۱۰ غذا که هضم آن آسان است

0

۱۰ غذا که هضم آن آسان است

بعضی از غذاها نسبت به بقیه، زودتر هضم می شود، چیزی که بیشتر ما آن را تجربه کرده ایم. گرچه بدن، نیاز به مواد مغذی مختلف از جمله فیبر، پروتئین و چربی دارد، برخی از مواد غذایی حاوی این مواد، می تواند به مشکلات معده کمک کند.

می توان در این مورد به غذاهایی اشاره کرد که دارای فیبر خوب هستند مانند سبزیجات و گندم اما ممکن است از نظر سرعت هضم سخت تر از کربوهیدرات های ساده تر باشد.

همچنین، غذاهای چرب و برخی از پروتئین های حیوانی، زمان زیادی را برای هضم شدن نیاز دارند و می توانند برای سیستم گوارش سخت تر باشد.

بنابراین خوردن این غذاهای دیر هضم در مواقعی که به یک بیماری حاد دچار هستید، می تواند مشکل ساز باشد. در این مقاله که توسط کارشناسان سلامت health وبسایت ورد نگار تهیه شده است در مورد ۱۰ غذا که هضم آن آسان است را برایتان آورده ایم که ممکن است به افرادی که در معرض بیماری هستند و یا در حال بهبودی می باشند، کمک کند.

مطالب این مقاله:

  • ۱۰ غذا که هضم آن آسان است

  • شرایطی که غذاهای زود هضم می توانند کمک کنند

  • غذاهایی که اغلب باعث سوء هاضمه می شوند

  • نکته آخر

غذاهایی که در زیر آورده شده اند معمولا راحت تر از سایر مواد غذایی پیچیده تر است که مقدار زیادی انرژی بدن را از بین می برند.

۱- نان توست

نان توست اغلب یکی از پایه های اصلی رژیم غذایی خوب است. یکی از دلایل این امر این است که برای معده و روده فواید زیادی دارد و قابل هضم می باشد. نان توست می تواند برای کاهش تهوع و کاهش سوزش سر دل مفید باشد. اما همه نان های تست، دارای خواص یکسانی نیستند.

نانی که فقط از گندم تهیه شده باشد، دارای فیبر زیاد است و بعضی از مردم برای هضم آن دچار مشکل می شوند. بنابراین، برای جلوگیری از مشکلات هضم، یک فرد می تواند از نان توست استفاده کند. اگر کسی با هضم نان گندم یا گلوتن، مشکلی نداشته باشد، می تواند یک گزینه نان گندم یا گلوتن را انتخاب کنند.

۲– برنج سفید

برنج دانه ای است که منبع انرژی خوبی برای نیازهای بدن است. اما تمام دانه ها دارای هضم آسان نیستند. دانه هایی که دارای فیبر بالا هستند، مانند برنج قهوه ای، می توانند به مسائل مربوط به گوارشی مانند اسهال، التهاب و گاز معده کمک کنند.

هنگامی که به دنبال دانه هایی هستید که برای سیستم گوارشی مفید باشند، برنج سفید به جای برنج قهوه ای ممکن است گزینه ای بهتر باشد زیرا دارای کربوهیدراتی مفید برای دستگاه گوارش شما است.

۳– کراکر گندم

معمولا کراکر گندم برای درمان تهوع و جوش و بیماری های صبحگاهی (ویار صبحگاهی در دوران بارداری) توصیه می شود. کراکرها حاوی کربوهیدرات هایی برای انرژی هستند و باعث می شوند که هضم آنها راحت باشد.

۴-موز

موز منبع خوبی از کربوهیدرات ها است که می تواند به راحتی توسط اکثر افراد هضم شود. در موزهای رسیده، کربوهیدرات بیشتری یافت می شود. موز نیز انتخاب خوبی است زیرا پتاسیم بدن را تامین می کند که برای درمان اسهال بسیار مفید می باشد.

۵-سیب

میوه بخشی از رژیم غذایی سالم است. اما به دلیل محتوای فیبر، می تواند منجر به مشکلات گوارشی شود. سیب یک انتخاب عالی برای شماست. اگر چه حاوی فیبر است، اما دارای هضم آسان و راحتی می باشد.

همچنین، سیب حاوی پکتین است که یک فیبر محلول است که ممکن است به درمان اسهال کمک کند. شکر و کربوهیدرات همچنین انرژی را افزایش می دهند.

سیب و پوره سیب حاوی کربوهیدرات قابل هضم یا قندهای مفید است که باکتری های روده را تغذیه می کنند، اما ممکن است علائم سندرم روده تحریک پذیر (IBS) را تشدید کند. اگر کسی IBS دارد، می تواند سیب را با زغال اخته یا انگور جایگزین کند.

۶- تخم مرغ

تخم مرغ حاوی پروتئین و مواد معدنی است که به حفظ سلامت بدن کمک می کنند. تخم مرغ ها نرم و ساده هستند و به آسانی می توانند هضم شوند که آنها را برای افرادی که بیش دارای ویروس معده یا حالت تهوع هستند، مناسب است. سفید و زرده معمولا هر دو به راحتی هضم می شوند.

۷- سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین منبع خوبی از فیبر محلول است که می تواند در سیستم گوارش از فیبر غیرحلال آسان تر باشد. علاوه بر این، فیبر محلول باعث افزایش باکتری های خوب در روده می شود که به سیستم گوارشی سالم کمک می کند. باز هم، سیب زمینی شیرین حاوی پتاسیم است باعث کاهش بیماری های گوارشی می شود.

۸– مرغ

مرغ منبع خوبی از پروتئین را فراهم می کند که کمک زیادی در تامین انرژی به بدن می کند. مرغ، زود هضم بوده و همچنین هیچ فیبری ندارد که باعث می شود انتخاب خوبی برای افرادی با مشکلات گوارشی مانند IBS باشد.

البته بهتر است از مرغ بدون پوستی که به جای سرخ شده، پخته یا کبابی شده باشد، استفاده کنید. در مورد مرغ سرخ شده، روغن باعث ناراحتی معده می شود و مشکلات گوارشی را تشدید می کند.

loading...

۹-ماهی قزل آلا

ماهی قزل آلا یک گزینه عالی برای انتخاب یک ماهی زود هضم است که دارای اسیدهای چرب امگا ۳،پروتئین و مواد ضد التهاب می باشد. ماهی قزل آلای پخته معمولا بهترین راه برای سرو یک غذای زود هضم می باشد.

۱۰- ژلاتین

ژلاتین اغلب اولین غذا است که فرد می تواند پس از جراحی در بیمارستان بخورد. هضم آن برای دستگاه گوارش آسان است و می تواند به درمان کاهش مقدار آب بدن در صورت دچار بودن به بیماری هایی که که همراه با استفراغ و اسهال باشد، کمک کند.

ژلاتین همچنین حاوی روغن یا چربی نیست و یک بافت ساده است که سریع جذب بدن می شود.

شرایطی که غذاهای زود هضم می تواند کمک کند

انواع بیماری های روده ای می تواند منجر به مشکلات گوارشی شود. انتخاب غذاهائی که به راحتی قابل هضم باشند، ممکن است به کاهش برخی از علائم فرد کمک کند و از پیشرفت آنها جلوگیری کند.

مواد غذایی آسان برای هضم ممکن است به خصوص برای درمان مشکلات گوارشی مفید باشد:

  • جراحی روده

  • آنفلوآنزای معده

  • IBS

  • سوزش سر دل

  • اسهال

  • سوء هاضمه

غذاهایی که اغلب باعث سوء هاضمه می شوند

آلرژی و عدم تحمل به عنوان یکی از بهترین شاخص های غذاهای هضم کننده ضعیف است . به عنوان مثال، شیر می تواند مسائل گوارش را در افراد مبتلا عدم تحمل لاکتوز، تشدید کند و مشکلات جدی تری را برای آنها بوجود آورد.

گلوتن که پروتئین موجود در جو و گندم و … است، برای برخی از مردم، مشکل ساز می باشد. دانه های دیگر حاوی لکتین هستند که پروتئین هایی هستند که ممکن است مشکل ساز باشند.

ناتوانی در هضم گلوتن می تواند به انواع مختلفی از علائم شامل التهاب، گرفتگی معده و اسهال منجر شود.

غذاهای زیر معمولا باعث مسائل گوارشی می شوند:

غذاهای تند:

غذاهای تند، مانند فلفل، می تواند در سیستم گوارش به سختی هضم شوند و باعث افزایش ضربان قلب گردند.

غذاهای چرب:

غذاهای چرب مانند بستنی، کره و گوشت قرمز می تواند اسهال را بدتر کند و موجب نفخ شود.

غذاهای سرخ شده:

غذاهای سرخ شده از جمله سیب زمینی و حلقه های پیاز سرخ کرده می تواند باعث گرفتگی معده، التهاب و اسهال شود.

غذاهای اسیدی:

غذاهای اسیدی شامل پرتقال، گوجه فرنگی و گریپ فروت می توانند هضم سختی داشته باشند و ممکن است به تشدید علائم اختلال هضم کمک کنند.

شیرین کننده های مصنوعی و الکل های قندی:

تهوع، اسهال و علائم گوارشی را میتوان از عوارض مصرف این مواد غذایی برشمرد.

نکته آخر

معده هر کس به همه چیزهایی که می خورد، واکنش نشان می دهد. برخی از غذاها ممکن است برای برخی افراد اذیت کننده باشد ولی فردی دیگر را دچار مشکل نکند. غذاهایی که برای هضم سخت هستند ممکن است علائم آلرژی را بدتر کند.

برای همه افراد مهم است که از بروز علائم هشدار دهنده در خود جلوگیری کنند بدون اینکه خود را از مواد مغذی مورد نیاز بدن منع کنند.

قبل از اینکه هر گروه غذایی را از رژیم غذایی خود حذف کنید که ممکن است برای شما مفید باشد، حتما با پزشک صحبت کنید تا اطمینان حاصل شود که تمام نیازهای تغذیه ای شما هنوز برآورده خواهد شد.

در این مقاله ۱۰ غذا که هضم آن آسان است آورده شده بود،با این حال، عادات ضعیف غذا خوردن، مانند مصرف فست فودها، غذا خوردن بیش از حد سریع و یا غذا خوردن زمانی که استرس زیادی دارید نیز می تواند باعث بروز مشکلاتی در دستگاه گوارشی شما شود. به یاد داشته باشید که رعایت کردن عادت های خوب غذایی می تواند مشکلات های گوارشی را کاهش دهد.

اختصاصی وبسایت وردنگار: کپی تنها با ذکر منبع مجاز است.

مطالب مرتبط
هیدرانانسفالی ( Hydranencephaly ) چیست؟ علائم، عوارض و درمان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.