهترین وضعیت خواب برای نوزادان تا قبل از ۶ ماهگی نیست.

هرگونه کپی برداری با نام وردنگار و لینک دهی مستقیم مجاز می باشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.