۱۰ درمان خانگی تبخال با روغنهای گیاهی

0

۱۰ درمان خانگی تبخال با روغنهای گیاهی

در این مقاله که توسط کارشناس سلامت health وب سایت وردنگار، خانم فرزانه پاشایی تهیه شده است در مورد ۱۰ درمان خانگی تبخال با روغنهای گیاهی توضیح داده شده است.

تاول های تبخال می توانند دارای خارش، دردناک و باعث خجالت باشند. آنها معمولا توسط ویروس هرپس سیمپلکس ایجاد می شود.

تبخال را می توان با داروهای ضد ویروسی درمان کرد که احتمال کاهش بروز علائم برای مدت زمان طولانی را به وجود می آورد. همچنین بعضی از داروهای خانگی به منظور کاهش ناراحتی و سوزش آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

علاوه بر این، مطالعات زیادی انجام شده است که نشان می دهد ترکیباتی از روغن های خاص ممکن است به درمان زخم ها کمک کند.

استفاده از اسانس های گیاهی می تواند در درمان بیماری ها کمک کننده بوده و برای سلامتی بدن مزایایی داشته باشد. به عنوان مثال، روغنها و اسانس های گیاهی معمولا عوارض جانبی کمتری نسبت به داروهای شیمیایی دارند.

هنگامی که برای درمان زخم های سرخ از این نوع روغنها استفاده می کنید، روغنها را به صورت موضعی بر روی پوست کنید.

در این مقاله، ما ۱۰ اسانس یا روغن گیاهی را بررسی می کنیم که تحقیقات نشان می دهد که احتمالا می توانند به درمان زخم ها کمک کنند.

مطالب این مقاله:

 • ۱۰ درمان خانگی تبخال با روغنهای گیاهی

 • خطرات و ملاحظات

 • درمان خانگی دیگر برای تبخال

 • خلاصه

درمان خانگی تبخال با روغن های گیاهی

روغن های ضروری زیر ممکن است برای درمان زخم ها مفید باشند:

روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس به مدت چندین سال، به منظور پیشگیری از سوزش پوستی و کبودی مورد استفاده قرار گرفته است . البته بیشتر مواقع این روغن تاثیری در از بین بردن ویروس ندارد اما می تواند در کاهش درد ناشی از تبخال مفید باشد. در یک مطالعه، روغن اسطوخودوس ظاهرا توانایی کاهش درد و التهاب را دارا است.

کسی که از روغن اسطوخودوس برای اولین بار استفاده می کند، باید آن را با روغن حامل (این روغن ها در ادامه توضیح داده شده است) رقیق کنید. در صورت نداشتن حساسیت به آن و رخ ندادن هیچ واکنشی، می توانید از ترکیب قویتر این مخلوط استفاده کنید.

روغن اسطوخودوس همچنین می تواند بدون آلودگی استفاده شود، زیرا معمولا پوست را تحریک نمی کند. یک یا دو قطره روغن اسطوخودوس می تواند به طور مستقیم به قسمتی که درد دارد، بمالید.

روغن نعناع

در یک مطالعه، روغن نخود فرنگی مانع فعالیت هر دو نوع ویروس تبخال نوع ۱ و ۲ نشد. این مطالعه به این نتیجه رسید که روغن نخود فرنگی ممکن است در درمان عفونت های تبخال عودکننده باشد. چند قطره روغن نعناع رقیق شده با روغن خفیفی مانند روغن بادام، را بر روی محل درد بمالید.

روغن گل داودی

روغن گل داودی، یک درمان خانگی تبخال با روغن های گیاهی است. اگر چه روغن گل داودی، به طور خاص نمی تواند ویروس هرپس سیمپلکس را درمان کند، اما تحقیقات نشان داده است که این روغن دارای اثر ضد التهابی قوی است که ممکن است علائم را کاهش دهد.

بعضی از افراد به این روغن آلرژی دارند. بهتر است قبل از استفاده از روغن به منظور درمان تبخال، ابتدا بر روی یک بخش کوچک از پوست تست کنید تا مطمئن شوید به آن آلرژی ندارید. این روغن نیز هرگز به طور مستقیم به پوست اعمال نمی شود و همیشه با روغن حامل رقیق می شود.

روغن اوکالیپتوس

روغن اوکالیپتوس، در درمان تبخال به علت خاصیت ضد التهابی آن مفید می باشد. مقاله ای در مجله اتنفارماکولوژی نشان داد که روغن اوکالیپتوس می تواند باعث کاهش التهاب شود. با کاهش التهاب، اکالیپتوس ممکن است روند بهبود تبخال را افزایش دهد.

مصرف کنندگان باید حتما روغن اوکالیپتوس را قبل از اعمال آن به پوست در روغن حامل، رقیق کنند تا از بروز حساسیت پیشگیری شود. اکالیپتوس جزو مواد آلرژی زای شناخته شده است، بنابراین حتما در صورت داشتن آلرژی از آن استفاده نکنید.

روغن گل میخک

اثر گل میخک در مورد ویروس هرپس سیمپلکس و همچنین سایر ویروسها، از جمله هپاتیت C مورد مطالعه قرار گرفته است. گل میخک ممکن است اثر ضد میکروبی و ضد ویروسی بر روی ویروس هرپس سیمپلکس داشته باشد. همچنین می تواند درد ناشی از سردرد را کاهش دهد. بنابراین روغن گل میخک نیز یک درمان خانگی تبخال با روغن های گیاهی است.

میخک باعث تحریک پوست می شود. باید با روغن خفیف، مانند روغن نارگیل، رقیق گردد. مصرف کنندگان باید هنگام استفاده از مخلوط ، احتیاط کنند.

روغن بابونه

بر طبق برخی تحقیقات، روغن بابونه ویروسی تبخال را در سلول ها، متفاوت از داروهای ضد ویروسی دیگر متوقف و غیر فعال می کند. این روغن همچنین ممکن است در درمان گونه های مقاوم به دارو، مقاوم باشد. مجددا، روغن بابونه را قبل از اعمال بر روی پوست در یک روغن حامل رقیق کنید.

 

روغن درخت چای

طبق بررسی انجام شده در مجله بین المللی پوست، ثابت شده است که روغن درخت چای، توانایی توقف یا کشتن ویروس هرپس سیمپلکس را دارد. روغن قوی است، بنابراین بهتر است آن را با احتیاط استفاده کنید. مصرف کنندگان باید قبل از استفاده از ین روغن،  آنرا کمی رقیق کنند تا احتمال آسیب دیدن پوست را کاهش دهند. بنابراین روغن چای یک درمان خانگی تبخال با روغنهای گیاهی است.

روغن زوفا

تحقیقات در مورد روغن زوفا نشان داده است که روغن یا اسانس زوفا باعث کاهش فعالیت ویروسی می شود. چند قطره از روغن زوفا را می توان رقیق کرد و بر روی تبخال مالید. بنابراین روغن زوفا یک درمان خانگی تبخال با روغنهای گیاهی است.

روغن  لیموترش

روغن لیمو ترش ممکن است اثر ضد ویروسی بر روی ویروس هرپس سیمپلکس داشته باشد.

یک مطالعه نشان داد که این روغن، باعث جلوگیری از نفوذ ویروس تبخال به سلول ها می شود. برای به دست آوردن بهترین نتایج، مصرف کنندگان باید روغن لیمو ترش رقیق شده را با یک تکه پنبه سه یا چهار بار در روز بر روی تبخال بمالند. بنابراین روغن لیموترش یک درمان خانگی تبخال با روغنهای گیاهی است.

روغن آویشن

روغن آویشن، به منظور تعیین توانایی در درمان ویروس هرپس سیمپلکس ۱، مورد بررسی قرار گرفت. نتایج یک مطالعه نشان داد که روغن آویشن عمل ضد ویروسی علیه این ویروس را نشان می دهد. قبل از اینکه آنرا بر روی محل آسیب دیده بمالید، توجه داشته باشید که روغن آویشن همیشه باید با روغن حامل، رقیق شود. بنابراین روغن آویشن نیر یک درمان خانگی تبخال با روغنهای گیاهی است.

خطرات و ملاحظات

هنگام استفاده از روغن های ضروری برای درمان تبخال، مهم است که عوارضی را مشاهده کنید. بعضی از روغن ها اگر بیش از حد مورد استفاده قرار بگیرند می توانند به پوست آسیب برسانند.

هنگام استفاده از این روغن ها، می تواند باعث واکنش آلرژیک شود. تورم، قرمزی یا خارش در محل استفاده از علائم یک واکنش آلرژیک است. اگر نشانه هایی از واکنش های آلرژیک ایجاد می شود، باید فورا استفاده از روغن را متوقف کنید.

مخلوط این روغن ها با یک روغن حامل ممکن است مفید و ضروری باشد. اینکار باعث رطوبت بیشتر می شود به این معنی که روغن های حامل باعث جذب بیشتر و همچنین تحریک کمتر پوست می گردند.

روغن های حامل مشترک مورد استفاده برای رقیق کردن اسانس ها عبارتند از:

 • روغن نارگیل

 • روغن بادام شیرین

 • روغن زیتون

نسبت روغن اصلی به روغن حامل ممکن است متفاوت باشد. به طور معمول، نسبت ۲ تا ۵ قطره از این روغن ها می تواند مناسب باشد یعنی ۲ قطره روغن اصلی + ۵ قطره روغن حامل

 

درمان خانگی دیگر برای تبخال

علاوه بر روغن های ذکر شده، بعضی داروهای خانگی طبیعی نیز وجود دارند که می توانند علائم تبخال را کاهش دهند.

درمان های خانگی که ممکن است در هنگام استفاده از علائم تبخال کمک کنند عبارتند از:

 • آلوئه ورا

 • فشرده گرم یا سرد

 • ویتامین E

 • فندق

درمان های خانگی ویروس تبخال را از بین نمی برد و از بروز زخم های بعد از تبخال جلوگیری می کند. در عوض، درمان های خانگی ممکن است علائم شدید مانند درد، قرمزی و خارش را کاهش دهد.

خلاصه

تبخال می توانند دردناک و مزاحم باشند. اسانس های ذکر شده در اینجا ممکن است باعث کاهش علائم و درمان زخم ها شوند.

ممکن است مفید باشد که با یک متخصص گیاه شناسی آشنا شوید تا بهترین مارک های مختلف و استفاده از روغنهای مناسب برای تبخال را پیدا کنید.

اگر تبخال به طور مکرر اتفاق می افتد، بهتر است که با پزشک مشورت کنید تا در صورت نیاز به درمان های دیگر راهکارهای مناسبی دریافت کنید.

 

مطالب مرتبط
8 فایده خوردن هر روزه عسل و طرز تهیه معجون عسل و سیر

اختصاصی وبسایت وردنگار: کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.